Vyhledat
Muž a žena
Muž a žena

Téměř současně s knižním vydáním Muže a ženy Michala Viewegha, se na trh dostává i stejnojmenná audiokniha. Vyprávění dvou samostatných novel se pod vedením dvou režisérů zhostili dva hlavní interpreti, herci Martin Finger a Martina Krátká.

Pro spisovatele Michala Viewegha není návrat k psaní snadný, což ostatně sám potvrzuje v mnohých rozhovorech a besedách. Po zdravotních komplikacích ho zastihly i změny v osobním životě a on se z této těžké životní situace pokusil tak zvaně „vypsat“. Obě novely, Family Frost a Čarodějka z Křemelky, které vycházejí pod společným názvem Muž a žena, nesou autobiografické prvky. Opět se v nich také setkáváme s oblíbenými postavami i místy, nadpřirozenem či polemizováním nad (ne)existencí Boha. Nechybí ale ani to podstatné – autorův specifický smysl pro humor, který jeho čtenářům a posluchačům v posledních dílech tolik chyběl. Sice možná trochu přebývá jedna vložená povídka a několik vulgarismů, naštěstí ale ubylo pesimismu, sebelítosti a unavenosti.

Ústředním tématem obou příběhů jsou mezilidské, a jak už název knihy napovídá zejména partnerské vztahy. Vypravěčem novelky Family Frost je muž, což v případě audioknihy platí doslova – v režii Michala Bureše ji čte herec Martin Finger. Jeho přednes koresponduje s rozpoložením hlavního hrdiny, takže v přímých řečech působí vysloveně odevzdaně, čtení z pozice vypravěče ale rozhodně nepostrádá dynamiku. Oproti druhé části je interpretace mužské novely čistší, prosta kudrlinek hlasových intonací, dramatických pauz a citoslovců.
 

Čarodějku z Křemelky si coby interpretka střihla nadějná herečka Martina Krátká pod taktovkou režisérky Jitky Škápíkové. Příběh mladé ženy je o poznání hlasově barvitější – ostatně, zabývá se hravějším tématem. Herečka si vyhrála se ztvárněním veškerých postav až s divadelní přesností, tématu ku prospěchu (schválně, jestli stejně jako recenzentka poznáte Simonu Stašovou).

banner 1200x150

Oba hlavní interprety pak doplňuje jejich kolega Igor Bareš, který dostal na starost oba prology a epilogy. Pojal je osobitě, přesto nijak rušivě k předchozím či následným částem. Jako spisovatelovo alter ego oplývající sarkasmem dokázal Bareš vystřelit efektní úvod, či naopak důraznou tečkou příběh ukončit.
 
Hudební složka audioknihy je podobně ironická, jako její celkový nádech. Tvoří ji popové melodie plné kytar a dalších strunných nástrojů za občasného přispění klavíru. Obálka CD odpovídá knižní předloze – je jednoduchá s patrnou nadsázkou. Dohromady jde o rozhodně zajímavý, zábavný a vcelku povedený návrat velkého spisovatele v netradiční formě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Matky a dcery. Jejich těla, jejich pouto, jejich rozepře, jejich strachy. Ovdovělá šedesátnice Marie, která žije v nájmu a přivydělává si hlídáním dětí, vdává svou dospělou dceru Rózu. Ve chvíli, kdy ji po obřadu popřeje hodně štěstí, cítí, že o ni nadobro přišla. Důchodový věk, nedostatek peněz a pocit, že se stává neviditelnou, ji nutí…
Takže úplně jednoduše: Tohle je román o lásce a psaní ve věku digitálního smutku. Zkoumám v něm víc než pět let jednoho milostného vztahu a další dva roky, kdy jsem o něm psal. Je v něm dost vášně, slz a také několik zjevení. Je to román o tom, proč vlastně jsme jeden s druhým, co…
Správce pozemků Zbyněk se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl s majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, do míst svého dětství a dospívání, a téměř detektivně se zaplete do nejasných okolností sporu o pozemek, ale také do své osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a mapami,…
První díl „neapolské tetralogie“ Eleny Ferrante. První díl mistrovské tetralogie o přátelství, lásce, křivdě, věrnosti i zradě. Dvě ženy, které se poprvé setkaly v první třídě obecné školy a přes absolutní opačnost svých povah se spřátelily a přátelství jim vydrželo celý život. Hodná a učenlivá Elena a vzpurná a divoká Lily, dvě nerozlučné přítelkyně v…

Recenze ze stejného žánru

O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…
Poprvé se vydala do Japonska, když jí bylo sedmnáct, později šla studovat japanologii. Tak by se dal zjednodušit jak příběh Anny, tak i Jany. Anna Cima je autorkou knihy Probudím se na Šibuji, Jana její protagonistkou. Do značné míry tak stojíme na hraně autofikce, avšak s fantastickými prvky, ojedinělým způsobem vyprávění a vskutku zajímavým řešením…
Čtyři roky jsme si museli počkat, než ceněný Jiří Hájíček vydá svůj další román. Ani Plachetnice na vinětách nezapřou jeho typický rukopis, ba i řadu motivů už známe z předchozích textů. Přesto jsou možná až nečekaně jiné. Obyčejné.
Masadži Išikawa se narodil v roce 1947 v Japonsku, japonské matce a korejskému otci. Tento svazek nebyl od počátku přijímán kladně, otec neměl pocit, že by do Japonska kdy zapadl, a tak se asi nelze divit tomu, že podlehl korejskému přemlouvání, aby se vrátil do vlasti. Jeho japonská rodina šla samozřejmě s ním. Jaké však…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jeho knihy vyšly v celkovém nákladu blížícím se dvěma milionům výtisků, byly již přeloženy do více než dvaceti jazyků a dočkaly se mnoha filmových a divadelních zpracování.
Muž a žena
Dvě novely Family Frost a Čarodějka z Křemelky nejznámějšího českého spisovatele ironicky zkoumají vztahy mezi zástupci opačných pohlaví. V první z nich se zkrachovalý restauratér Vincent (Martin Finger), který z nutnosti a trochu i na truc rozváží hotovky v mrazicím voze, musí v jeden den konfrontovat se zpovykanými dcerkami, svatbou bývalé manželky a svérázným vlastním otcem, jehož identitu mu matka donedávna tajila. Druhý příběh je vyprávěn z pohledu krásné a krátkozraké Dominiky (Martina Krátká), která je nejen neodolatelně přitažlivá, ale rovněž disponuje zvláštní schopností. Dokáže totiž číst lidem myšlenky. Ale dá se žít se ženou, která doopravdy ví, co si její partner myslí?
Přejít nahoru