Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dva muži se psy

Datum: 

Autor recenze: 

Muž se psem
Muž se psem

Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scenáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního, až supermanského detektiva typu Léona Cliftona nebo Nicka Cartera.

Oním detektivem je zde postarší správce majáku pan Kavaňas, kterého z jeho osamělé služby po dvaceti letech vytrhne úloha dopadnout Jiřího Testona, bankovního podvodníka evropského formátu. Pan Kavaňas se vydá v doprovodu svého foxteriéra Watsona po jeho stopách, zažije mnohá dobrodružství a samozřejmě i řadu nedorozumění a záměn identity, jak už to v podobných knížkách chodí.

Zdeněk Jirotka svůj román pojal podobně jako svou proslavenou prvotinu jakožto další poctu (a vpravdě i nápodobu) anglické humoristické tradici reprezentované jmény jako P. G. Woodehouse nebo Jerome Klapka Jerome. V tom rozhodně nebyl první ani poslední (připomeňme dodnes velice vtipný Paklíč Eduarda Fikera), důležité je, že s tím uměl výtečně pracovat. Jirotka servíruje jednotlivé situace nádherným ironizujícím jazykem, většinou v typických vypointovaných souvětích, která mu umožňují komentovat děj a udržovat vyprávění v mezích sarkastické nadsázky. „V Barceloně přinesl jakýsi dělník na policii desítiměsíční dítě svého souseda a místo žádané odměny dostal 24 hodin vězení za zesměšňování úřadů. Dodatkový trest 12 hodin dostal za prohlášení, že se úřady zesměšnily samy.“ Děj plyne v tempu, které je i na dnešní zrychlenou dobu sympaticky svižné, a každou kapitolu ukončuje vtipná anotace té následující ve stylu cirkusového vyvolavače. Prakticky se nelze královsky nepobavit.

Právě vydaná audiokniha vydavatelství Tympanum není první adaptací tohoto Jirotkova veselého dílka. Už v roce 1960 natočil jeden z otců ikonické polské komediografické školy Tadeusz Chmielewski filmovou adaptaci podle vlastního scénáře (v originále Walet pikowy, snímek se promítal i v českých kinech) a v roce 2010 se objevila také první audiokniha. Tu pro komplet čtyř CD vydavatelství Popron Music natočil Dimitrij Dudík s Jiřím Lábusem a mírnou dopomocí Terezy Bebarové, která si zde plnými doušky užívá zmíněných dějových anotací. Tento dnes již bohužel pozapomenutý a pohříchu i nedostupný titul by mohl sloužit jako učebnicový příklad dokonalé audioknihy: zvukově i technicky skvělá nahrávka nechává naplno rozehrát celou škálu prostředků z geniálního hlasového projevu Jiřího Lábuse a vhodně jeho hlas doplňuje jak dobovou hudbou, tak (sice sporadicky, ale přesně) ruchy a zvukovými efekty, takže bez problémů retušuje i místa, kde by se nám dnes Jirotkův text mohl zdát přece jen už mírně zastaralý.

Oproti tomu Jaromír Dulava, který se ujal interpretace nyní, si musí vystačit sám, jen s krátkými hudebními předěly na konci kapitol. Předvádí jistý, příjemný výkon, který je rozhodně profesionálně na úrovni a nikterak textu neubližuje. Avšak také mu málokdy něco přidá, bohužel. Tam, kde Lábus promyšleně volí změny rytmu, nápaditou práci s intonací nebo neváhá nasadit i těžkou zbraň herecké karikatury, v tomto případě nejen přípustné, ale dokonce přínosné, zůstává Dulava suchým vypravěčem a Jirotkův text tak musí o své místo v kritické zahradě posluchačova ucha bojovat sám a bez pomoci.

banner 1200x150

Hudba Karla Heřmana, která mohla klidně sloužit jako rozsáhlejší složka poslechu, je velmi zábavným ohlasem prvorepublikových šlágrů i hudebního doprovodu oblíbených filmů pro pamětníky z té doby. Technicky a zvukově se titul neliší od běžného standardu Tympana, který můžeme vyjádřit potěšujícím adjektivem „dokonalý“.
 

Režisérka Jitka Škápíková zvolila sázku na absolutní a nezpochybnitelnou jistotu někdejších rozhlasových čtení na pokračování, tedy na prostou a plynulou četbu bez dalších zásahů. Je to jistě naprosto legitimní přístup a je potřeba říct, že nejednomu posluchači zvuková práce vyhovuje nejvíc právě v této podobě. Proto i předchozí srovnání s Dudíkovou verzí není hodnotící, nýbrž věcné – jde tedy čistě o porovnání dvou přístupů bez doporučení. Svého posluchače si totiž i Škápíková s Dulavou nepochybně najdou a s určitostí půjde o posluchače spokojeného.

 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kdysi elitnímu policejnímu důstojníkovi Thorkildu Askemu osud servíroval jednu pohromu za druhou. Prošel si vězením, ztratil práci, dobrou pověst i milovanou ženu. Další nebezpečná situace na sebe nenechá dlouho čekat. Autorka kriminálních románů jej přesvědčí, aby jí pomohl s přípravou nové knihy. Předešlý poradce byl ale v této roli zavražděn. Aske brzy pochopí, že nic…
Při brutálním nočním útoku v Alžírsku přijdou o život čtyři jeptišky a jedna cestovatelka. Nevysvětlitelná tragédie má o rok později krvavé pokračování ve Švédsku. Wallanderovo rutinní pátrání po samotářském milovníkovi ptactva vyústí v děsivý objev.
Druhá kniha z řady vysoce oceňovaných detektivních románů s Cormoranem Strikem a jeho energickou mladou asistentkou Robin Ellacottovou, je strhující a čtivý příběh.
Celosvětově proslulá švédská autorská dvojice, která publikuje svou tvorbu pod pseudonymem Lars Kepler, nepíše jenom detektivní sérii s komisařem Joonou Linnou. Autoři uspěli také s drsnou městskou fantasy o otázkách života a smrti nazvanou Playground.

Recenze ze stejného žánru

Přednedávnem oslavil osmdesáté narozeniny Vlastimil Hort, jeden z nejúspěšnějších tuzemských šachistů všech dob. Kromě samotné hry se po léta věnuje i psaní o ní. Mezi publikacemi o své kariéře, významných turnajích minulého století, či několika svých kolezích, má ale autor na svědomí i sbírku tří detektivních povídek. A právě první z nich, Král v nesnázích, se nyní…
Čtrnáct let mrtvá žena se zničehonic objevila na fotografii z Benátek. Mohla Claire Lidmanová přežít svou smrt? Její znepokojený manžel se obrátí na profesora Hanse Rekkeho a policistku Micaelu Vargasovou, aby mu pomohli odhalit pravdu. Ovšem i z jejich vlastní minulosti se ze stínů vynořují běsi, kterým budou muset oba čelit. Zvítězí spravedlnost, nebo Nenávist?
Po letech se vydavatelství OneHotBook vrací k britské autorce detektivek Caroline Grahamové a její knižní sérii, z níž jak televizní diváci vědí, vychází úspěšný seriál Vraždy v Midsomeru. Toto opětovné shledání s autorkou, sérií, vyšetřovatelem i interpretem může mnohé velmi potěšit, ale i působit rozpaky.
Jaro je už skoro za okny, ale komu je zatím ještě pořád zima, může jej zkusit přivolat poslechem další z řady tematických sbírek kratších příběhů Agathy Christie. Zlověstné jaro sice nepřináší tolik napětí, jak by se z názvu mohlo zdát, to však nebrání tomu, aby si jeho poslech užili nejen milovníci detektivní klasiky.

Dále od recenzenta

Anglická autorka Sarah Pinborough za dosavadní téměř dvacetileté období své spisovatelské dráhy stihla mnohé, zejména propojit žánrové světy detektivky a thrilleru se světem fantasy – i když je třeba říci, že to, co je v jejích knihách dovedeno téměř do polohy nadpřirozena, mívá oporu v realitě, minimálně ve sféře bádání. Konkrétně v románu Ví o…
Válka na Ukrajině, zjevný odklon Trumpových USA od mainstreamového západního liberalismu či výzvy dané klimatickou změnou či stále více problematickou migrací. Nejen v souvislosti s těmito tématy je důležité promyslet, co znamená být Evropanem, zda je evropanství nosnou myšlenkou, s kterou se lze ztotožnit, nebo zda jde jen o zbožné přání elit. Je totiž pravděpodobné,…
Rozdíl mezi klasickým hororem a splatterpunkem je poměrně zásadní, přestože se oba žánry tváří jako dvě strany téže mince. Když se ale do násilného krváku přimíchá pořádná dávka humoru a nadsázky, nelze proti němu nic moc namítat.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Muž se psem
Humorná parodie na detektivní román o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi, který zločince odhalí. Pošetilé podvody, jimiž podvodník Jiří Teston způsobil velkým mezinárodním bankám škodu dosahující výše asi pěti Kč, byly policií vyhodnoceny jako šaráda geniálního mozku, který si takto testuje zranitelnost peněžních ústavů. Přestože byl posléze Teston obklopen nimbem geniálního šejdíře, na jeho podvodech nic geniálního nebylo. Avšak ani věhlasní detektivové ho nedokázali polapit. Až se do dění přimíchal jakýsi pan Václav Kavaňas, hlídač majáku číslo dvě, který se chce stát slavným detektivem, a pes, který na nástupišti jeví dychtivé přání zvážit se na nádražní váze.
Přejít nahoru