Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ve Skotsku je mrazivo

Datum: 

Autor recenze: 

Muž z ostrova Lewis
Muž z ostrova Lewis

Kudy jsem chodil, tudy na poptávku po tipu na vydařenou audioknihu jsem doporučoval Skálu Petera Maye. Tehdy se mi dostala do uší vlastně bez znalosti jakéhokoliv kontextu. Netušil jsem, že ji obestírá ve světě aura příjemně mrazivého zážitku, že si podala ruku s nejednou literární cenou, že vlastně je součástí zamýšlené trilogie o detektivovi Finu Macleodovi. Na zážitku mi to neubralo. Bez očekávání přišlo naprosté ohromení.

Je pochopitelné, že tentokrát už mi kontext nescházel. A s ním ani očekávání, zda pokračování s názvem Muž z ostrova Lewis přinejmenším dopadne stejně tak dobře jako jeho knižní předchůdce. Třásla mnou zvědavost, jakmile se na našem trhu objevil český překlad v tradiční knižní podobě (má jej opět na svědomí nakladatelství HOST). Už už bych po něm rovnou sáhl, ale vzpomínka na nadstandardně kvalitní zvukovou úpravu Skály (OneHotBook) mi plácla přes prsty. Počkal jsem si zkrátka, až se Muž z ostrova Lewis objeví coby audiokniha v prodeji na Audiotece.cz. Ne že bych nevěřil, že může Muž výborně fungovat i na papíře, ale ona rozvaha a čekání na zvuk se vyplatilo. Jiří Dvořák jakožto interpret se měl možnost intenzivněji projevit coby herec. Nejenže mnohem pečlivěji (a to už je co říct s ohledem na vydařenost prvního dílu) obracel v ústech slova a jejich vyznění, kdy emoce na chladném Skotsku jako by neměly být na první pohled zřejmé, o to se silnějším dopadem, ale také zde dostal větší prostor díky vnitřnímu hlasu starce Tormoda. Demencí zatížená mysl, respektive její uchopení, ne nepřipomíná Kačerovo načtení Vyhasínání mozku Martina Kleina.
 

Zůstanu-li ještě chvíli u Dvořáka, pak hned v těsném závěsu s předchozím srovnáním doplňuji, jak zvláštěn melancholický jeho hlas dokáže být. A to aniž by se intepretace románu vzdalovala od žánru. Stále totiž máme před sebou mrazivou detektivku, kde se řeší smrt (či smrti?) neznámé osoby. Stále zde máme thriller zakořeněný v půdě, která je na štěstí jaksi nehostinná. Peter May využívá – stejně jako v předešlém případě – detektivní linii jen jako niť, která je pro děj podstatná, na stranu druhou spíše představuje klíč k několika dveřím, o nichž si někteří z hrdinů ani nepřáli mluvit, vzpomenout na ně, nebo o nich vůbec netušili. May nás provází, aniž by se obával procházet neustále mezi minulostí a přítomností, pomáhá (byť někdy trošku moc názorně) sbírat kamínky, jimiž lze seskládat výslednou cestu k odhalení tajemství. Je otázkou, jak vlastně moc ono odkrytí tajemství je pro nás důležité (May nestaví do popředí otázku po pachateli). U Muže z ostrova Lewis, stejně jako u Skály má mnohem důležitější rozměr cesta samotná. Už proto, že autor skrze ni pojmenovává nesnadnost dělat jasné soudy o člověku a jeho motivacích. Vše je mnohem složitější, černá a bílá se čas od času až moc slijí.

Mimochodem OneHotBook si nedalo záležet jen na režii Dvořáka, ale také na hudebním doprovodu. Opět zde nalezneme několik málo variujících se motivů, které jen potvrzují Dvořákovu nepatetickou melancholii a uhrančivý chlad, jež z minulosti na hlavní hrdiny vane.

A pokud by se mě někdo zeptal, jak se tedy má Muž z ostrova Lewis s prvním dílem, nemám problém přiznat, že se před Skálou nemusí nijak stydět. Osobně se mi nechce říkat (a přemýšlet), zda je jednička lepší než dvojka, protože Peter May mě znovu dokázal přikovat k poslechu.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Peter May, Fin Macleod, Host, Jiří Dvořák, OneHotBook - silná sestava, která loni ukázala českému literárnímu a audioknižnímu národu, že i v lehkém žánru mohou vznikat velmi dobrá díla. Skálu ještě před jejím českým vydáním doprovázela legenda výjimečnosti, přesto byla pro mnohé příjemným překvapením a jako první díl plánované trilogie zafungovala skvěle. Bylo jasné, že…

Audioknihy ze stejného žánru

Stará dobrá Anglie na počátku 30.let. Na panství slavného filmového producenta přichází tajemný muž. Má informace k loňské sebevraždě jeho dcery. Než je vysloví, je sám zavražděn. Případu se ujímá slovutný detektiv T.B.Corn, který spolu se svým pobočníkem hledá cestu, jak prokázat rafinovanou vraždu mladé dívky.
 Profesor Rekke coby novodobý Sherlock Holmes objasňuje další neřešitelný případ. Lze nalézt ženu, která sice podle všeho už čtrnáct let leží pochovaná na hřbitově, ale její manžel tvrdí, že ji zahlédl na fotografii ze současnosti? Rekke znovu spojí síly s policistkou Vargasovou, do jejich pátrání však brzy zasáhne někdo, o kom profesor už nikdy nechtěl…
Dětská detektivka, nadmíru šťastně a vtipně spojená s výchovným poučením. Je to knížka veselá, plná naděje a zápletek, v níž morálka příběhu přirozeně a nenásilně vyplývá z chování dětských hrdinů. Kniha byla prvním triumfem známého německého spisovatele a znalce dětské psychologie Ericha Kästnera a do dnešních dnů se dočkala překladu do 59 jazyků.

Recenze ze stejného žánru

O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich.
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Čtvrtý díl z detektivní série Håkana Nessera s vyšetřovatelem Gunnarem Barbarottim s názvem Osamělí přivádí jeho protagonistu k pocitu, který označuje jako „svědění v duši“. Režijně měl tuto audioknihu vydavatelství OneHotBook v péči Michal Bureš a v roce 2025 ji interpretoval Martin Zahálka. Psychologické drama na plátně takřka dvaceti hodin se soustředí nejen na drobnokresbu…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.

Dále od recenzenta

Irvin D. Yalom se tematicky věnuje psychoterapii a i když se nevyhýbá odborné literatuře, proslavily jej především beletristické počiny. Jedním z nich i „psaný dialog“ Když Nietzsche plakal.
V loňském roce nakladatelství Prostor vydalo Pavlu Kosatíkovi v graficky neotřelé podobě knihu věnovanou Emilu Zátopkovi. Textu se následně chopil Český rozhlas a skrze své vydavatelství jej nyní v ucelené podobě přináší pod stejným titulem Emil Běžec.
Jen velmi zřídka se objeví knižní titul, kdy chuť si jej okamžitě přečíst mnou cloumá, ale nepolevím, neboť vyčkávám až na její zvukovou verzi. OneHotBook si sice se zpracováním závěrečného dílu tzv. skotské trilogie Petera Maye (nakl. HOST) dalo načas, s ohledem na dosavadní nadstandardní kvalitu prvních dvou částí mi však toto čekání nevadilo. Těšil…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Muž z ostrova Lewis
Druhá část trilogie Lewis britského autora Petera Maye vychází jako audiokniha Muž z ostrova Lewis, opět ve výtečném podání Jiřího Dvořáka! Dějově navazuje na předchozí Skálu, která rovněž získala zvukovou podobu s týmž vypravěčem.
Přejít nahoru