Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Muž zákona v zemi nepsaných pravidel

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Slidil-Tana-Frenchova
Audiokniha Slídil

Spisovatelku Tanu Frenchovou si možná pamatujete z načaté série Dublinské oddělení vražd, kterou před čtyřmi lety rozjelo vydavatelství OneHotBook audioknihou V lesích, aby v ní ke škodě posluchačů dále nepokračovalo. Nyní se v digitálních distribucích objevila druhá nahrávka s autorčiným jménem na obálce, jedná se ale o svébytný příběh. Slídil se odehrává na venkově, který je ovšem pod zdánlivě malebnou a ospalou slupkou možná stejně tak prohnilý, jako ulice irské metropole.

V západním Irsku přibývá opuštěných domů, jejichž majitelé zemřeli, nebo se odstěhovali za prací. Jednoho takového polorozpadlého stavení se k překvapení místních starousedlíků ujal někdejší chicagský policista Cal Hooper. Toho už přestaly bavit zločiny, namísto toho touží po rybaření a občasném lovu králíků. Jenže navzdory tomu, že v kraji vládnou spíše nepsané zákony a tradice komunity, brzy se namísto honu za ušáky pustí po stopě něčeho mnohem nebezpečnějšího.

Tana Frenchová se stejně jako její hrdina Cal narodila v USA, v Irsku ale střídavě žila už v dětství a později zde zakotvila napevno. Vystudovala herectví, čtenářskou popularitu jí vynesl zmíněný knižní debut V lesích, publikovaný roku 2007. Po šesti příbězích ale spisovatelka Dublinské oddělení vražd opustila a vrhla se do psaní dvou samostatných románů. Jedním z nich byl i Slídil, kterého si po pěti letech od publikování v originále konečně můžeme poslechnout také u nás. Byla by totiž škoda, kdyby se právě tato zajímavá detektivka k uším tuzemských fandů tohoto žánru nedostala.

Vydavatel ani režisérka Martina Frejová Krátká se oproti první autorčině české audioknize nezměnili, interpret Petr Jeništa ale zůstal v Dublinu. Příběh o Calu Hooperovi tak namluvil jeho herecký kolega Zdeněk Hruška. S jeho jménem jsme se mohli doposud setkávat spíše v dabingu nebo ve spojení s jistým holandským obchodním řetězcem, protože právě jeho hlasem k zákazníkům promlouvají nejen reklamní spoty, ale i pánovité automatické pokladny, hlasitě komandující méně zručné zákazníky.

V případě audioknihy si ovšem intenzitu hlasitosti pochopitelně může posluchač regulovat sám a téměř výhrůžné hlášky o předčasně odebraném zboží z taškové zóny tu také nehrozí. Namísto toho se Zdeněk Hruška projevuje jako schopný vypravěč, umně se stylizující do nejrůznějších charakterů venkovanů, kterými Tana Frenchová svůj příběh zaplnila. Není jich příliš moc, což sice na jednu stranu zužuje možnosti řešení kriminální zápletky, na druhé straně to ale zvyšuje šanci, že se bude v ději posluchač skvěle orientovat. Zvídavý soused, nedůvěřiví majitelé farem, ti všichni si vysloužili svůj vlastní, charakteristický projev. Některé z poloh jsou záměrně podobně otravné, jako ony pokladny. Naopak příjemně civilní je navenek vyrovnaně vystupující vypravěč Cal, třebaže i on postupně odhaluje své zemitější spodní charakterové vrstvy.

banner 1200x150

A to do značné míry platí i o celém pitoreskním irském venkově, jak jej autorka stvořila. Navenek úctyhodný a nevinnými drobnými prohřešky okořeněný fádní život pod povrchem bublá starými křivdami a utajovanými skutečnostmi více či méně kriminálního charakteru. Zčistajasna ale začne přituhovat. Z okolí se ztratí několik mladíků, kdosi začne napadat ovce místních farmářů, a aby toho nebylo málo, Cala kdosi pozoruje z houští okolo jeho pozemku. Zkrátka, samé záhady.

Hádankou je ovšem i to, proč se doposud Zdeněk Hruška v audioknižním světě příliš neobjevoval. Oproti svému bratrovi Liborovi, který natočil téměř stovku nahrávek (mimo jiné thrillery Shari Lapeny), má jeho mladší sourozenec v prodeji pouze desetinový počet titulů, což u známého dabingového herce překvapí. Ať je důvod jakýkoliv, po Slídilovi by si každopádně zasloužil trochu více uznání. Zejména díky jeho interpretaci s živým a barvitým vykreslením postav a nálad příběhu se román s pomalým tempem rozvíjení zápletky poslouchá příjemně a posluchači se jej nechce odložit, i když se tam toho oproti současné žánrové produkci „moc neděje“. Slídil je totiž více jako Skála Petera Maye, než skandinávská krimi s potoky krve, i když i ta je nakonec prolita a jindy zelené irské pahorky se díky tomu zbarví doruda.

Mezi detektivkami poslední doby je Slídil asi největším překvapením, a to jak po stránce poutavosti vyprávění, tak zejména způsobem interpretace. Rozverný, žoviální Hruškův styl si ve spojení s irskými venkovany prostě nejde nezamilovat. Příslibem do budoucna navíc je, že vloni se po čtyřech letech autorka ke Calu Hooperovi nečekaně vrátila a napsala volné pokračování Lovec, které u nás knižně vyjde za pár měsíců. Doufejme, že audio podoba na sebe nenechá dlouho čekat.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Ove je devětapadesátiletý vdovec, kterého nedávno v práci poslali do penze. Jezdí saabem, má pořádnou brašnu s nářadím a každé ráno koná „bezpečnostní obhlídku“ sousedství. Hlídá, zda je v okolí jeho domu udržován pořádek, protože pořádek musí být.
Konec května přinesl do ulic Stockholmu chladné a deštivé počasí. Nekonečné proudy vody jakoby věstily nadcházející neštěstí. Osmiletá holčička Lycke měla mít hodinu tenisu, jenže trénink odpadl, aniž by si děvčátko přišel někdo z rodičů vyzvednout.
Trochu osamělá svobodná matka Joanna se chce blýsknout před ostatními členkami čtenářského klubu. Svěří se jim s tím, co zaslechla v hloučku matek před školou. V jejich ospalém přímořském městečku prý žije pod novou identitou někdejší nechvalně proslulá dětská vražedkyně! Ulicemi Flinsteadu se tato zvěst vzápětí roznese rychlostí blesku. Lavina už nejde zastavit a Joanna…
Studentka psychologie, která udělala největší chybu ve svém životě. Výstřední rodina pečlivě střežící svá tajemství. Odlehlý statek, na kterém se dějí zneklidňující věci. Islandská autorka napínavých detektivních thrillerů Yrsa Sigurðardóttir se vrací na scénu s čerstvou sérií Černý led. Román Není úniku nás zavede do téměř liduprázdné oblasti kolem fjordu Hvalfjörður, místa činu čtyřnásobné vraždy.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru