Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Trhací blok jako audiokniha?

Datum: 

Autor recenze: 

Myšlenky za volantem
Myšlenky za volantem

Interiér automobilu je prý velmi dobré místo k přemýšlení. Coby neřidič to sice nemohu potvrdit ani vyvrátit, ale pokud bych si za volantem uměl třídit myšlenky tak nápaditě jako Marek Eben, rád tomu budu věřit. Však se o tom v jeho Myšlenkách za volantem, které časopisecky vycházejí už od roku 2014, knižně je loni vydala Brána a audioknižně Témbr, můžete sami přesvědčit.

Ačkoli volant a automobily tvoří základní syžet celé sbírky, po několika úvodních ryze motoristických historkách se posluchač dočká i úvah o starostech všedního dne. Skoro sedmdesátka fejetonů se dotkne mnoha témat a není možné je zde všechny uvádět, proto jen namátkou: udílení cen, Velikonoce, problémy se zahrádkou, setkání s významnými osobnostmi… V průběhu let, kdy Ebenovy texty vycházejí, se samozřejmě některá událost opakuje, kupříkladu vánoční fejeton se ale jednou točí kolem cukroví, podruhé se zabývá balicím papírem. Nebo občas citlivá záležitost tykání a vykání – jednou autor vypráví o klasickém problému s oslovováním, jindy si všímá toho, když uživateli samovolně tyká technika. Ostatně obdiv a upřímný respekt k vymoženostem moderní doby je dalším výrazným podtématem knihy.
 
Režisérem nahrávky je Ebenův dlouholetý kolega z pražské Ypsilonky Jan Jiráň. Jistě i proto je autorská interpretace příjemně vybroušená a posluchač snadno získá pocit, že je s vypravěčem po celé tři hodiny v přátelském hovoru. Ačkoli se nejedná o čistokrevnou autobiografii, interpret nechá laskavě nahlédnout do svého nitra a nenásilně přiblíží svůj pohled na svět. Originální interpretace a typická intonace nejednou promění zdánlivě obyčejnou větu v podařený vtip. Často se tak stane, že se budete smát velmi nahlas, což je asi to nejlepší, co tak zvané „oddechové“ literatuře může stát.
 

 

Jelikož sbírka fejetonů končí relativně nedávnými texty z července 2020, poslední sloupky se zlehka dotýkají i života v době koronavirové. Právě na některých z nich lze sledovat, jak rychle mohou zestárnout. Zatímco minigroteska o praktické stránce nakupování, když může být nablízku vir, si nejspíše udrží svou platnost i po letech, úvaha o „promořování“ má už v době recenzování ten největší tah na branku za sebou. To pochopitelně není chyba autora, ale spíše důsledek bleskurychlé změny kolem nás. Ačkoli kdoví, třeba i ona bude někdy sloužit jako svědectví toho, co jsme v tom prapodivném roce 2020 zažívali. Zbytku textů se díky univerzálnosti jednotlivých témat zub času elegantně vyhnul.

Myšlenky za volantem možná budou jedním z titulů, které budete chtít vlastnit jak ve zvukové, tak papírové podobě. Fyzická knížka má totiž formu kroužkového bloku a sám Marek Eben
v rozhovorech nabádá k tomu, aby čtenáři každý špatný fejeton vytrhli. To u audioverze není dost dobře možné, ale proč také? Vždyť navíc nabízí nejen autorskou interpretaci, ale i autorskou hudbu s typickým „ebenovským“ zvukem.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Příběh o nečistokrevném vlčákovi, který byl věnován Adolfu Hitlerovi, a jeho osudech na jevišti Druhé světové války, je podobenstvím o odlišnosti, fanatismu a lidské zaslepenosti. Blondi je součástí povídkového cyklu „Gutta Schreibt“, který vyjde v únoru 2014 knižně v nakladatelství Novela bohemica.
Edgar Allan Poe byl mistr vyprávění, se čtenářem hraje komplikovanou hru, kterou sám nazývá arabeskami. Literatura je mu hrou rozumu i imaginace, přesně komponovanou skladbou, jek dosvědčuje jeho esej Princip poezie, s nímž slavil úspěchy na přednáškových výjezdech.
„Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“

Recenze ze stejného žánru

Arnošt Goldflam je audioknižním posluchačům dobře znám jako autor i interpret. Někdy obě tyto své profese spojí, aby nezaměnitelným způsobem četl vlastní texty a dal tak vzniknout originálním audioknihám pro děti a mládež. Tentokrát ze stejného spojení vzešla nahrávka určená dospělým – četba z Goldflamovy knihy Tata a jeho syn.
Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…
Otevřete-li si internetový prohlížeč a do některého vyhledávače zadáte sousloví Už je tady zas, zaručeně vám jako první vyjede anotace stejnojmenného bestseleru německého novináře a spisovatele Timura Vermese, popř. možnost nákupu.

Dále od recenzenta

Petr Nárožný plánoval letos v červnu ukončení svého dlouholetého angažmá v pražském Činoherním klubu. Nakonec ale bude jeho loučení pozvolnější, a tak si jeho hereckého umění můžeme užívat o něco déle. Právě genius loci Činoherního klubu Nárožný nedávno využil pro křest své nové audionahrávky z nakladatelství Galén Škoda slova, které padne vedle.
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…
Pokud bychom hledali typickou současnou reprezentantku českého herectví, jistě by se z odpovědí široké veřejnosti vylouplo mezi prvními jméno Jiřiny Bohdalové. Nejen v souvislosti s mnoha populárními televizními Večerníčky, kterým propůjčila svůj hlas, ale také pro herecké výkony na divadle, ve filmech a televizních inscenacích, a jistě i pro výraznou stopu v rozhlasové tvorbě a v nahrávkách mluveného slova…
Charismatičtí detektivové se zdaleka nemusejí vyskytovat jen na drsném severu. To dobře ví i Audiotéka, která své posluchače zve v nové kriminální sérii do domácích luhů a hájů, konkrétně do historické Prahy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru