Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Svist a hvizd v Čapkově vile

Na návštěvě u Karla Čapka
Na návštěvě u Karla Čapka

V první polovině roku 2017 mohli být posluchači Dvojky Českého rozhlasu každé nedělní dopoledne hosty u Karla Čapka. Pětadvacetidílný reportážní seriál, který tehdy připravoval jeho autor a průvodce Ondřej Kepka spolu s dramaturgem Tomášem Černým a celou řadou hostů, nyní vychází pod značkou vydavatelství Českého rozhlasu jako audiokniha na fyzickém nosiči i v digitálních distribucích.

Radioservis se pro vydání seriálu Na návštěvě u Karla Čapka rozhodl i přesto, že je všech pětadvacet dílů od doby jejich rozhlasového vysílání až dodnes zdarma k poslechu prostřednictvím iRadia. Důvodem je patrně snaha oslovit posluchače, kteří o existenci digitálního archivu nemají ponětí nebo chtějí dostat něco navíc. A to jim fyzické CD dopřeje v podobě obsáhlé textové a fotografické přílohy. Přesto ovšem důvod poslouchat nahrávku z internetu přetrvává. Ale k tomu se dostaneme.

Ač by se mohlo zdát, že jedinou kulisou pětadvacetidílné reportáže bude vila bratří Čapků na pražských Vinohradech, její inventář a její někdejší hosté, není tomu tak. Ondřej Kepka pojal celou „návštěvu“ šířeji, a tak spíše než u Karla Čapka doma, jsou posluchači návštěvníky v Čapkově době. Spolu s mnohými hosty, z nichž jmenujme alespoň ředitelku Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Kristinu Váňovou, ale především s dramaturgem Tomášem Černým, který měl na starosti zvukový záznam, se Kepka snažil vytvořit co možno komplexní Čapkův obraz. Jeho působení coby dramatika, zahrádkáře, fotografa, sběratele, filmaře, cestovatele a samozřejmě prozaika. Zaměřil se i na jeho bratra Josefa, manželku Olgu Scheinpflugovou i další osudové ženy, na fenomén pátečníků. S hosty pohovořil o Čapkově rodišti, o jeho letním sídle ve Staré Huti u Dobříše, o kritickém roku 1938, o vzniku a významu Společnosti bratří Čapků, aby vše zakončil osobním a možná až patetickým vyznáním. Vše je doplněno úryvky z Čapkových děl nejčastěji v podání Lukáše Hlavici.
 

Jen těžko lze mít autorům za zlé, že celková dramaturgie jejich seriálu působí nesourodě a jaksi nahodile. Seskládat živé nahrávky z mnoha návštěv s nejrůznějšími hosty patrně nebyla jednoduchá práce. Posluchač, zejména ten audioknižní, tak často dostává tutéž informaci několikrát, je rušivě odtržen od jednoho tématu, aby se k němu vrátil až po uplynutí jiného dílu. Při vší snaze obsáhnout celou šíři Čapkova života zůstává mnoho otevřeno a například procházku vilou by jistě bylo možné provést tak, aby posluchačům dala lepší představu o místě, kde Čapek žil a tvořil. Možná by bylo lépe celý seriál pro účely vydání na CD znovu sestříhat a přizpůsobit jeho rytmus kontinuálnímu poslechu. Takto zůstalo pouze u vystřižení úvodní části každého dílu. Respektujme ale vůli tvůrců.

Co ovšem neodpustitelně degraduje vydané CD, je jeho zvuk, který má v porovnání s rozhlasovým vysíláním, a dokonce se zmiňovaným iRadiem žalostnou kvalitu. Jde o technický problém, k němuž došlo pravděpodobně při masteringu, ovšem problém natolik výrazný, že snahu Tomáše Černého o co nejvěrnější zchycení zvuku, i hudbu Emila Viklického, která velmi vkusně doplňuje každý díl, posouvá až téměř k hranici poslouchatelnosti, rozhodně ale za hranici toho, co posluchač očekává od zakoupeného CD. Zvuk zničený nevhodnou kompresí by snad Radioservis mohl časem napravit alespoň u digitálních distribucí.

banner 1200x150

Co už na tom, že má CD obsáhlý a graficky velmi zdařilý obal. Digipack s matnou povrchovou úpravou je doplněn osmnáctistránkovou brožurou s texty Ondřeje Kepky, Kristiny Váňové či Tomáše Černého a tracklistem všech částí s přehledem jejich hostů. K úplnosti chybí snad jen zdroje citací z Čapkových děl použitých v jednotlivých dílech. Zato se majitelům CD dostane na tucet fotografií, s nimiž mohou ještě lépe vstřebat genia loci Čapkovy vily a udělat si konkrétnější představu o průběhu natáčení i o některých v pořadu zmiňovaných místech a předmětech.

Přemýšlíte-li o CD Na návštěvě u Karla Čapka jako o dárku pro vaše blízké, je určitě díky designu Jany Vrabcové pro tento účel vhodným. Raději ale nečekejte, až si obdarovaný audioknihu pustí, protože vás pak nejspíš nebude mít rád.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Z několika desítek rozhovorů, jež pořídila s uprchlíky ze Severní Koreje, vybrala česká koreanistka sedm, které nejvýmluvněji zachycují různé aspekty každodenního života v nejuzavřenější zemi světa. A role tazatelky se Nina Špitálníková zhostila také při nahrávání audioknižní verze svého díla. Mezi vybranými respondenty, ztvárněnými sedmičlenným hereckým ansámblem, najdeme vysokoškolskou studentku i důchodkyni, šmelináře i feministku…
Detektivku Záhadné bodnutí napsal pro Český rozhlas kriminalista Josef Mareš, jeden ze scenáristů televizních Případů 1. oddělení. Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim některé detaily nesedí. Pátrání po…
Bohatá a inteligentní Emma žije v uzavřeném venkovském společenství a věnuje veškeré úsilí tomu, aby v kruhu svých přátel a známých utvářela vhodná manželská spojení. Aniž by si uvědomovala, že zasahovat do lidských osudů není vhodné, ve své „zábavě“ si počíná značně sebejistě. Důsledky Emmina neuváženého jednání mnohdy zaskočí nejen jejich strůjkyni.

Recenze ze stejného žánru

Je vzácností, rozhodne-li se některý z audioknižních vydavatelů přijít na trh s dílem českého autora, navíc takového, jehož jméno nepatří mezi příliš známé. Vydavatelství Tebenas se takových kroků nebojí, a tak mohlo pro své posluchače připravit román nevidomého rozhlasáka Iljy Kučery ml. Přehodit řeku. Poprvé ve své historii dokonce vydává spolu se zvukovou také knižní…
Na sklonku roku 2022, tedy v době vrcholící předvolební prezidentské kampaně, se na pultech knihkupectví objevila kniha Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou, která vyšla pod nakladatelskou značkou Universum, patřící pod křídla společnosti Euromedia Group. Její audioknižní podoba, vydaná u sesterské značky Témbr, si dala trochu na čas, v prodeji se v digitální variantě objevila až počátkem…
Když v roce 2015 zemřel Terry Pratchett, ztratil (nejen) literární svět jeden z nenahraditelných hlasů a také možná jednoho z nejplodnějších „prvoligových“ autorů fantastiky. Kromě mnoha dalších věcí byla jen otázka času, kdy se někdo chopí autorova života a napíše knihu naopak o něm. Pomyslnou rukavici naštěstí nesebral žádný senzacechtivý břídil.
Publicistická stanice Český rozhlas Plus připravuje od listopadu 2015 pravidelnou řadu Radiokniha, v níž přináší memoárové četby na pokračování. Vedle repríz už uvedených děl, např. Ferdinanda Peroutky či Pavla Kosatíka, se v ní objevují v hojné míře i premiéry (zmiňme alespoň Obrazy z dějin americké religiozity Martina C.

Dále od recenzenta

Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…
Příznivci poetiky Zdeňka Svěráka, audioknižní posluchači i sběratelé – ti všichni mohou jásat. Supraphon na dvou CD vydal audiopodobu čtyř povídek, na které se před šesti lety nedostalo.
Po letech, v nichž bylo možno zaznamenat soudní spory ve věci dědictví po Jaroslavu Foglarovi, se na knižní trh dostává první ze série nových vydání legendárních foglarovek. A jak se na českém audioknižním trhu stává upevňujícím se pravidlem, zvuková podoba na sebe nenechává čekat. Hoši od Bobří řeky znovu prožívají svá dobrodružství.
Archiv vydavatelství AudioStory čítá za čtvrtstoletí jeho existence slušnou řádku nahrávek mluveného slova. Mnohé z nich se už dočkaly pečlivých reedic, jiné se dnešním posluchačům teprve chystají připomenout. Současně však vydavatelství produkuje i audioknihy nové, byť ne v takovém tempu, jako na počátku své existence. Nestává se však, aby představilo titul, který z části čerpá…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Na návštěvě u Karla Čapka
Seriál Českého rozhlasu z roku 2017 natáčený ve vile Karla Čapka na Vinohradech popisující život a dílo slavného autora na základě konkrétních předmětů nalezených ve spisovatelově vile.
Přejít nahoru