Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Bolavé ticho západní fronty

Na západní frontě klid
Na západní frontě klid

V kontextu vydavatelské činnosti OneHotBook působí Remarquova slavná próza takřka až nepatřičně. Literární klasika, kterou bychom spíše čekali u pozastavené (?) ediční řady Mistři slova vydavatelství Bookmedia, ovšem dostala pevné režijní vedení a procítěnou interpretaci.

Michal Bureš patří mezi klíčové režiséry OneHotBook a i díky němu má Na západní frontě klid velmi působivou atmosféru. A nejde pouze o práci se zvukem, který podtrhuje sklíčenost textu, nýbrž – zcela pochopitelně – hlavně o vedení Jaroslava Plesla.

Pokud jste někdy Remarqův text četli, vězte, že vám dost možná tentokrát přivodí větší šrámy. Alespoň takový je můj dojem. Při poslechu jsem se totiž cítil být mnohem blíže postavám, bohužel možná až příliš blízko. Šrapnely, špína, bolest, ale i to nepříjemné ticho a nuda byly natolik fyzické, až jsem se přistihl, že před poslechem utíkám. Ač audiokniha čítá jen něco málo přes šest hodin, nedokázal jsem ji vstřebávat po větších dávkách a natáhl poslech na nezvykle velký počet dnů.
 

Říkám si, do jaké míry za to může samotný obsah knihy a do jaké právě její zpracování. Já sám totiž občas váhal, zda tu procítěnou zúčastněnost Jaroslava Plesla vnímám jako vklad, či spíše jako emotivní vydírání (vzpomněl jsem si na Larse von Triera a jeho emoční manipulaci s diváky). Jaroslav Plesl totiž v jistých okamžicích zrychlí „tep“ své mluvy, barva jeho hlasu nasákne slzy, je nervnější, vyděšenější, hlavně ale naléhavější. V tom volání o pomoc, křiku, který se dere z knihy, protože mladíci zažívají v přímém přenosu konec svého mládí a vlastně dost možná konec svého života.

Tíha naléhavosti prostupuje velkou částí audioknihy a vlastně bych si i přál, aby tomu tak nebylo. Aby v tom bylo více odstupu. Současně doplňuji, že je to možná přání spojené jen s uchováním většího klidu v sobě, a že by knize jako takové jiný přístup mohl ublížit a oslabit její vyznění.

banner 1200x150

Už dlouho jsem neměl tak ambivalentní pocit z poslechu jako u Na západní frontě klid. Což můžete brát jako doporučení. (S malým „pozor“ za tečkou…)

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak spravedlivý je svět, v němž o celém tvém životě rozhodne krádež jednoho bochníku chleba? Radoslav Brzobohatý jako Jean Valjean v rozhlasové dramatizaci úspěšného románu Victora Huga.
Francis Scott Fitzgerald, „autor jazzového věku“, dokázal jedinečným způsobem zvěčnit atmosféru prvního poválečného desetiletí v USA. Ve svém nejznámějším románu Velký Gatsby vypráví příběh velké lásky, oslnivého společenského vzestupu i tragické deziluze.
Slavný operní příběh v dramatizaci Jana Jiráně podle původního libreta s ukázkami nejslavnějších hudebních pasáží v podání největších českých operních pěvců.

Recenze ze stejného žánru

Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.
Domnívám se, že dnes již klasické Fitzgeraldovo dílo Velký Gatsby je natolik známé a populární, že snad není třeba rozepisovat se obšírně o ději. Ti, kteří nečetli, budou jistě znát jednu z mnoha filmových adaptací. Nicméně stručně.
Lakotný Skruž, obětavá Gerda, chytrý otec Brown, dobře vykrmená husa, začarovaný Kai nebo vynalézavý Sherlock Holmes… I když se může zdát, že jde o zcela náhodný výčet postav, opak je pravdou. Všechny jsou totiž v určité míře spojeny s vánočním obdobím, respektive s příběhy, které navozují atmosféru zimy a Vánoc. Ty teď vyšly v kompletu…
Na letošní Boží hod vánoční připadne smutné pětaosmdesáté výročí předčasného úmrtí Karla Čapka, českého spisovatele, novináře a překladatele, jehož dílo je natolik rozsáhlé a kvalitní a jehož vliv na intelektuální ovzduší první Československé republiky byl tak obrovský, že jeho jméno zná doslova každý a nějakou jeho knihu četla drtivá většina z nás.

Dále od recenzenta

Fyziku jsem nikdy neměl v oblibě. Pamatuji si jen na usínání v lavici a na jakési vektorové čáry, které doprovázely pochyb mouchy. Z filozofie pak na názory, že pohyb vlastně neexistuje. A kdybych hledal nějaké vysvětlení alespoň jednoho z fyzikálních zákonů, rozvzpomenul bych se (se škodolibým úsměvem) na Newtona, kterak mu do nadýchané paruky přistává…
Desítky let jsme si museli počkat, než se jedno z nejuznávanějších děl westernové literatury objevilo v českém překladu. Impozantně rozsáhlý román Larry McMurtryho Osamělá holubice od druhé poloviny osmdesátých let očarovává další a další čtenáře svým epickým příběhem o přátelství, lásce, ztrátě a drsném životě na americkém západě. Nyní můžeme vstoupit do Texasu a Montany…
Před třemi lety, docela záhy po světové premiéře, se objevila práce historika Timothy Snydera i v českém překladu. Krvavé země vzbudily rozruch a velký ohlas. Nyní je Audiotéka vydává ve zvukové podobě.
Vydavatelství Walker & Volf si snad ani nemohlo vybrat lépe, aby udělalo radost tak velkému množství fanoušků sci-fi literatury. Hvězdná pěchota má status kultu a ani v nejmenším si nezaslouží být, byť bohužel přebal audioknihy tomu nenasvědčuje, jen tak zařazena mezi většinu produkce tohoto žánru.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Na západní frontě klid
Paulovi Bäumerovi a jeho spolužákům z gymnázia je osmnáct let a jejich další kroky nesměřují na univerzitu, ale do zákopů první světové války. Učí se krýt před střelbou, kterak rozpoznat granát od šrapnelu, jak postupovat při plynovém útoku, učí se pohřbívat své kamarády, učí se přežít. Nestudují, nečtou, nepíšou básně, nechodí na schůzky… zajímá je, jestli mají dobré boty a plné břicho, protože právě to jim může uprostřed válečného pekla zachránit život.
Přejít nahoru