Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jakýpak stařec!

Datum: 

Autor recenze: 

Náčelník
Náčelník

Umění rozhovoru patří v žurnalistice k nejtěžším disciplínám, zároveň jde o žánr, který je v českém prostředí reprezentován řadou mistrů – od Karla Čapka přes Karla Hvížďalu až třeba po Lenku Vrtiškovou Nejezchlebovou. K nim zcela jednoznačně patří i Aleš Palán, publicista a spisovatel s neuvěřitelně širokým záběrem sahajícím od prózy a poezie až po aktuálně osmnáct knižních interview, z nichž to poslední, kniha Náčelník z roku 2023, přináší téměř třísetstránkovou zpověď Miloslava Nevrlého.

Miroslav Nevrlý, devadesátiletá legenda české přírodovědy, skautingu a horské turistiky s dlouholetou přezdívkou, jež se stala titulem publikace, vzpomíná na svůj život s obdivuhodným nadhledem a přemýšlivým odstupem, ale také předestírá řadu svých názorů a postojů. O těch platí, že nemusí v posluchači vzbuzovat bezvýhradný souhlas (typicky může vyvolat jistou kontroverzi třeba Nevrlého postoj k hygienickým standardům na dětských letních táborech nebo některé okrajové poznámky, třeba ta o nemoci Covid 19). Zároveň jde o myšlenky dobře vyargumentované, takže minimálně stojí za to se nad nimi zamyslet. I přes pokročilý věk se tradiční ilustrace starého Abea Simpsona naštvaně hrozícího mrakům nekoná, právě naopak. Nevrlý se téměř každou odpovědí ukazuje jako muž uměřenosti ve smýšlení, uměřenosti inspirativní, protože stejnou měrou podpořené na jedné straně zkušeností, na druhé otevřeností mysli.
 
Nevrlý se usadil v hlavách asi všech vyznavačů hor či turismu především jako autor populární a výjimečné knihy Karpatské hry. Tu dokončil v roce 1981, kdy vyšla v Liberci jako malonákladový tisk určený potřebám turistických oddílů a byla pak nadšenci opisována a dále šířena jako strojopisný samizdat. Nevrlý beletrizovaným způsobem představuje pětatřicet karpatských pohoří a hovoří ke čtenáři jako mentor a rádce, který ve třinácti hrách („na hvězdný širák“, „na hlad“ či „na vlčí dech“) nastiňuje způsoby, jak cestovat po horách a jak hory vnímat a prožít. Kniha se dočkala řady reedic především po listopadové revoluci, díky úspěšnému crowdsourcingu byla také přeložena do angličtiny a bezplatně zveřejněna jako webová stránka a e-book.

Působí-li Nevrlý jako mentor, nikdy to nedělá záměrně, a pokud lze z jeho knih, ale i z Palánova rozhovoru vycítit nějakou určující vlastnost, je to pokora – před přírodou jako celkem, majestátními horami, obecně před lidmi, ale také před životními událostmi nebo i tou nejmenší bytostí – ptákem či netopýrem, které profesně zkoumal a o které se jako ekolog a přírodovědec staral. V druhém plánu tak lze Palánův rozhovor pojmout i jako zkoumání a ilustraci toho, co znamená přirozená autorita a jak těžké i snadné zároveň je se takovou autoritou stát.
 
Formát knihy přímo svádí ke zvukovému zpracování, nakonec nakladatelství Kazda, které za knihou stojí, vydává audioknihy jako komplement k tisku a e-knihám běžně. Za mikrofon se posadili Vladimír Kroc jako tazatel a Jan Vlasák jako dotazovaný. Oba mají s mluveným slovem spoustu zkušeností a ty jsou propsány i do jejich uměřených výkonů v tomto titulu. Několik drobných chybek, jako například špatně zvolená výslovnost jména Ernesta Thompsona Setona jako [setn] namísto správného [siːtən], jsou jen drobné mušky, které lze oběma výkonům a jinak pečlivé režii velkoryse odpustit.
 

Kroc klade otázky civilně, s důrazem na jejich význam, a Vlasák předkládá Náčelníkovy odpovědi tak věcně, jak jen to jde. Jak režisér, tak interpreti samotní dopředu rezignovali na vytváření atmosféry hereckými prostředky, což je asi to nejlepší, co mohli textu dát. A to i přes to, že na první poslech – velmi příjemné předělové hudbě navzdory – může znít rozhovor ploše. Ve chvíli, kdy si posluchač na tento formát přivykne a začne už jen vnímat výhradně obsah řečeného, je mu servírován vrcholně zajímavý rozhovor s mimořádně zajímavým člověkem. Na jedné straně skvělý a pronikavý Aleš Palán, oceněný dvěma Magnesia Literami za publicistiku (knihy Jako v nebi, jenže jinak a BRNOX) a na další dvě nominovaný – za publicistiku (knižní rozhovor se syny legendárního staroříšského nakladatele Josefa Floriana Být dlužen za duši) a za prózu (Ratajský les). Na straně druhé straně svěží a zkušený muž, jemuž se rozhodně vyplatí naslouchat.
 
A ještě dovětek: Další Nevrlého nádherná publikace, rozsáhlá Kniha o Jizerských horách původně vydaná v roce 1981 Severočeským nakladatelstvím v dnes těžko představitelném, tehdy spíš menším nákladu 30 000 výtisků, se v roce 2018 dočkala částečného rozhlasového zpracování jako četba na pokračování. V režii Michala Bureše ji načetl liberecký patriot a hvězda Švankmajerovy grotesky Přežít svůj život, herec Václav Helšus a jako dvoudílnou audioknihu ke stažení pod názvem Krajinou příběhů vydal Radioservis.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali Ďábel, spolubojovníci ze SEALu Legenda. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jeden z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od…
Dvanáct obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, v knižní podobě doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše.
Utekl z australského vězení do bombajského slumu. Stal se členem tamního podsvětí a současně pomáhal těm nejchudším, kteří mu dali přezdívku  Šántárám – muž božího míru. O svých nesnázích i nadějích začal psát román, jehož dokončení mu trvalo třináct neklidných let. Jeho kniha získala mezinárodní věhlas a uznání. Dosud vyšla v 39 jazycích ve 42…
Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy.

Recenze ze stejného žánru

To, zda český divák a nyní i čtenář či posluchač audioknih, zná, anebo naopak vůbec nezná jméno Matthew Perry, ovlivňuje jeden základní faktor: A to, jestli měl nebo neměl rád televizní seriál Přátelé. Možná i to může za skutečnost, že Perryho známe především spíše jako herce komických než charakterních rolí, a už vůbec ne jako…
A odkud bych asi tak byl? ptá se v titulu svého knižního debutu zasloužilý novinář, reportér a v neposlední řadě ředitel České televize Ostrava Miroslav Karas. Své postřehy s podtitulem „Rusko očima zahraničního reportéra“ vydal před dvěma lety u nakladatelství CPress. V audiální podobě knihu jako třináct hodin dlouhou autorskou četbu v letošním roce vydalo…
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.

Dále od recenzenta

Oyinkan Braithwaiteová se narodila v roce 1988 a po londýnském studiu práv se usadila jako knižní editorka v Lagosu, šestnáctimilionové nigerijské megapoli a zároveň jednom z největším afrických měst. Sem také situovala děj své rozsahem spíše kratší románové prvotiny Má sestra je sériový vrah. Příběh zasazený do prostředí bohatší střední třídy by se mohl odehrát…
Edwin Linda je tak trochu zvláštní jedenáctiletý kluk za šesté třídy. Možná proto, co mu osud v poslední době přichystal: především je tomu právě rok, kdy záhadně zmizel jeho otec, a jeho maminka již půl roku po těžké autonehodě setrvává v kómatu. Žije proto se svým dědečkem v odlehlém nádražním domku na malém městě kdesi…
Debutující Daniel Gris má jeden výrazný problém: je zoufale neoriginální. Už jeho oficiální „životopis“ je napodobeninou smyšlenek, které o sobě tvrdí František Kotleta, ale jak praví moudré přísloví, opakovaný vtip přestává být vtipem. A bohužel, totéž se dá bez výčitek tvrdit i o jeho „drsném thrilleru s ještě drsnějším hlavním hrdinou“ Říkají mi Lars.
Roald Dahl patří i téměř pětatřicet let po svém skonu k nejvydávanějším a nejoblíbenějším autorům nejen v Británii – přičemž není bez zajímavosti, že tento reprezentant typického anglického humoru se narodil ve Walesu a jeho původ sahá do Norska. Jeho tvorba stojí na dvou pilířích – tvorbě pro děti reprezentované tak populárním titulem jako Karlík…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Náčelník
Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým Pro tuláky všeho druhu je Miloslav Nevrlý beze sporu legendou. Pro ty, kteří o cestách jen sní, může být tento rozhovor skutečným objevem. I dnes je totiž možné být přírodě blízko, zažívat ji a chápat. I dnes je možné prožít naplněný život. Miloslav Nevrlý, skautskou přezdívkou Náčelník, je jasným příkladem, že se neznámými končinami dá chodit bez map, nenosit s sebou v batohu v podstatě nic, vydat se nejistotám a nalézt tak radost a smysl. Byl to právě on, kdo po odsunu německého obyvatelstva v podstatě znovu objevil zapadlá místa nejsevernějších českých hor a napsal o tom ceněnou Knihu o Jizerských horách. Byl to on, kdo naučil čtenáře Karpatských her hrát hry na poutníka s lehkým srdcem či na jitřní radost; mnoho lidí tvrdí, že tato útlá kniha jim doslova změnila život. Miloslav Nevrlý završuje devadesát let svého života v obdivuhodné fyzické i mentální kondici. V audioknižním rozhovoru rekapituluje své cesty a prožitky nad rámec toho, co o nich dosud napsal. Hovoří také o víře, o práci (lépe řečeno o zaměstnání) v libereckém muzeu, o své rodině a přátelích. Zejména pak vzpomíná na výpravy do osamělých hor, jakých je dnes už tak málo. V rozhovoru nazvaném Náčelník dokládá, že užitek z cest je možné čerpat v každém věku, pokud duše zůstane dychtivá. To vše koření vrchovatou dávkou humoru.
Přejít nahoru