Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Čermák text nečte, Čermák ho žije

Datum: 

Autor recenze: 

Národní třída
Národní třída

Národní třída (2013) je zatím posledním románem českého spisovatele Jaroslava Rudiše. Na román vyšla řada recenzí, proto jen stručně o obsahu. Jde o příběh člověka, který kdysi selhal a své selhání se snaží maskovat falešným nadhledem, ranařstvím, uměle vytvářenou a hlavně uměle udržovanou autoritou.

Antihrdina Vandam (přezdívka vychází z obliby filmů s tímto akčním drsňákem) přes den natírá střechy a večery tráví v hospodě Severka, kdesi na okraji Prahy. Občas se s někým porve, často poučuje o životě, někdy slovně u piva, někdy i fyzicky. Mezitím se občas s někým vyspí. Slovy Vandama, prostě cajk cajk.

Z takové zkratky by mohl vzejít mylný dojem, že jde o brak o ničem, ale není tomu tak. Za Vandamovými zpověďmi s nekonečnou kadencí vulgarismů, četnými konotacemi válečné historie, četnými zmínkami popkulturních jevů dob minulých, četnými krédy, vyprázdněným hesly, se skrývá něco víc. Je to sonda do současné, střední generace. Výpověď o upachtěnosti, povrchnosti společnosti, převrácených, neřku-li zvrácených hodnotách. Tyto dojmy umocňují častá větvení, na která si Rudiš vždy potrpěl. Náš antihrdina často začíná každou větu slovy „co vim“, popř. „valej do tebe“, či „proti… vlastně proti všem“. Text je vlastně demonstrací proti všemu a proti všem. Jen proti vnitřní svobodě ne. Nekonečná větvení a nekonečná opakování některých pravd Vandama utvrzují v jeho iluzích. Jde o opravdu nejsyrovější text, s jakým jsem se u Rudiše dosud setkal. Syrovost se přenesla i do audiopodoby knihy, ale o tom za chviličku.

Již tři Rudišovy romány byly natočeny jako audioknihy. První dvě, v režii Petra Mančala, Potichu (četl Richard Krajčo) a Nebe pod Berlínem (četl sám Rudiš). Zatímco Rudišovi se povedlo četbou navodit jistou míru autenticity, Krajčovi nikoli. Netvrdím, že román Potichu nenačetl dobře, ale postavy drsných mužů a drsných, až punkových ženštin, působily v jeho podání často jalově. Zkrátka, Krajčo nemá hlas drsného chlapáka, či drsné punkerky.
 

Národní třídu zrežíroval Michal Bureš, pro něhož to musela být opravdu náročná výzva. V rozhlasové práci Michala Bureše totiž tak syrové texty nenacházíme. Nutno říct, že se s látkou popral znamenitě. Oporou mu jistě byli vhodně zvolení interpreti – menší part servírky Lucky vystřihla Kristýna Frejová a to se všemi emocemi. Můžeme mluvit o uvěřitelném, autentickém výkonu. Hlavním a vlastně jediným tahounem je tu ale představitel Vandama, herec Hynek Čermák. Hynek Čermák mi asi zatím sedí nejvíc, co se interpretace textů Jaroslava Rudiše týče. Čermák text nečte, Čermák ho žije. I posluchač má chvílemi pocit, že sedí u stolu s Vandamem a ten mu o všem vykládá. Čermákovi se povedlo vtělit do postavy se vší ironií, se všemi nutnými akcenty na patřičném místě, se vší živočišností. Pokud by se vyhlašovala nějaká Cena Thálie za auditivní výkon, Hynek Čermák by byl jistě favoritem. Nehledě k tomu, že šlo vůbec o první jeho audioknihu, byť v rozhlase už nějaké zkušenosti má.

banner 1200x150

Víc asi netřeba dodávat, snad jen ještě jedno. Odpůrci audioknih a mluveného slova často argumentují tím, že převod do mluvené formy knihu zabíjí. Tady to ale určitě neplatí, ba naopak – domnívám se, že interpretace Kristýny Frejové a Hynka Čermáka dává románu další rozměr. Je to zkrátka zážitek, necelé tři hodiny utečou jak voda, doporučuji k poslechu.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Už je to tak! Lidé kolem vydavatelství OneHotBook se rozhodli, že zaplaví český audioknižní trh nadprůměrně kvalitními tituly! Že budou vybírat zajímavé autory a výtečné interprety! Že nepodcení přípravu! Že budou dbát na zvukovou a hudební složku nahrávky! Že budou spolupracovat s odborníky! Že posluchačům ukáží, že audioknihy lze dělat pořádně! Je to obrovské spiknutí…

Audioknihy ze stejného žánru

Bohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997) – génius české krátké prózy, který by se letos dožil 100 let. Enfant terrible – zbožňovaný i nenáviděný, často nepochopený.
Audio povídka vypráví příběh chlapce a dívky, které osud svede dohromady za nevšedních okolností v srdci prýštící fontány. Po doslova pohádkovém seznámení však postupně narážejí na nejednu překážku. Oba totiž žijí ve vlastních sociálních bublinách, kterých se budou muset zbavit.
Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy.
Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi…

Recenze ze stejného žánru

Zdeněk Svěrák v kterémsi rozhovoru nedávno uvedl, že všechno, co napsal, také načetl. Neplatí to samozřejmě doslova, na to je jeho tvorba příliš rozsáhlá, avšak o Svěrákových knihách určených dospělému čtenáři to do jisté míry říci lze. Po celkem devatenácti samostatných povídkách (s nimiž autorovi interpretačně pomohly i dvě jeho herecké kolegyně) a později zfilmovaném…
Román Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, napsaný na přelomu let 1927 a 1928, vyšel se sedmdesátiletým zpožděním posmrtně. Mezi jeho ostatním díly vyniká až do krve vyšponovanou groteskností. Audioknize vzniklé pod taktovkou vydavatelství Tympanum dal zvukový tvar a podobu svou geniální interpretací Igor Bareš, režijní péči celému dílu zajistila Jitka Škápíková.
Pokud nemáte chuť na dlouhé romány, na které se musíte při poslechu soustředit mnoho desítek hodin, možná vás zláká k poslechu některá z povídkových sbírek. Do této kategorie se řadí i soubor kratších textů (Ne)povídej britského spisovatele Jeffreyho Archera. V patnácti příbězích si můžete vybrat od kratičkých hříček trvajících sotva několik málo minut, až po…
Zasněžené ulice, kavárny bez proudu, lidé bez rodin, rodiny bez dárků, dárky bez obdarovaných, ale i první pusa nebo pátrání hodné pravých detektivů v podání party spolužáků – i tak můžou vypadat Vánoce.

Dále od recenzenta

Představte si svět v nedaleké budoucnosti. Svět, ve kterém je vlastní myšlení považováno za něco škodlivého, veškerá zábava je redukována na ničení věcí a sledování kýčovitých příběhů na telestěnách. Hasiči požáry nehasí, ale zakládají je – pálí knihy, které někteří zbloudilci tajně ukrývají. A právě jeden z hasičů, Guy Montag, se rozhodne systému vzbouřit.
Román Arsėne Lupin contre Herlock Sholmes - La Dame blonde byl napsán roku 1908, v Paříži však vyšel až roku 1964. Pro české čtenáře ho v roce 1970 přeložil dlouholetý „rozhlasák“ Václav Cibula. Pod takřka stejným názvem, Arséne Lupin kontra Sherlock Holmes (namísto Herlock Sholmes) - Blondýnka a modrý diamant, si jej nyní mohou dopřát i posluchači…
Vždy když se na pulty obchodů dostane nové CD s dosud nevydanými nahrávkami Jana Wericha, mnohý fanoušek zajásá, ale zároveň znejistí: jde skutečně o záznamy dosud nevydané a neslyšené? A pokud ano, do jaké míry je titul dramaturgicky zvládnut? Jestliže se ale objeví rovnou celý komplet, jde doslova o událost.
Roku 2012 si celý svět připomínal dvousté výročí narození britského spisovatele Charlese Dickense. Stranou nezůstal ani Český rozhlas, který u této příležitosti nastudoval dodnes strhující příběh Olivera Twista, tentokrát ve formě patnáctidílné dramatiované četby na pokračování.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Národní třída
„Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“
Přejít nahoru