Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Násilně spáchaný mistrovský žert smyslem života

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Muz-sedmi-sester-Jaroslav-Havlicek
Audiokniha Muž sedmi sester

Román Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, napsaný na přelomu let 1927 a 1928, vyšel se sedmdesátiletým zpožděním posmrtně. Mezi jeho ostatním díly vyniká až do krve vyšponovanou groteskností. Audioknize vzniklé pod taktovkou vydavatelství Tympanum dal zvukový tvar a podobu svou geniální interpretací Igor Bareš, režijní péči celému dílu zajistila Jitka Škápíková.

V této literární práci zachází Jaroslav Havlíček se svými postavami až nadmíru surově. Vypráví absurdní zápletku s krutostí, s níž shlíží na všechny z nich jako na hloupé, beze zbytku směšné postavy s nízkými pohnutkami a veskrze nicotnými životy. Barešův zádumčivý hlasový projev umožňuje hledět do hlubin trapného dramatu, jehož podstatou je úmysl hlavního hrdiny oplodnit všech sedm sester během jednoho týdne. Tato hlavní postava se nejmenuje příjmením Škvor náhodou – parazituje a pinoží se za výsledkem zvráceného smyslu pro humor skutečně s odpornými způsoby podobnými hmyzu. 

Sedm sester je Emilem Škvorem zajato v mateřství a šest z nich navrch ve stav zneuctění jako nákazou. V opozitu k ohavnosti jeho jednání slyšíme z Barešových úst mimořádně květnatá, větvená a půvabná souvětí. Havlíčkově krasomluvě je dikce tohoto interpreta nejen přínosná, ale násobí ji tak, jako by rytmem vět krájel přímo maso lidských postav. Vypravěč se až masochisticky noří do ošklivosti a nešťastně jednoduchých charakterů sedmi v žertu ponížených žen a posluchač díky Barešovu naturalismu upadá do hrůzy rovněž. Zvláště brutální scény explicitně podaných sexuálních aktů, z nichž některé naplňují znaky znásilnění, vypráví Igor Bareš s jakousi dychtivostí vědce pozorujícího lidská zvířata.

Neštěstí příběhu kontrastuje s plytkostí a na sílu stále omílaným motivem mistrovského žertu. Tím se Muž sedmi sester stává předchůdcem románu Žert Milana Kundery, v němž vypravěč s ústředními figurami taktéž nemá slitování. Emilem Škvorem zneužité sedmero sester nese příjmení Kostkovy. Právě tak jako kubický geometrický tvar jsou předvídatelné, prosté a jednoduché. Ironií zaznělou v románu je faktum, že přítomnost války, která děj doprovází, pomáhá zakrýt mravní selhání neprovdaných žen s outěžkem. Matematik a jejich otec Kostka totiž Barešovým hlasem repetitivně zdůvodňuje nevolnost a nedostavení se menstruace slovy: „Je válka!“ – Právě projev menstruace je Havlíčkem popsán několikerým způsobem: Uslyšíme dnes málo používaný výraz čmýra, ale také slovy matky Kostkové, která jediná vbrzku pochopí z absence krve v prádle, která bije, pojem nesolidní ohavnost.

Obvykle hebký hlasový fond Igora Bareše v Muži sedmi sester získává na kruté temnotě. Emil Škvor není schopen sebereflexe, a namísto ní se setkává jen se svým mrtvým otcem v jediné noční můře. Bareš s pozorovatelskou pečlivostí vyjmenovává stupně procesu, který vede k hrdinově, autorovými slovy, převtipení a jeho poslednímu životnímu žertu. Zjišťujeme s ním, jak malé jsou některé lidské osudy, o kterých hovoří až s masochistickou rozkoší. Ta se objevuje například v popisu rozvěšených punčoch sedmi žen, z nichž každé jako by znázorňovaly ten který charakter. Grotesku a vtip spáchaný autorem i interpretem na posluchači dokresluje až dovádivý hudební doprovod. Díky Muži sedmi sesternahlížíme do vlastního nitra a s Igorem Barešem pátráme, zda jsou naše životní ambice důstojné, či zda vůbec nějaké máme.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rok v Provenci je první částí volné trilogie vonící levandulí a chutnající po těch nejvybranějších lahůdkách a nejlepším víně. Chronologicky popisuje rok jednoho Brita, který se rozhodl přestěhovat do malé vesnice v malebné francouzské oblasti Provence. S anglickým humorem v jeho nejlaskavější podobě nás autor seznamuje s radostmi i úskalími života cizince, který se rozhodl…
Nejnovější kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos sklízí zasloužený čtenářský obdiv. Její zvuková podoba, která vychází nyní u Supraphonu, je tedy přirozeným souputníkem literární podoby - zvláště, čte-li ji autor sám.

Recenze ze stejného žánru

Kolem roku 2015 se na slovenské humoristické stránce Dailymale.sk začaly objevovat krátké články jistého Ondreje Sokola. Líčil v nich své zážitky jako řidič autobusu nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí.
V listopadu tomu bude sto let od narození Miroslava Horníčka. Blížící se výročí bylo podstatným důvodem proto, aby dramaturg Jakub Kamberský inicioval vydání kompletu zvukových nahrávek, které Horníčka představí v nejrůznějších polohách – coby herce, konferenciéra, klauna či (v neposlední řadě) interpreta vlastních textů.
Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…
Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…

Dále od recenzenta

Spojovacím článkem povídkové antologie českého současného hororu, která vyšla pod zastřešujícím názvem Smečka, jsou psi, vlci a jiné lykantropické a temné či spirituální psovité entity. Vydavatelství Golden Dog ji připravilo na konci letošního dubna v tištěné podobě, audiokniha je souběžně k dispozici díky vydavatelství Čti mi! Pečlivý výběr těch nejtemnějších textů sedmnácti autorů interpretoval Libor…
Příběh nazvaný 63letým ukrajinským autorem Andrejem Kurkovem Šedé včely se odvíjí, jako když se utahuje šroub. Konflikt v Donbasu, který přerostl do rozměrů, které již nelze ignorovat, vyhání včelaře Sergejiče z domova, aby uchránil svá včelstva a dopřál jim po zimě střelbou nerušenou cestu za potravou. A to v lednu 2022 na Krym.
Miláček čtenářského publika, režisér a spisovatel Patrik Hartl, mimo spoustu dalšího rovněž držitel pěti ocenění Český bestseller roku, vydal román Malý pražský erotikon v roce 2014. Po deseti letech přichází v audioknižní verzi díky vydavatelství OneHotBook. Peripetiím Hartlových hrdinů a hrdinek můžeme naslouchat prostřednictvím škály hereckého vějíře interpreta Davida Novotného v režii Martiny Frejové Krátké.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru