Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Návštěvníkům v audiu nechybí nic, ani legendární Lada

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Navstevnici-Ota-Hofman
Audiokniha Návštěvníci

Chobotnice z II. patra, Pan Tau a především Návštěvníci. Tyto tři rodinné seriály patřily ke klasice televizní zábavy sedmdesátých a osmdesátých let. Scénáře k nim napsala autorská dvojice Ota Hofman a Jindřich Polák, který je také režíroval. Málokdo ale ví, že prvně jmenovaný byl i plodným spisovatelem, který mimo jiné z obrazovek na stránky knihy převedl právě Návštěvníky. Nyní slavná Lada Niva a s ní i výprava z budoucnosti přijíždějí jako audiokniha.

Příběh expedice Adam 84, která se vydá z roku 2484, kdy lidstvu hrozí zánik kvůli srážce vesmírného tělesa se Zemí, o půl tisíciletí nazpátek, není nejspíše třeba déle představovat. Výprava má za úkol najít zápisky chlapce jménem Adam Bernau, malého génia a pozdějšího nositele Nobelovy ceny, které by mohly ukrývat návod na přesun kontinentů, což by život na Zemi zachránilo. V převlečení za geometry a později i hasiče se jim však v roce 1984 plnění úkolu příliš nedaří, takže osud lidstva visí na vlásku…

S nápadem přetavit knihu Oty Hofmana do audio podoby přišel autorův syn Otto. Realizace se ve studiích Soundguru ujalo vydavatelství Tympanum, které stylovými rekvizitami připomínajícími legendární Návštěvníky ozdobilo i svůj výstavní stánek na nedávno skončeném Světě knihy. Síla nostalgie je v případě tohoto seriálu velká, vždyť kdo z generace dětí počátku osmdesátých (a možná ještě devadesátých) let o sobě může říct, že jej neviděl?

Na televizních obrazovkách znamenali Návštěvníci hereckou příležitost pro Dagmar Patrasovou, Josefa Bláhu, Josefa Dvořáka či Vlastimila Brodského. Ti byli známými herci už předtím, po odvysílání patnácti dílů sci-fi seriálu ale jejich popularita ještě raketově vzrostla. Audioknižní verzi vtiskl svým hlasem jedinečnou podobu mistr slova Lukáš Hlavica. Zatím nemůžeme tvrdit, zda bude mít na jeho slávu podobný vliv i audiokniha, ale za svůj interpretační výkon v ní by si to rozhodně zasloužil.

Příběh očištěný o některé vedlejší linky je odlehčeným, humorným sci-fi vyprávěním, které pobaví i ty, kteří dávný seriál neviděli, či si jej detailně nepamatují. Těm, kteří patří mezi fajnšmekry, jistě záhy odhalí drobné rozdíly oproti televiznímu zpracování. Knižní Návštěvníci se liší v detailech, jako například ve jméně vedoucího výpravy, zvuková verze pak nepracuje se seriálovou hudbou Karla Svobody, ale o tom více až za chvíli.

banner 1200x150

Lukáš Hlavica si natáčení zjevně užíval. Plynule střídá různé herecké podoby, nebojí se si odkašlat, zadrhnout se, když to text předepisuje. Vše působí přirozeně a nenásilně. Humorná linka příběhu se díky jeho způsobu podání ještě víc prohlubuje, všechny jím vymodelované charaktery doslova ožívají před očima a zejména komické postavičky díky hercově podání vyvolají u posluchačů úsměv na tváři. Hlubokým hlasem vzbuzujícím respekt naopak hřímá jako vševědoucí přístroj CML, v charakterech mladého Adama a jeho dětské lásky je naopak jemný až něžný. Bohatost a pestrá barevnost Hlavicova projevu překvapí a potěší i ty, kteří jeho audioknižní tvorbu dobře znají.

Nedílnou součástí nahrávky je i hudební složka, které se v tomto případě dostalo většího prostoru, než obvykle. Nejde sice o melodie Karla Svobody, to ale ve výsledku vůbec nevadí. Tvůrcům koláže se podařilo vytvořit věrohodně působící podkresy, k nerozeznání od skutečné hudby sci-fi filmů osmdesátých let. Zvuku bicích, klávesové táhlé či pískající tóny k této době a žánru neodmyslitelně patří. Občas se dle odehrávajících se událostí objeví i klavír či housle, čímž hudba precizně rámuje danou scénu. Málo užívaným prvkem je podkreslení mluveného slova hudbou, tady ho tvůrci užili ve vybraných pasážích velmi vkusně a citlivě, takže není sebemenší problém s tím, že by hudba přehlušovala projev interpreta. Po režijní i zvukové stránce tak lze Nikolaje Ivaksiva, který měl ve studiu tyto úkoly na starost, jen pochválit, stejně jako není co vytknout ani hereckému podání Lukáše Hlavici.

Z každé minuty nahrávky lze cítit preciznost a péči, z níž lze poznat, s jakou láskou byla v Tympanu audiokniha připravována. A kdo si počká až na konec, najde za epilogem ještě krátký slovník XXV. století. Nechybí zde samozřejmě ani vysvětlení pojmu, nad kterým si většina diváků láme hlavu už od vysílání televizního seriálu. Dozvíme se konečně uspokojivé vysvětlení výrazu „humidovat“? To si musíte poslechnout sami.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, důstojná stařenka, se všemožně obětuje svému nezdárnému synovci. Aby za něj mohla zaplatit dluhy, prodá luxusní byt v Helsinkách, navíc každý měsíc odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům důchod. Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť.
Jsou příběhy, které žijí vlastním životem. Právě takové na sobě nosí záhadný Ilustrovaný muž. Celé jeho tělo pokrývají tetování, která vytvořila dávno zmizelá čarodějka snad z jiné planety. Bezejmenný vypravěč se setká s Ilustrovaným mužem a nahlédne do výjevů, které se mu odehrávají před očima. Ty po svém vylíčí – osmnáct příběhů, osmnáct ilustrací.
Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.

Recenze ze stejného žánru

Finský televizní scenárista a moderátor zábavních pořadů Miika Nousiainen je autorem několika knih pro děti či populárně naučných textů a velmi úspěšný se stal i jako prozaik. V roce 2007 mu vyšel první román Uprchlík z malinové lodi, který byl publikem přijat vlídně a dočkal se i divadelního zpracování.
Politiku a společenské dění lze nahlížet různě a v různých kontextech, přičemž jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších způsobů, jak je reflektovat, představuje nadsázka a humor. Je přitom dobrou tradicí prostřednictvím humoru, za ním či jeho prostřednictvím i něco podstatného sdělit. Hvězda slovenské blogovací scény Ľubomír Nemeš, který působí v rámci satirického webu Dailymale.
Paní plukovníková prožívá stáří v malebné vesničce vzdálené padesát kilometrů od Helsinek. Mohly by to být idylické dny, kdyby za ní měsíc co měsíc nejezdil nezvedený synovec se svými kumpány, nezanechával po sobě takovou spoušť a nepřipravil tetu o důchod. Stará dáma se jednoho dne rozhodne z vesničky uprchnout.
Kdo by neznal Terryho Pratchetta, nekorunovaného krále humoristické fantastiky. Jeho obliba u českých čtenářů trvá již tři desetiletí, čemuž se nelze nijak divit. Osobitého klasika žánru, a mimo jiné držitele Řádu britského impéria, vydává již čtvrtým rokem v audioknižní podobě pro tuzemské posluchače OneHotBook. To letos připravilo pro fanoušky břitkého humoru ve fantasy hávu již osmý…

Dále od recenzenta

Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Základy první pomoci. Věc, kterou by měla většina z nás znát ze školy či autoškoly. Jenže jak to tak bývá, člověk časem zapomíná, metody ve zdravotnictví se vyvíjejí a tak rozhodně neškodí si jednou za čas tyto znalosti zopakovat. A pokud se vám zrovna nechce na nějaký ten…
Recepční z hotelu Mořský mys, který neleží u moře, farářka, jenž nevěří v Boha, a zabiják, který přestal ubližovat lidem. Co se nastane, když se tahle trojka dá dohromady a pustí se do svérázného byznysu? Pořádná mela, jakou dokáže stvořit pouze Jonas Jonasson!
Vydání debutového thrilleru Hadrový panák britského autora Daniela Colea vzbudilo velký ohlas, třebaže se kromě pochval ozývaly i kritické hlasy. I přes reptání nad nelogičností některých událostí a rozuzlením příběhu lze ocenit především jeho zvukové zpracování. A to zejména volbu interpreta, která padla na osvědčeného Martina Stránského.
Vyšetřovatel britské policie Jan Reyna se po letech vrací na rodné Faerské ostrovy, aby se pokusil urovnat vztah se svým otcem, kterého postihla mrtvice. Ke svému návratu má ale ještě jeden, pro něj mnohem silnější motiv. Ostrovy totiž opustil se svou matkou, když mu byly tři roky, jenže ta nedlouho po jejich přestěhování do Dánska…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru