Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Podruhé pod Berlínem

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Nebe-pod-Berlinem-Jaroslav-Rudis
Audiokniha Nebe pod Berlínem - 2. vydání

Když se audiokniha po letech vydá znovu, může se ukázat, jak se mezi tím změnily možnosti vydavatelů, očekávání posluchačů nebo také samotného autora díla. Jaroslav Rudiš u nás vychází audioknižně už od roku 2010 a za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Čtrnáct let stará nahrávka Nebe pod Berlínem však stále obstojí.

Jaroslava Rudiše můžeme znát, protože jsme četli některé jeho knihy, viděli jejich filmové adaptace – jako třeba Grandhotel nebo Národní třídu –, navštívili divadelní představení nebo vyslechli rozhlasovou hru – kupříkladu Trainstory. Ani audioknižními vydavateli není Rudiš opomíjen, právě naopak. Navíc jeho dílům byla často při práci na zvukovém vydání věnována zvláštní péče, a tak se stalo, že se nejedna jeho audiokniha dočkala ocenění v rámci každoročního klání Audiokniha roku. Cenu za nejlepší jednohlasou četbu obdržely Winterbergova poslední cesta (2021) i Český ráj (2018). Hynek Čermák už předtím ale dostal cenu pro nejlepšího interpreta za četbu prózy Národní třída (2013).
 
Co se týče samotné knihy Nebe pod Berlínem, ta vyšla poprvé už v roce 2002 v nakladatelství Labyrint. Získala ocenění Nejkrásnější kniha roku v kategorii beletrie a Rudiš si za svůj debut v listopadu 2002 odnesl Cenu Jiřího Ortena. Téhož roku jsme mohli část Nebe pod Berlínem také poprvé slyšet, a to na vlnách Radia 1 v rámci třicetiminutového dramatizovaného autorského čtení v pořadu Zátiší.
 
První audiokniha ovšem přišla na svět až v roce 2010, témže roce ji pak vydal Labyrint v koprodukci s vydavatelstvím Tympanum. Ještě to není ani rok, co jsme se mohli setkat s Rudišovým dílem Návod k použití železnice, které načetl sám. Leckteré posluchače tento fakt mohl překvapit, jelikož do té doby se v interpretaci jeho děl vystřídali například Pavel Batěk, Richard Krajčo nebo Hynek Čermák. Tím spíš, že Rudiš knihu napsal německy a pro vydavatelství OneHotBook ji tedy čte z českého překladu Michaely Škultéty. Pravdou ale je, že Rudiš onehdy načetl právě už ono Nebe pod Berlínem z roku 2010 a tutéž nahrávku četby můžeme slyšet i v aktuální reedici z roku 2024.
 
Nic to však nemění na tom, že tehdy jsme se poprvé mohli setkat s kompletním, nekráceným dílem Nebe pod Berlínem, knihou či audioknihou pro živé i mrtvé. Jde o zjevnou autofikci o třicátníkovi, který kvůli očím nemohl dělat strojvedoucího (tento příběh známe i z knihy Návod k použití železnice) a který uprchl z Prahy do Berlína, založil kapelu U-Bahn a začal chodit s dívkou jménem Katrin.  Najdeme zde množství zajímavých a zábavných postav i postaviček, které nás okouzlí svým příběhem či alespoň vzpomínkou nebo postřehem na účet metra, punk-rockové hudby, svého času rozděleného Berlína, trabantů a pak zase nějaké té hudby.
 
Ostatně hudba je pro tuto audioknihu (i její reedici) velice příznačná. Hraje ji totiž kapela U-Bahn ve složení Pancho Dirk (baskytara), Atom (bicí), sám Jaroslav Rudiš (zpěv), Jana Korčová (vokál) a Petr Kružík (kytara). Ti, kteří příběh četli nebo slyšeli, vědí, že jde zčásti o významné aktéry vyprávění.
 
Nyní, když nakladatelství Labyrint knihu po 22 letech vydává v nové grafické úpravě, pouští původní nahrávku do světa audioknižně podruhé, tentokrát v distribuci Supraphonu. Vydavatel uvádí, že jako bonus k novému vydání se v závěru téměř čtyř a půl hodinové nahrávky objeví i tři skladby kapely U-Bahn, o nichž je v příběhu řeč, konkrétně Ich bin Berlin, Tunel a Gagarin Pop. Nicméně tyto písně byly součástí už dříve zmíněného vydání z roku 2010.
 
Je třeba říct, že celkově nahrávka nijak nezestárla a na někoho, kdo neví, že jde o tak starý záznam, může tohle svižné pábitelské vyprávění – včetně režie Petra Mančala i práce s hudbou – působit zcela aktuálně. Jediné, co nás upozorní, je výrazná výslovnost písmena J na začátku slov „jsem“, „jsou“ atd., na což v loňském Rudišově interpretačním počinu z produkce OneHotBook už nenarazíme.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Strhující příběh dítěte vymykajícího se běžným normám chování, intelektu i citového vybavení nenechá posluchače ani vydechnout. Je jím totiž střídavě šokován i dojímán, překvapován dějovým vývojem a nucen k zamyšlení nad podstatou lidského života, lidských vztahů a největší prioritou našeho bytí i vědomí – láskou..
Leda je rozvedená profesorka anglické literatury. Má dvě dospělé dcery, které odjely za otcem do Kanady, a ona si konečně může užívat léta bez pracovních i rodinných povinností. Na pláži u moře se setkává s neapolskou rodinou, tolik podobnou té, z níž sama pochází.
Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce.
Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Život ve městě a nešťastné manželství ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu představuje naději na světlejší zítřky. Vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v rodině místního pastora. Harmonický život…

Recenze ze stejného žánru

Zdena Salivarová, vdova po Josefu Škvoreckém, která nedávno oslavila devadesáté narozeniny, se do české literatury zapsala několika výbornými texty (třeba autobiograficky laděným románem v dopisech Hnůj země z roku 1991) a rovněž soustavnou prací editorkou a nakladatelskou – bez pašovaných knih z produkce 68 Publishers, které s manželem založili v kanadském Torontu, by česká společnost přišla o možnost alespoň potají…
Povídková kniha Vratislava Maňáka Smrt staré Maši vzbudila ihned po svém vydání slušný mediální ohlas a od té doby také sklízí veskrze nadšené recenze. Vydání šesté autorovy knihy se stalo do značné míry literární událostí. Že jsme se relativně brzy po knižní dočkali i audioknižní verze tedy není žádným velkým překvapením.
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.
Ona je nesmělá, leč vysoce inteligentní studentka posledního ročníku střední školy. On je hvězdou školního fotbalového týmu a středobodem fantazií mnoha spolužaček. Ve škole na sebe nepromluví, v soukromí však prožívají něco, co sami neumí popsat. Je to láska? Je v tom spousta sexu, tak to musí být láska. Nebo ne?

Dále od recenzenta

Kristýna Sněgoňová patří mezi ty autorky české literární fantastiky, jejichž díla se nejenže dočkají i audioknižního vydání, ale dokonce na něj ani nečekají nijak dlouho. Možná, že se poštěstí a v den vydání třetího dílu její série Města si budeme moci rovnou vybrat, zda knihu nebo poslech. Druhý díl řady, který nese název Země v troskách, je…
Už v předchozí vydané knize, sbírce povídek Škvíra, upozorňuje britská bestselleristka C. J. Tudor, že se připravuje na psaní své „srdcovky“ s názvem Závěj. Návrat k románové tvorbě je to ale z její strany velmi opatrný a na čtenáře může působit rozpačitě. Audioknižní zpracování pak do jisté míry přejímá tuto snahu „rozjet se“, ale jako kdyby i zde chyběly…
Pro čtenáře psychologických thrillerů a krimi thrillerů není Brian Freeman v zahraničí neznámou veličinou. O něco slabší povědomí o něm budou mít čtenáři čeští a mezi českými audioknižními posluchači si teprve vydobývá své místo, jelikož ti měli zatím příležitost poznat jen zlomek z jeho díla. Takovým exkurzem do toho, co dokáže, je pak jeho román…
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru