Vyhledat
Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech
Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech

Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto roce, a i kdyby ne, důvod k oslavě by se hravě našel kdykoliv jindy. Zatímco tedy Radioservis přišel s audioverzí knihy Půlstoletí s Cimrmanem, Supraphon v koprodukci s Vyšehradem v téže chvíli připravil zvukovou podobu Nedělňátka – biografické knihy rozhovoru s Miloněm Čepelkou.

Knižní Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech se sice s padesátiletým výročím DJC svezlo, primárně ale vzniklo k jiné příležitosti – osmdesátinám Miloně Čepelky. Ten je široké veřejnosti znám především jako zakládající člen Divadla, legendární Jasoň i Drsoň, možná jako tlumočník z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! („kolik třešní tolik višní“). Méně však už jako básník, textař, scenárista a rozhlasový redaktor. Kniha i audiokniha všechny tyto jeho aktivity čtenářům a posluchačům přibližuje a prozrazuje o Čepelkovi, a nejen o něm, mnohem více. 

Jak už bylo zmíněno, Nedělňátko je koncipováno jako rozhovor, při němž novinář a publicista Aleš Palán prostřednictvím dotazů posouvá Čepelkovo vzpomínání kýženým směrem. Patrně právě z důvodu všeobecně známého spojení Čepelka-Cimrman začíná společné povídání právě touto etapou a teprve posléze se vrací k Čepelkově dětství, aby pak dále pokračovalo chronologicky. Kniha doplněná dobovými fotografiemi je příjemným čtením pro všechny, kdo mají alespoň vůli zajímat se o život a dílo Miloně Čepelky. Co ale dobře funguje na papíře, nemusí na sto procent šlapat i ve zvuku.
 

Audiokniha formu rozhovoru zachovává v nezměněné podobě, což považuji za ne zcela šťastné. Zatímco totiž například nahrávky rozhovorů Jana Wericha s dcerou Janou nebo loni vydané povídání Josefa Škvoreckého s Lídou Baarovou vznikaly naživo, audioknižní Nedělňátko je rozhovorem čteným. Posluchač se tedy, alespoň z počátku, jen těžko zbavuje pocitu nepřirozenosti podporovaném strojenými úsměvy či váháním naoko. Rozhovor není zdaleka tak příjemně nevázaný jako se jeví ze stránek knihy. Teprve později se oba protagonisté uvolní a jejich povídání už není tak toporné. Těžko lze samozřejmě očekávat, že by Supraphon vydal původní nahrávky Aleše Palána, které pořizoval při svých rozhovorech s Miloněm Čepelkou – bůhví, zda vůbec nějaké takové vznikaly. Snad by ale bylo lépe pro audioknihu opustit formu rozhovoru a nechat Miloně Čepelku vyprávět samotného, podobně jako to zvládnul ve svých rozhlasových Osudech v roce 2009.

banner 1200x150

Jestliže ale formou zvuková nahrávka pokulhává, obsahem vše dohání. Není snad etapy Čepelkova života, která by zůstala opomenuta. A není snad tématu, kterému by se Čepelka vyhýbal, či o něm nemluvil otevřeně. Posluchačům tak poprvé bez mlžení přibližuje situaci v Divadle Járy Cimrmana, kdy z něj odešel Jiří Šebánek, bez zbytečných skrupulí mluví o osobnostních rysech Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, nebojí se hovořit o hrách Divadla, které považuje za nepovedené. Miloň Čepelka je, alespoň takový pocit z poslechu Nedělňátka mám, dokonale upřímný, čímž je výpovědní hodnota celého rozhovor s ním povýšena na maximum.

Pokud tedy audioknize dokážete odpustit velmi nejistý rozběh a příliš okatou „hru na ptaní“, dostane se vám komplexní pohled na člověka, který i když se narodil ve středu, žije celý svůj život jako šťastné nedělňátko.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Princezna Eliška a její dva sourozenci jsou posledními potomky slavného přemyslovského rodu. Kdo z nich usedne na královský trůn? Král Václav III., princezna Anna, nebo Eliška, kterou teta Kunhuta Přemyslovna připravovala na řeholní život ve svatojiřském klášteře na Pražském Hradě? Jak silné je jejich sourozenecké pouto a jaké nástrahy jim osud přinese?
Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.
Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.

Recenze ze stejného žánru

Žijí mezi námi. Černí myslivci. Jediným pohledem dívku uhranou a ta pak za nimi jde, snaží se je spasit, věnovat jim lásku i starostlivost, oddat se jim. Jenže Viktorky už několik dekád nejsou jen prostými děvčaty z venkova, ale také studovanými intelektuálkami, podnikavými a emancipovanými ženami. Proč s jejich novou rolí ve společnosti nezmizely ony…
Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Potřebujeme další knihu o pandemii? Situace, která nás už více než rok obklopuje, připomíná některé post-apokalyptické romány, které se staly skutečností. Můžeme se proto domnívat, že společnost, která je každodenně bombardována zprávami o virech a zdravotních opatřeních, nebude chtít další podobné literatuře věnovat také svůj volný čas.
Pokud je vám přes třicet, jméno Karel Kovář, alias Kovy, vám nejspíš nic neřekne. Pokud je vám pod patnáct, jeho plakát máte nad postelí. A zatímco zástupce starší generace jen nechápavě kroutí hlavou, jak mohl jednadvacetiletý youtuber (není-li to nadávka) napsat memoár, zástupkyně té mladší má jeho knihu dokonce podepsanou. Ano, vidíte správně – knihu,…

Dále od recenzenta

Po letech, v nichž bylo možno zaznamenat soudní spory ve věci dědictví po Jaroslavu Foglarovi, se na knižní trh dostává první ze série nových vydání legendárních foglarovek. A jak se na českém audioknižním trhu stává upevňujícím se pravidlem, zvuková podoba na sebe nenechává čekat. Hoši od Bobří řeky znovu prožívají svá dobrodružství.
Adaptovat román Davida Mitchella Atlas mraků není nic jednoduchého, jak bylo možno se přesvědčit na příkladu stejnojmenného filmu bratrů Wachovských a Toma Tykwera. Ne, že by byl film špatný, ale ze síly Mitchellovy předlohy v něm zůstalo jen málo. Pro diváka bylo totiž potřeba zásadně přepracovat stavbu románu a šest původně téměř souvislých částí rozmělnit…
Série českých audioknižních adaptací románů Larse Keplera se rozrostla o další titul. Po Svědkyni ohně a Hypnotizérovi přichází, spolu s knižním vydáním, Písečný muž. Znovu v produkci Martina Pilaře a jeho OneHotBook a znovu v interpretaci Pavla Rímského. Hned v prvním odstavci recenze musím přiznat, že jsem k dalšímu audioknižnímu Keplerovi přistupoval s nedůvěrou. Ani…
Audioknižní adaptaci tří povídek polské spisovatelky Olgy Tokarczukové vydalo Tympanum na CD už na sklonku roku 2009. Nyní je ale v obchodu audioteka.cz nově k zakoupení i elektronická verze a snad tedy neuškodí připomenout si, čím může Skříň zaujmout českého posluchače a zda vůbec.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech
Kniha rozhovorů Aleše Palána s jedním z protagonistů Divadla Járy Cimrmana Miloněm Čepelkou, vydaná v roce 2016 nakladatelstvím Vyšehrad, vzbudila zájem veřejnosti především proto, že dotazovaný patří k nejoblíbenějším členům slavného souboru. Kdo by neznal jeho mamku z Aktu, dvojroli princů Jasoně a Drsoně z pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký, hraběte Zeppelina z Hospody Na Mýtince, šikovatele Vogeltanze ze Záskoku či Babičku Boženy Němcové z Českého nebe. Miloň Čepelka svým jménem neklame. Je milý, a zároveň dokáže být ostrý a břitký jako čepel nože. Aleši Palánovi se podařilo navázat s ním důvěrný vztah, díky němuž se zpovídaný otevřel a odkryl tajné schránky své osobnosti v míře neslýchané. Spolu s Alešem Palánem se Miloň Čepelka zasloužil i o zvukovou verzi svých rozhovorů, které v rozsahu víc jak 7 hodin vycházejí v této audioknize.
Přejít nahoru