Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Neobyčejná pestrost života v přírodních zahradách

Datum: 

Autor recenze: 

Divočina v zahradě
Divočina v zahradě

Spojí-li se obrovské zaujetí říší hmyzu, odborné znalosti a dlouholetý výzkum badatele a milovníka přírodních zahrad Dava Goulsona s velmi příjemným hlasovým projevem Miroslava Táborského a vydavatelským nadšením Nakladatelství Kazda, vznikne přinejmenším unikátní audiokniha. Abyste si ale Divočinu v zahradě opravdu beze zbytku vychutnali, buďte otevřeni světu přírody a všem aspektům jeho rozmanitosti.

Čmeláci, včely, nejrůznější brouci, ptáci, mravenci, mšice či žížaly představují jen malý příklad zástupců drobných živočichů, kterým Dave Goulson své zahradničení naprosto podřizuje. Veškeré rostliny do své i vaší zahrady totiž doporučuje vybírat s ohledem na výživu či úkryt, které hmyzu a dalším zástupcům více či méně oblíbených tvorů poskytují. Jako červená nit se tak celou knihou Divočina v zahradě táhne vyznání jeho celoživotní lásky k pestrosti přírody a jejímu přirozenému koloběhu. Ale nebojte se – rozhodně vás nebude nutit k zdlouhavému studiu přírodních ekosystémů. Jak sám nakonec říká: „Prostě něco zasaďte, všechno je lepší než beton.“
 
V neobvykle dlouhých kapitolách (není výjimkou, že jedna trvá hodinu i více) se posluchač nenásilným způsobem seznámí s často nepříliš známými poznatky a zajímavostmi z ekologie či životního cyklu zvířat. Goulson se při tom zabývá i všeobecně neoblíbenými druhy, které by běžný smrtelník do své zahrady možná ani přilákat nechtěl. Celé kapitoly tak věnuje například o můrám či škvorům, včetně pro mnohé dosti překvapivých rad, jako je ta na konzumaci sražených zvířat u silnice či ptáků uhynulých po nárazu do okenních tabulek.
 
Celou audioknihou vás provede hlas ostříleného herce a vypravěče Miroslava Táborského, který má za sebou nespočet hereckých i audioknižních zkušeností. Jeho přirozený projev plyne v poklidném tempu, přitom je z něj ale cítit obrovský zájem a zaujetí tématem. Vyprávění zní v jeho podání tak autenticky, že si po chvilce poslechu nebudete jistí, zda poznatky a řada veselých zážitků z osobního a rodinného života patří autorovi knižní předlohy nebo samotnému Táborskému. Hudební složka se omezuje na pár vybrnkávaných tónů mezi jednotlivými kapitolami, které ale v celkovém objemu knihy v podstatě zanikají.
 

 

Zajímavým oživením jsou recepty na domácí dobroty z vlastnoručně vypěstovaných surovin na začátku každé kapitoly, které však nemají se zbytkem knihy téměř žádnou souvislost. Některé z nich jsou ale přinejmenším úsměvné, jako třeba ten na morušové muffiny. Připravte si vajíčka, mouku, cukr a máslo, postup je následující: „Zasaďte morušovník, může trvat deset nebo více let, než vám začne plodit. Pokud spěcháte, kupte si dům, kde už v zahradě morušovník roste…
 
Nechybí ani řada praktických návodů v podobě seznamů nejvhodnějších rostlin pro hmyz či ptáky, návody na výrobu jednoduchých úkrytů a zimovišť, zásady správné péče o trávník a kompost či širší ekologické aspekty, jako jsou důsledky těžby rašeliny nebo nebezpečnost plošných postřiků proti škůdcům. Každý milovník přírodních zahrad si tak při poslechu audioknihy najde to své a o to přesně autorovi, který posledních dvanáct profesních let strávil studiem čmeláků a momentálně žije v anglickém Sussexu, při psaní knihy šlo.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky.
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
Maličkosti majú niekedy veľký význam. Vedeli ste, že žaby sa kedysi používali namiesto tehotenských testov, že zvieracie črevá plnili funkciu kondómov a že mravce slúžili na šitie rán? Alebo že vďaka prvým kvalitným konzervám bolo pečené teľacie mäso jedlé aj po 100 rokoch, že vynálezca suchého zipsu sa inšpiroval bodliakom a že cena poštovej známky…
Všude probíhají tisíce malých i velkých dějů, které jsou často fascinující a krásné – pokud si jich vůbec všimneme. V dobách minulých bylo životně důležité je rozpoznat, dnes se spoléháme na odborníky a sledujeme předpověď počasí.
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
Dvě význačné osobnosti se v roce 2023 spojily k napsání výjimečné knihy Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století, která se péčí nakladatelství Audiolibrix dostává také k českým čtenářům i posluchačům audioknih.
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
Co je to prostor a čas? V jakém smyslu jsme my součástí vesmíru? V jakém smyslu je vesmír součástí nás samých? Podobné otázky si klademe, aniž bychom četli anotaci knihy Astrofyzika pre zaneprázdnených. Podobné – a mnohé další – vyvstanou při čtení i poslechu, naštěstí však nezůstane pouze u otázek. Neil deGrasse Tyson nám na…
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Nebývá moc časté, aby nás tituly určené dětským čtenářům zavedly kromě fantastických vnějších světů i do tajemných zákoutí lidské duše a oblasti osobního rozvoje. Veronice Hurdové se to v knize Agnes a Zakázaná hora povedlo na jedničku. Její nenucený příběh plný idylických obrazů i nečekaných zvratů plyne tak přirozeně, že si možná ani nevšimnete, jak…
7 hlasů, 7 kraťoučkých příběhů pro malé děti, které ukazují 7 lidských slabostí. Závist, lakomství, lenost nebo marnivost… Ale nejen je. Jak už to tak v pohádkách bývá, ukazují také víru v poučení a v to, že dobré srdce každého z nás dokáže dělat opravdové zázraky. Vydavatelství Čti mi! přichází s neobyčejnou audioknihou krátkých pohádek,…
Adventní čas je v plném proudu a mnozí z nás možná přemýšlejí, jak jeho poselství a zvyky přiblížit větším i menším dětem. A právě k tomu se zdá být nová audiokniha Dědečku, vyprávěj o Vánocích jako stvořená. Stejně jako v předchozích dílech série se v ní setkáváme s laskavým dědečkem, jenž představuje samotného mistra etikety…
Britský spisovatel Peter Mayle proslul autobiografickými příběhy z prosluněného jihu Francie, v nichž s velkou dávkou laskavého humoru a nadhledu líčí svůj život v provensálské oblasti Luberon. Díky vydavatelství Radioservis se nyní k českým posluchačům dostává i jeho fiktivní román s detektivní zápletkou Hotel Pastis, jehož interpretace se skvěle zhostil Aleš Procházka.
1 2 3 7

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Divočina v zahradě
Divokou přírodu máme přímo pod nosem - v zahradách a parcích, v mezerách v chodníku a v zemi pod svýma nohama. Dave Goulson nahlíží do kompostu, vrtá se v hlíně a noří se do zahradního jezírka. Zaníceně vysvětluje, jak jsou naše životy a osud celého lidstva neoddělitelně propojené se životy škvorů, včel, zlatooček a pestřenek, nedoceňovaných hrdinů přírodního světa. Zásadní knkiha pro každého, kdo má zahradu a není mu lhostejná naše planeta.
Přejít nahoru