Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nepohodlná dobrodružství

Datum: 

Autor recenze: 

Za oponou války
Za oponou války

S cenou čtenářů odcházel z vyhlašování Magnesia Litery 2019 Jakub Szántó. Ve své knižní prvotině Za oponou války seskupil vlastní postřehy k blízkovýchodním válečným konfliktům a také k důležitosti profesionální seriózní žurnalistiky. Jeho kniha nyní dostala zvukovou podobu.

Blízký východ představuje oblast velmi složitou, přitom orientace v politicky, kulturně a nábožensky zapříčiněných třenicích mohou mnohem lépe odkrýt důvody vln, jež ovlivňují nejen přímo zapojené země a národy nebo velmoce, ale i nás. Szántó sice nevstupuje do tohoto tématu s takovou hloubkou jako jeho kolega, autor čtyř knih Břetislav Tureček, i přes to Za oponou války umožňuje poznat základní „data“ a rozšířit si perspektivu, s níž se na Blízký východ díváme (pokud se vůbec o tamější záležitosti staráme).

Szántó, na rozdíl od zmíněného Turečka, je co do vykreslení kulturně-historické fresky skromnější, na stranu druhou si jeho přístup zakládá na větší autenticitě, resp. osobním pohledu a komentáři dění, s nímž se musel coby zahraniční zpravodajec neustále potkávat. Není třeba zdůrazňovat, že je takový literárně publicistický formát pro čtenáře a posluchače atraktivnější, což ve výsledku může být jen a jen ku prospěchu věci. Szántó a jeho kniha je poutavá, nikdy však nebulvarizuje a nefabuluje. Osobní zkušenost tvoří páteř textu, ale vzhledem k povolání (a profesionalitě) Jakuba Szánta nikoliv na úkor objektivního uspořádání informací.
 

Autor coby očitý svědek viděl a prožíval konflikt mezi Hamásem a Izraelem, americkou okupaci Iráku, tzv. arabské jaro, válku v Sýrii, působení čečenských komand v Rusku, gruzínsko-ruský konflikt v roce 2008, revoluci na Ukrajině nebo pokus o vojenský převrat v Turecku 2016. Mnohokrát mu šlo o život, mnohokrát si vyčítal, že opět opouští rodinu, aby pronikl do nebezpečných zón a zprostředkoval je i českému divákovi. A mnohokrát nás v textu přibližuje k práci zpravodajů, ukazuje, co je novinařina a jak moc je pro pochopení světa podstatná (dělá-li se poctivě). Právě tento osobní a „komentátorský“ pohled knize nejen svědčí, ale také její účinek a aktuálnost posiluje. V době, kdy jsou seriózní média a veřejnoprávní televize napadána a jejich objektivita je zpochybňována ve prospěch pofiderních zdrojů, je Szántova exkurze do světa žurnalistiky více než důležitá.

Szántův text audioknižně zpracovalo vydavatelství Tympanum. Formát zápisků, které mísí literaturu faktu s osobními zážitky a komentáři, skvěle „padne do úst“ a i díky přehlednému členění se audiokniha dobře dávkuje a poslouchá. Velmi tomu napomáhá volba interpreta. David Matásek nezapře své zkušenosti s načítáním thrillerů od Nesba nebo Maye. Nejenže si drží intonaci a rytmus v podobně žánrové rovině, čímž posiluje dramatičnost událostí, o nichž Szántó píše, ale přidává i své herecké zkušenosti s četbou beletrie: mnohem lépe tak v načtení odděluje, kdy Szántó spíše skládá fakta, kdy posluchače vtahuje do popisu probíhajícího konfliktu (a nebezpečí), nebo kdy spíše z povzdálí komentuje či je dokonce hodně osobní a reflektuje sebe nejen coby novináře, ale i coby manžela a otce.

banner 1200x150

Pomyslnou třešničkou na audioknižním dortu je i zvuková režie, citlivě zakomponované hudební předěly, někdy spíše s funkcí podkresů, jež i co do melodie a volby nástrojů odkazují na lokalitu, v níž se zrovna pohybujeme.

Audioknihy ze stejného žánru

Mladí lvi jsou bezesporu jedním z nejzdařilejších románů o druhé světové válce. V tomto po všech stránkách realistickém díle je absurdita války ukázána z rozdílných pohledů tří mladých mužů, které doba vtáhla do válečných událostí. Se zkušenostmi vynikajícího vypravěče líčí Shaw osudy čestného a idealisticky zásadového příslušníka americké židovské menšiny a jeho přítele liberálního intelektuála…
Kniha z pera známého literárního historika navazuje na úspěšnou dvojici Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity (2015) a Obrazy z kulturních dějin americké religiozity (2010). Na svých literárně-historických toulkách prochází Martin Putna širokým územím někdejšího rakousko-uherského mocnářství, od Čech, Moravy a Slezska přes území Rakouska a Uher až do Sedmihradska, Chorvatska, Dalmácie, Haliče, Bukoviny a…
Kniha rozhovorů Aleše Palána s jedním z protagonistů Divadla Járy Cimrmana Miloněm Čepelkou, vydaná v roce 2016 nakladatelstvím Vyšehrad, vzbudila zájem veřejnosti především proto, že dotazovaný patří k nejoblíbenějším členům slavného souboru. Kdo by neznal jeho mamku z Aktu, dvojroli princů Jasoně a Drsoně z pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký, hraběte Zeppelina z Hospody Na…
Když dějiny výtvarného umění připomínají komedii plnou omylů… Výtvarný kritik Jan H. Vitvar se nás rozhodl vzít na zábavnou a dobrodružnou exkurzi po dějinách vizuální kultury, která ukazuje, že cesta k pochopení umění bývá leckdy velmi dlouhá a plná nečekaných zákrut. Hrdiny jeho vyprávění nejsou jen výtvarní umělci, ale také uklízečky, strážci zákona či politici.

Recenze ze stejného žánru

Neil Gaiman se vyznačuje vším, co k úspěšnému spisovateli dnešních dnů patří. Je provázaný s komiksem, filmem i seriály dosahujícími vysoké sledovanosti, píše písňové texty, je aktivní na sociálních sítích, fotogenický a angažovaný. Škoda že se jeho knihy neobjevují v seznamech povinné literatury, možná by žáci a studenti s větší chutí četli.
Úchvatný i úděsný příběh lidstva – tak zní podtitul jednoho z vydání slavného bestselleru Sapiens Yuvala Noaha Harariho. Jeho exkurze do dějin lidského rodu čtivou formou ukazuje, co jsme zač a co lze od nás očekávat.
Téma Slovanů a pohanských kultů zaznamenává v současné době výrazný vzestup. Kromě nespočtu seriálů a filmů se objevuje také stále více literatury, která se snaží odhalit další kousek skládačky z naší minulosti. K otázce slovanství nejen na českém území přitom autoři přistupují různě – objevují se závěry podložené archeologickými nálezy i odvážnější konspirační teorie.
Na svérázná devadesátá léta, kdy se otevřely možnosti takřka ke všemu, co doposud nebylo myslitelné, vzpomíná třeba novinář a satirik Jindřich Šídlo. Kromě situací z rodící se politické scény, které z dnešního pohledu mohou v lecčems působit až úsměvně, zmiňuje často třeba první koncert Rolling Stones v Praze. O poznání méně veselé historky vypráví jeho…

Dále od recenzenta

V roce 1969 přišel rozhlasový režisér Jiří Melíšek s nápadem zaznamenat formou rozhovorů životní vzpomínky Jana Wericha. Od září každou sobotu se tak z rádia linul hlas tohoto velkého pábitele. Počátkem následujícího desetiletí na dvou LP vyšel pouze dvouhodinový výběr, až od letošního května máme možnost si takřka devítihodinový cyklus poslechnout v jeho úplnosti.
V loňském roce vypustilo nakladatelství Paseka do českého knižního prostoru dva tituly, u jejichž zrodu stálo vítězství Donalda Trumpa. Ne snad, že by se myšlenky obsažené jak v Snyderově Tyranii, tak Taberyho Opuštěné společnosti tolik fixovaly na Trumpovu osobnost, ale coby „poučení z krizového vývoje“ této americké události slouží pro aktuální časy (a další dny)…
Moderní historie bez pochyby neustále vstupuje do aktuálního dění. Že se z ní neumíme poučit ukazuje Snyder ve svém díle Tyranie: 20 lekcích z 20. století. A že zruční ideologové naopak s osvědčenými postupy umí zacházet bravurně dokáže historik ve svém dalším textu, Cesta k nesvobodě.
Po svém francouzském vydání se kniha Muž, který chtěl být šťastný zařadila na vedoucí místa v oblasti duchovní literatury. S odstupem deseti let vychází u nás díky vydavatelství Rybka Publishers i ve zvukové verzi a má tak možnost ovlivnit, či přímo změnit další životy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru