Vyhledat
Nezbedníci
Nezbedníci

Přestože má Martina Drijverová na svém kontě řadu velmi úspěšných knih pro děti, současný trh s mluveným slovem se jim příliš nevěnuje. Malým úlovkem je příběh Jak se naučit plavat z Hajajova seriálu Moura a Matylda v podání Jaroslavy Adamové, v digitálním prodeji je dnes i dvacet let stará nahrávka z produkce AudioStory, Letem pohádkovým světem. Vedle těchto titulů ovšem existují i další, dnes už nesehnatelné.

Sísa Kyselá je jednou z nejznámějších knížek Martiny Drijverové. Půvabné vyprávění o hledání přátelství dvou dětí se dočkalo několika knižních vydání a Supraphon ve svém archivu ukrývá i její zvukovou podobu ve špičkové interpretaci Václava Postráneckého z roku 1988. Za nejzásadnější zlom ve zpracování díla Martiny Drijverové do zvukové podoby můžeme označit edici Království pohádek, která za dobu své existence přinesla 150 překrásných audioknih. V letech 1997-2009 se každý měsíc objevilo v časopisu Méďa Pusík CD s pohádkou v podání předních interpretů. Edici se podařilo dětem představit díla nejvýznamnějších autorů – namátkou můžeme jmenovat Václava Čtvrtka, Karla Jaromíra Erbena, Boženu Němcovou, bratry Grimy, Hanse Christiana Andersena, Františka Nepila, Františka Hrubína, Marii Kubátovou, Jiřího Kahouna nebo právě také Martinu Drijverovou a její Kočku Mouru, Veverku Báru, Medvěda Péťu, Psa Jíru, či pohádky z celého světa.

Nezbedníci jsou nejnovějším přírůstkem do rodiny zvukových zpracování pohádek Martiny Drijverové. Jsou vyprávěním o nadměrně zlobivých chlapečcích. Jeden pořád někam lezl, druhý neustále něco sbíral a nic nedělal, třetí jedl jen sladkosti, čtvrtý ubližoval želvičce, pátému se nechtělo chodit, další ohryzával tužky a pastelky, jiný zase házel žvýkačky na zem… Takhle zlobí spousta dětí. Co ale s tím, když napomínání a vysvětlování nezabírá? Na to je jednoduchá odpověď: zlobidlům se to zkrátka nemusí vyplatit. A právě pro dvanáct takových nezbedů si Martina Drijverová připravila nečekané tresty – část dětí se v něco proměnila, někomu něco narostlo, jinému hořely útroby, jindy je zlozvyk vytrestal sám… Jak už to tak ale v pohádkách bývá, vždy to dobře dopadlo.

Vydavatelství Albatros se vedle knižní produkce tu a tam věnuje také audionahrávkám a v minulém roce jich vytvořilo hned několik. Nezbedníci – milé veselé příběhy Martiny Drijverové plné atraktivních témat, pohádkové poetiky a dá se říci, i nenásilné prevence, jsou jednou z nich a ukázaly se být ideálním titulem pro zvukové zpracování. Jednotlivé epizody totiž svou délkou a dějem dokáží udržet pozornost i menších posluchačů. Ke spolupráci byla přizvána režisérka a majitelka AudioStory Jindřiška Nováková. Po letech tak opět díky jejímu přispění vznikl další velmi povedený titul podle Martiny Drijverové.

banner 1200x150

K mikrofonu usedl Jan Dolanský s Lenkou Vlasákovou a jejich synkem Maxem. Lenka Vlasáková sice zpočátku se čtením bojovala, postupně se však stala Janu Dolanskému rovnocenným partnerem. Svým hravým přístupem si tak oba herci posluchače určitě získají. Max je pro zvukové Nezbedníky rovněž velmi důležitý. Pokaždé, když to totiž vypadá, že příběh skončí špatně, zazní doplňující otázky o tom, jestli je to konec a jestli se chlapeček napravil. Knížka si tak sama sobě odpovídá, v jejím zvukovém zpracování vzniká velmi přirozený rozhovor mezi dítětem a vypravěčem.
 

Hudební doprovod Jaromíra Klempíře jen potvrzuje veselost celého titulu. I když jsou skladby hrány na syntetické nástroje, přesto jsou to velmi kvalitní a „chytlavé“ melodie. Nezbedníkům se tedy dostalo pečlivé přípravy a nezbývá než jim popřát hodně štěstí u posluchačů. Snad se dočkáme i dalších titulů Martiny Drijverové – lumpačí přece i holčičky a tak co kdyby kvůli rovnoprávnosti vyšly i její Zlobilky?

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky, jak prožívají jaro, léto, podzim a zimu se všemi radostmi i povinnostmi, působí v dnešní době trochu jako z pohádky. Ale jejich příhody jsou…
Pochází z peruánské džungle, nosí červený klobouček a víc než cokoliv jiného miluje marmeládové sendviče. To je Medvídek Paddington, který je pro anglické děti něco jako pro české Milerův Krteček.
​Jet s třídou za odměnu do Kostnice? Stačí málo – napsat skvělou školní práci. Gymnazista Petr se právě přestěhoval s rodinou z Prahy do jihočeské vesničky Hroby u Tábora, zvyká si na nové místo, nové spolužáky i třídní ostrou jako metr. Ta mu zadá úkol – sepsat práci o Janu Husovi. „A žádná Wikipedie, Petře!“…
Příběhy o zvířatech, rostlinách, slunci, měsíci, hvězdách, ale i podivuhodných činech a dobrodružstvích udatných lovců, krásných dívek nebo moudrých starců se odehrávají v hlubokých pralesích, na širých travnatých pampách či v sídlech dávných bohů na vrcholcích hor.

Recenze ze stejného žánru

Uri Orlev byl izraelský autor polského původu převážně literatury pro děti. Ve svých knihách se často zabýval tematikou šoa, v příběhu Je těžké být lvem ale na válku a pronásledování Židů nenarazíme. Svižné vyprávění je moderní variací na kafkovskou Proměnu, určenou mladším čtenářům, v níž však na rozdíl od předobrazu nechybí především humor, optimistické ladění a napínavé…
Jefferson si žije normálním spokojeným životem: Jako samotář si o všem rozhoduje, nikdo mu nepřikazuje, jak se doma chovat (kdy jíst a kdy třeba nechodit po bytě nahý), je svým vlastním pánem. Má rád knížky, pokukuje po sympatické slečně a důvěřuje svému nejbližšímu příteli. Dokud se čirou náhodou nepřiplete ke zločinu. Znělo by to jako…
Denis je obyčejným dvanáctiletým klukem, který žije podobný život jako jeho spolužáci. Alespoň se tak snaží působit navenek, ačkoliv doma už nějakou dobu není všechno v pořádku. Od chvíle, kdy od nich odešla máma, se k němu starší brácha chová hrubě, zatímco táta se uzavřel do sebe a nesnese projevy jakýchkoliv citů. Chmury se Denisovi daří rozptýlit…
Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!

Dále od recenzenta

Osudy Bílého tesáka, ze tří čtvrtin vlka a z jedné psa, se přes svou oblibu u čtenářů audioknižnímu zpracování spíše vyhýbaly. Český rozhlas sice natočil nejméně dvě hry, vydání se však zatím nedočkaly. Posluchači se tak donedávna museli spokojit pouze s osmdesáti minutovou vícehlasou četbou vydavatelství Supraphon, která si z Londonova díla vzala jen nepatrný…
Malého medvídka mluvícího anglicky, v ošuntělém klobouku a s miniaturním kufříkem v tlapičkách, naleznou jednoho dne na londýnském nádraží rodiče Fouskovi. Je jim líto tohoto opuštěného a hladového chlupáče a tak se rozhodnou vzít si ho k sobě a poskytnout mu domov, jídlo, ošacení a hlavně lásku. Pojmenují ho po místě nalezení, tedy Paddington.
Paní Miluš bydlela sama v miniaturním bytečku. Většinu prádla sušila v sušičce a na zbytek oblečení používala všehovšudy dva dřevěné kolíčky. Neměla je příliš v lásce – při věšení šatstva ji často štípaly do prstu a ona pokaždé zahromovala: „Krucajs element, Sakryš pardie klepeto!“ Když své klení zopakovala po sté, stali se z kolíčků dva…
Rok 2012 můžeme směle považovat za opětovné nadechnutí rozhlasového skřítka Hajaji a to díky jeho tehdy nové dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové, která přímo pro večerní pohádky získává stále nové autory. K těm nejúspěšnějším a zároveň od té doby i nejaktivnějším spisovatelům patří Dagmar Langová.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru