Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Lavičkový vrah

Nežná fatamorgána
Nežná fatamorgána

Píše se listopad 1989 a ve vzduchu visí touha lidí po změně režimu a odpor k představitelům socialistického státu a všem orgánům státní moci. Přesvědčit se o tom má na vlastní kůži i mladý příslušník veřejné bezpečnosti Richard Krauz, který se zatím ve světě politiky a zákulisních intrik příliš nezorientoval. Bez ohledu na možné nadcházející společenské změny se však hlavní hrdina nové audioknihy Nežná fatamorgána musí spolu se svými kolegy z mordparty soustředit především na dopadení sériového vraha, který své oběti rdousí na lavičce v nočním přítmí ztichlého parku. I přes varování, že pachatel ve své činnosti nepřestane, nenajdou kriminalisté u vedení zastání. A osudy dalších nevinných dívek tak možná opět visí na vlásku…

Slovenský autor vystupující pod pseudonymem Dominik Dán přichází v těchto dnech s již dvaadvacátým dílem své kriminální série Naše Mesto. Identita autora není veřejnosti známa, údajně má jít o slovenského kriminalistu, který si zatím nepřeje odhalit své pravé jméno. Dlouholetým zkušenostem z praxe však zřejmě vděčí za znalost prostředí, kterou na stránkách svých knih dokázal přetvořit v autentickou atmosféru průběhu vyšetřování. Děj se většinou odehrává v ulicích smyšleného Nášho Mesta, které však nápadně připomíná Bratislavu. Přestože některé případy cyklu na sebe navazují, není soubor románů psán chronologicky. Spojujícím prvkem je postava hlavního hrdiny, detektiva Richarda Krauze, který ke kriminálce nastoupil v závěru osmdesátých let z místa pochůzkáře. Do této doby zasadil Dominik Dán i aktuální Nežnou fatamorgánu. Kromě zločinů jsou v ní policisté konfrontování i s revoluční náladou občanů, která v listopadu 1989 vrcholí sametovou revolucí. Podaří se jim v hlasitém cinkajících klíčů obrazně řečeno zaslechnout vrahovy kroky a dopadnout jej dříve, než si na své konto připíše další oběť?

O zvukovou podobu slovenského detektivního románu se postaralo vydavatelství Publixing, které má na svědomí většinu doposud natočených děl Dominika Dána. Kromě dvou Jozefem Vajdou načtených knih vydaných pod hlavičkou nakladatelství Verbis, se všech ostatních nahrávek ujal pro Publixing herec Marián Geišberg. Oproti Vajdovi nežongluje s hlasy jednotlivých postav a celou četbu pojal klidněji a důstojněji. Jeho vyzrálý projev těžící i ze zkušeností z rozhlasu, dodává realisticky působícímu vyprávění oporu v přirozeném projevu, který však není monotónní. Kromě intonačně odlišovaných partů vypravěče a vět vkládaných do úst jednotlivých postav tomu pomáhá například i zvukový efekt při telefonních hovorech. O to více při poslechu zamrzí, že na rozdíl od dvojice Verbisovských příběhů schází zvukové podobě aktuální novinky hudební doprovod.
 

Posluchače možná překvapí úvodní kapitola uvádějící rozsáhlé informace o vydavatelích audioknih i tištěných románů Dominika Dána, přičemž obdobná sekvence rozšířená navíc o poděkování autora a přání tvůrců, aby se dílko posluchačům líbilo, se nachází ještě na samotném závěru nahrávky. Paradoxní je, že tyto části audioknihy jsou podbarveny docela slušným hudebním podkresem, zatímco načtený text bez jakéhokoliv hudebního doprovodu působí jako monolitický blok mluveného slova bez přidané hodnoty.

banner 1200x150

Slovenské audioknihy u nás ještě zdaleka nejsou tak známé, což platí i o tamějších hercích. U knih Dominika Dána, které vycházejí v českém překladu, jsou čtenáři ochuzeni o osobitý autorův jazyk, který je kromě špetky vulgarit opepřen i nezaměnitelným humorem. To u audioknihy naštěstí neplatí, protože si ji můžete na českém trhu pořídit výhradně ve slovenském originále. A není důvod se jej obávat. Marián Geišberg se svého úkolu zhostil naprosto se ctí a většina posluchačů by snad až na pár slovních perliček nemusela mít s pochopením slovenského textu problém. Kdo má rád detektivky stojící na solidních základech z reálného života kriminalisty ve stylu televizních Případů 1. oddělení, neměl by minout ani sérii Naše Mesto od našich východních sousedů. A to zcela bez obav i ve zvukové podobě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jedna z populárních detektivek z 87. revíru smyšleného města Isola. Detektiv Steve Carella vyšetřuje tentokrát dvojitou vraždu.
Před patnácti lety byla Kate Marshallová vycházející hvězdou londýnské policie. Dokázala vyřešit sledovaný případ ne­bez­pečného a krutého sériového vraha s přiléhavou přezdívkou Kanibal z Nine Elms, i když přitom sama málem ze­mře­la. Nyní Kate přednáší na univerzitě a snaží se vést poklidný život, když se minulost za­čne vracet. E-mail s žádostí o pomoc ji vtáhne…
Adam Havel je uzavřený mladý muž se zálibou v knihách, který má dvě práce a malou garsonku na Hájích. Jeho život je průměrný až nudný – z práce do práce a pak domů mezi své milované knihy, sem tam navštívit sestru Táňu a její dvě malé děti a tak stále dokola. Pak se ale v…
„V přímém přenosu vytvoříme ve vinohradském Studiu 2 s pomocí ruchařů i přítomných diváků ulice Londýna, byt v Baker Street i restauraci, kde se Sherlock schází s dr. Watsonem. Při odhalování vraha budeme přelézat zdi, rozbíjet okna i páčit pokladny,“ slibuje režisér inscenace Vít Vencl.

Recenze ze stejného žánru

Bianca Bellová patří bezesporu k nejznámějším a nejúspěšnějším tuzemským prozaičkám. Zejména její román Jezero, za který získala několik prestižních cen, a který byl přeložen do množství jazyků, jí zajistil místo na piedestalu současné české literatury. V letošním roce však vydala román dost odlišný od své dosavadní tvorby. Ostrov, který také vyšel v audioknižní podobě.
Vraždy a zločiny fascinují veřejnost od nepaměti. Není náhodou, že žánr detektivek patří k těm nejpopulárnějším a to jak v prostředí klasického knižního trhu, tak v případě audioknih. Vedle detektivních a thrillerových fikcí ale existují i díla, která v různé míře vychází ze skutečných zločinů. Mezi ně patří i Staré vraždy (10 československých kriminálních příběhů).
Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Majitel dostihových koní David Teller přišel za podivných okolností o několik cenných hřebců. Obrátí se tedy na svého přítele Keeblea, aby mu pomohl objasnit, co se na jeho farmě děje. Ten neváhá ani chvíli, komu ze svých podřízených úkol svěřit. Gene Hawkins se pro tento účel zdá být ideálním kandidátem. Je vynalézavý, umí si v…

Dále od recenzenta

V pekingském parku je nalezena ohořelá a ještě doutnající mrtvola. Kdo byl onen nešťastník a proč zemřel tak krutým způsobem? Čínská policie neví, jestli šlo o sebevraždu či zda se jedná o krutý zločin. Vyšetřování se ujímá mladý, čerstvě povýšený, detektiv Li Jen a přes počáteční nevoli k němu přizve i americkou patoložku Margaret Campbellovou,…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…
Obchodní cestující a amatérský pilot sportovních letadel John Berry letí na pracovní cestu do Japonska. Když usedá do jednoho ze sedadel první třídy nadzvukového dopravního letounu Straton, ještě netuší, že jeho let potká katastrofa. Nedlouho po startu se totiž stroj připlete do cesty vojenskému cvičnému cíli a raketa, vypálená armádní stíhačkou, závažně poškodí trup letadla,…
„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Viac ako dvadsaťpäť rokov vyšetruje zločiny. Vďaka osobným kontaktom s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ pochopil nepísané zákony podsvetia. Pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov čerpá z vlastných bohatých skúseností.
Nežná fatamorgána
Tretí príbeh z obdobia novembra 1989, z obdobia detektívnych začiatkov Richarda Krauza. Nežná revolúcia vrcholí a v štrnganí kľúčov zanikne osamelý výkrik, že niekde blízko je bezcitný surový vrah. Richard Krauz pracuje na oddelení vrážd už rok a pol, no ešte stále je v očiach starších kolegov iba kriminalistické ucho.
Přejít nahoru