Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nikdy nevěř sousedovi, který se schovává za vysokou zdí

Dům doktora Fišera
Dům doktora Fišera

Recenzování knih současných českých autorů píšících pro děti běžně nevyhledávám. Při hodnocení kvalit mluveného slova se posouzení literární předlohy nevyhnete a já bych se nerada pasovala do role literárního kritika, když sama pro dětské publikum tvořím. U knihy Dům doktora Fišera jsem ale zábrany překonala. Na audioverzi knihy Petry Braunové jsem byla totiž velmi zvědavá.

Tři roky starý knižní titul hodnotili velmi kladně v soutěži „Dětský knihomol: Suk – čteme všichni“ nejen knihovníci z Klubu dětských knihoven, ale především samy děti. V anketě o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v daném roce dokonce Dům doktora Fišera předběhl v popularitě i další díl ze série Deník malého Poseroutky a obsadil první místo.

V čem tkví přitažlivost příběhu dvanáctiletého Petra, který pátrá po tajemstvích doktora Fišera, podivného a odtažitého souseda přemísťujícího se výhradně vrtulníkem? Text nešustí papírem a čtenáři ocení, že spisovatelka svět současných dětí dobře zná. Ví, co prožívají, jak se baví a co je pro ně v tomto věku důležité. Překvapivá je i jemná hra s žánry. Fantazíruje hlavní hrdina nebo jsme se ocitli ve sci-fi příběhu? Chvílemi má vyprávění dokonce náběh k hororu či psychothrilleru a dospělý si bezděky vzpomene na řadu klasických děl o klonování lidí, která pod povrchem probublávají.
 

Smyslem literatury pro děti je uvést další generaci do světa příběhů, živit jejich fantazii, rozpínat jejich mysl. Proto je naprosto v pořádku, že se autoři odkazují k tématům již zpracovaným a přizpůsobují je do podoby pro dětské čtenáře přijatelné a uchopitelné. Přesto si nebudete do poslední chvíle jisti, kam Petra Braunová vyprávění dovede, na jak vypjaté zakončení si troufne. Díky nahrávce máte nyní možnost užít si společně s dětmi líčení podivuhodných událostí, kterých byl chlapec Petr svědkem, třeba při cestě autem nebo pletí záhonku s jahodami. Pětihodinová stopáž umožňuje poslechnout si příběh třeba jen na třikrát a pak si o něm povídat, protože ani pro dospělé není snadné přijmout jeho vyústění.

Text byl svěřen herci Kryštofu Hádkovi, jehož mladistvý hlas se hodí k dětskému vypravěči i dětským rozhovorům, při ztvárnění promluv dospělých postav už však trochu drhne. Zesiluje se tím konflikt mezi světem dospělých a dětí, jejich odlišné vidění reality i vzájemné mlžení, které se příběhem line od první do poslední stránky. Holky a kluci se rozhodně se vším svým rodičům a učitelům nesvěřují. Dospělí zase filtrují, co řeknou dětem, zvažují, jak moc k nim budou otevření a upřímní.

banner 1200x150

Audiokniha Dům doktora Fišera z produkce Nakladatelství Albatros ubíhá ve svižném tempu rámovaná hudbou navozující atmosféru televizního seriálu pro mládež. Ideální tip pro kluky a holky, kteří se knihám zatím brání, a tak netuší, o co přicházejí. Napětí, dobrodružství i špetka hrůzy má úplně jiné odstíny, když je prožívají spolu se sympatickým hlavním hrdinou, který se s nimi dělí o každou myšlenku.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Málokterá knížka pro dětské čtenáře se drží na knižním trhu tak dlouho, jako Broučci Jana Karafiáta, který je vydal vlastním nákladem v r. 1876. Důvodů je víc, především však půvab a jednoduchost respektive srozumitelnost (pro děti tak důležitá) Karafiátova textu, v němž přenesl lidský život do světa broučků-světlušek.
Druhá část pamětí Škyťáka Šelmovského Štiky III., nejzábavnějšího vikinského hrdiny všech dob, vypráví o jeho dobrodružstvích na moři. Povinný pirátský výcvik tentokrát obnáší i ztroskotání a nález prapodivné truhly, která se ukáže být rakví.
Čtvrtá audiokniha ze série Pachatelé dobrých skutků o dvou kamarádech, kteří s nevinnými úmysly vyvádějí jednu lumpárnu za druhou.

Recenze ze stejného žánru

Když se rodina dvanáctileté Flick Hudsonové přestěhuje, netuší dívka, co si na místě, kde nikoho nezná, počne. Sama bloumá ulicemi, až jednoho dne vejde do tajuplné cestovní kanceláře s názvem Jinosvěty. V tu chvíli ještě netuší, že setkání s mladým majitelem cestovní agentury jí navždy změní život. Není to totiž obyčejná cestovní kancelář…
Zoe žije v sedmatřicátém patře naklánějícího se bytového domu a připadá si nešťastná. Její táta věčně vysedává v hospodě a s macechou se vzájemně nemůžou vystát. Od té doby, co jí zemřel milovaný křeček je navíc osamocenější, než dřív.
Jefferson si žije normálním spokojeným životem: Jako samotář si o všem rozhoduje, nikdo mu nepřikazuje, jak se doma chovat (kdy jíst a kdy třeba nechodit po bytě nahý), je svým vlastním pánem. Má rád knížky, pokukuje po sympatické slečně a důvěřuje svému nejbližšímu příteli. Dokud se čirou náhodou nepřiplete ke zločinu. Znělo by to jako…

Dále od recenzenta

Nejen čtenáři, ale také posluchači audioknih si rádi hrají na detektivy. Předhánějí se, kdo z nich lépe vyhodnotí stopy, a pečlivě napínají uši, aby jim neuniklo, komu z okruhu podezřelých zaznívá v hlase falešný tón. Narátoři, kteří vědí, kdo z postav drží v ruce falešné karty, si občas s publikem hrají jako kočka s myší.
Cora Seabornová, hlavní hrdinka knihy Nestvůra z Essexu, je ženou středního věku. Jako by Elizabeth Bennetová z knihy Pýcha a předsudek obelhala čas a přenesla se do budoucnosti půl století vzdálené. Co Jane Austenová rozehrála, Sarah Perryová domýšlí v nové partii.
Spisovatelka Donna Tarttová v románu Tajná historie čtenáře přesvědčí, že nejen na evropských vysokých školách najdete katedry a kabinety, ve kterých se zastavil čas. Svůj první román zasadila na vermontskou univerzitu v oblasti Nové Anglie, kde bychom čekali spíš dřevorubce v kostkovaných košilích než zapálené studenty klasické filologie. Přesto v pečlivě vykreslených reáliích zůstává cosi…
O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dům doktora Fišera
Podivín doktor Fišer do svého domu obehnaného plotem s ostnatým drátem nikoho nepouští. Když se Petrův otec zmíní, že pro doktora pracuje, probudí v synovi zvědavost. V domě na kopci prý bydlí nějaký kluk. Nikdo ho ale nezná, do školy nechodí, nehraje florbal… Petrovi se podaří s pomocí kamarádky Kristýny a dokonalé lsti vniknout do domu. Co objeví, je šokující, a co bude následovat, ještě mnohem víc!
Přejít nahoru