Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kancelář číslo 141 v síti konspirací

Datum: 

Autor recenze: 

Noc temných klamstiev
Noc temných klamstiev

Dlouho očekávaná audiokniha Noc temných klamstiev Dominika Dána je konečně tu! V pořadí devátá detektivka z pera nejúspěšnějšího slovenského spisovatele současnosti nás přenáší do roku 2009, kdy těsně před volbou slovenského prezidenta hrozí vypuknutí pořádného skandálu. Velmi nezvyklým způsobem jsou na příkaz z vyšších míst povoláni Krauz a Chosé, aby pomohli zamést stopy po vraždě, která se nesmí dostat na veřejnost. Konspirátoři z řad nejvyšších míst sice detektivy zatlačí do kouta, ti se ale nechtějí jen tak poddat a pravdu ututlat.

Dominik Dán patří ke stálici a měřítku kvality v žánru přinejmenším středoevropského rybníčku detektivek a kriminálních románů. Příští rok to bude už dvacet let od chvíle, kdy se jeho jméno poprvé objevilo na obálce knihy z cyklu případů detektivů z kanceláře číslo 141. Debut představoval příběh Popol všetkých zarovná, v němž se události točí mimo jiné kolem únosu syna prezidenta republiky Kováče ze srpna 1995.
 
Noc temných klamstiev se naproti tomu odehrává v březnu 2009, kdy se schyluje k volbě prezidenta a právě obhajující kandidát Ivan Ivanovič má problém, který by mu mohl u veřejnosti uškodit tak, že by mohl klání prohrát. Tím problémem je násilná smrt mladé prostitutky, kterou měl během divokého soukromého večírku zardousit prezidentův syn Ivan ml. Podle představ prezidentské kanceláře i zúčastněných příslušníků tajných služeb by měli Krauz s Chosém šikovně vše zaonačit tak, aby se zločin zdánlivě odehrál jinde a jinak, takže by skandál nebyl na pořadu dne. Dvojici detektivů se manipulace s fakty nelíbí, ale ještě víc je znepokojují nesrovnalosti ohledně samotného sledu neblahých okolností. Co když se vše odehrálo jinak, než si tajná služba myslí?
 
Dominik Dán zejména v prvních příbězích využíval skutečných případů, na něž jako kriminalista během vyšetřování narazil, a umně na ně navlékal smyšlené konstrukce. Jeho čtenáři se tak mohli dohadovat, co je ještě autorova imaginace, a co už opravdové, veřejnosti ututlané události z nejvyšších pater vedení země. Nejinak tomu je i u devátého románu, protože za jménem literárního prezidenta Ivana Ivanoviče lze v kombinaci s rokem 2009 snadno vypátrat skutečnou hlavu státu Ivana Gašparoviče. Podivných historek se kolem jeho osoby rojilo hojně (média například spekulovala o jeho účasti na tragédii během honu, kde přišel o život jeden z prezidentových známých), aféra okolo jeho syna ale mezi veřejně probírané kauzy nepatří. Ať tak, či tak, přináší Dominik Dán čtivý popis temných dějů v pozadí, které působí až nepříjemně věrohodně.
 

 
Posluchači, obrnění proti ztrátě iluzí o špičkových politicích a fungování státu (nejen toho Slovenského) obecně, se tak s chutí mohou pustit do dlouho očekávaného příběhu, který je jedním z několika, spadajících do hraničního roku 2009, do následujících let už totiž své příběhy Dán nezasazuje. Následně vydané knihy z dnes téměř čtyřicetidílné řady se tak dějově odehrávají dříve, povětšinou v divokých devadesátkách.
 
Pod hlavičkou Publixingu načítal dánovky v originále nejprve Marián Geišberg, po jeho smrti pak převzal otěže nikoliv Jozef Vajda, v jehož podání vzniklo několik dílů v minulosti ještě pod hlavičkou původního vydavatele, ale Martin Mňahončák. Noc temných klamstiev je už dvaadvacátou audioknihou z této řady (pro zajímavost: Geišberg jich stihl natočit pouze šestnáct), není proto divu, že se jeho podání nese ve vyrovnaném duchu, protože interpreta už nic z autorova stylu nemůže překvapit. Naopak se mu daří přenášet na posluchače typický Dánův humor, který ve slovenštině vynikne ještě lépe, než v českých verzích knih (které postupně načítá Martin Stránský). Audioknihy Publixingu tradičně prakticky neobsahují hudební složku, což ale příliš nevadí, protože Mňahončák je naštěstí dost silný v kramflecích, aby jedenáctihodinovou nahrávku utáhl i bez ní. Co by ale posluchače mělo potěšit, pokud si toho ovšem povšimne (protože kvalitu běžný člověk často vnímá jako samozřejmost a všímá si jen chyb), je skutečnost, že nahrávka je prostá přeřeků, střihačských opomenutí a stejně tak zvuk je příkladně čistý.
 
Příběhy Dominika Dána z politických kruhů někomu sedí více, jiným méně, Noc temných klamstiev se ovšem z celé série potěšitelně vymyká tím, že jde prakticky o čtyřiadvacetihodinovou akci pro pouze dvojici parťáků z oddělení vražd, takže se na ně spolu s popisem toho, jak to chodí v eskortních službách, soustředí veškerá pozornost.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Velká Británie padesátých let minulého století. V paměti společnosti ještě přežívají vzpomínky na krutá válečná léta, ale zároveň se připravuje období ekonomické prosperity i jisté rozvolnění tradiční morálky šťastných let šedesátých. Ve šlechtickém sídle Martingale v malé obci nedaleko Londýna se však čas jakoby zastavil.
Na místní dostihové dráze je nalezen muž v bezvědomí a okamžitě je převezen do nemocnice, kde následně umírá. Co byl zač? A odkud pocházel? Nemá u sebe nic, podle čeho by ho mohli identifikovat, a nikdo nežádá o vydání jeho těla. Doktorka Chris Rankinová, specialistka, která se snažila neznámého zachránit – a která bojuje s…
Doktor Watson se vrací se zraněním z Afghánistánu do Londýna. Náhodou potkává svého přítele Stamforda, který mu zprostředkuje setkání se Sherlockem Holmesem. Protože se jim ten druhý zamlouvá, najmou si byt č. 221B na Baker Street. Watson se zajímá, jakou má Holmes práci, a zjistí, že je soukromý detektiv.

Recenze ze stejného žánru

Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům…
Dalším pokusem o vylepšení nevalné pověsti české detektivky jsou prozatím čtyři romány jindřichohradeckého autora Martina Stručovského, které dohromady tvoří sérii s hlavním hrdinou Matějem Mlynářem, který je bývalý policajt a momentálně knihkupec a příležitostné soukromé očko.
Čtrnáct let mrtvá žena se zničehonic objevila na fotografii z Benátek. Mohla Claire Lidmanová přežít svou smrt? Její znepokojený manžel se obrátí na profesora Hanse Rekkeho a policistku Micaelu Vargasovou, aby mu pomohli odhalit pravdu. Ovšem i z jejich vlastní minulosti se ze stínů vynořují běsi, kterým budou muset oba čelit. Zvítězí spravedlnost, nebo Nenávist?
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.

Dále od recenzenta

Jméno a identitu Courta Gentryho donedávna neznal téměř nikdo. Ti, kdo se v branži pohybovali na příslušně vysokých pozicích, ale znali jeho pověst, kterou si pod přezdívkou Šedý muž vydobyl. Bývalý agent CIA a nyní profesionální nájemný vrah rozhodně není zvyklý jednat v rukavičkách.
Každé správné opatství by mělo uchovávat ostatky nějakého světce, řekl si jednoho dne převor kláštera v Shrewsbury. Kde je ale sehnat? Ve Walesu prý leží pohřbená polozapomenutá světice, která by se pro tento účel náramně hodila. Ve zbožné výpravě, která má slavnostně přenést ostatky svaté Winifredy do Anglie, je kromě převora i nenápadný postarší mnich,…
Jak byste naložili s nenadálým dědictvím, kdybyste žili uprostřed botswanské savany? Dle tradic byste si měli koupit stádo dobytka na chov. Energická třicátnice Precious Ramotswe se ale odmítla řídit konvencemi a odstěhovala se do hlavního města, kde založila První dámskou detektivní kancelář. S nulovými zkušenostmi, zato s velkým odhodláním, řeší své první případy.
Statek na samotě opřádají chmurné pověsti o smrti ženy jeho majitele, ale i zkazky o téměř pohádkovém bohatství, které tento muž kdysi získal transakcemi na úkor druhých. Dnes je z něj nerudný stařec, který je se svou dcerou a vnukem jediným obyvatelem rozlehlého, zpustlého stavení. Kdekdo v okolí by ale mohl chtít zjistit, co je…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Noc temných klamstiev
Prečo sa majú namočiť iba Krauz a Fischer? Richard Krauz a Jozef Fischer zvaný Chosé pracujú na oddelení vrážd v Našom Meste už veľmi dlho. Vyše dvadsaťpäť rokov sa snažia zmieriť so skutočnosťou, že medzi pojmy zákon, právo a spravodlivosť sa nie vždy dá vpísať znamienko rovná sa, ale skôr otáznik. Niekedy aj výkričník. Napriek všetkým prekážkam sa im občas podarí vylúštiť záhadu podrezanej a znásilnenej študentky alebo rozstrieľaného podnikateľa či utýraného chlapca, a vraha napokon vypátrajú a zatknú. Či si svoj čin aj odsedí, už nie je ich starosť, na to sú tu iní. Mocnejší. A práve oni občas dokážu skomplikovať život nielen dvojici detektívov, ale aj ich kolegom, a dokonca aj ich rodinám. Presne tak, ako v novom prípade, keď sa mocní tohto sveta rozhodnú zamiešať karty práve v piatok hodinu pred ukončením pracovnej doby. Všetci detektívi sa už vidia na zaslúženom odpočinku a plánujú si, ako strávia nadchádzajúci víkend s rodinami a milenkami. Ale ako vždy jeden mieni a druhý mení. Vražda je vražda, a ak sú do nej zapletení vysokopostavení ľudia z tých najvyšších miest a zavraždená je prominentná prostitútka, víkendové radovánky musia ísť bokom a začína sa vyšetrovanie. Ale prečo sa majú namočiť iba Krauz a Fischer? Kto nariadil, že nesmú s nikým spolupracovať a celé vyšetrovanie musí byť prísne utajené? A voľby hlavy štátu sú už o pár dní...
Přejít nahoru