Vyhledat
Nulorožec
Nulorožec

Svým Mlýnem na mumie si Petr Stančík nastavil vysokou laťku. Nejenže s ním dosáhl na Magnesii Literu za prózu v roce 2015, ale jeho zvukové zpracování zaujalo porotu Audioknihy roku natolik, že ho pasovala na vítěze kategorií Nejlepší audiokniha – četba a Absolutní vítěz. Nulorožec to zkrátka s výchozí pozicí nemá zrovna jednoduché ani ve zvukovém provedení.

Je vlastně paradoxní, že novějšímu Nulorožci srovnávání s Mlýnem na mumie spíše škodí. Přesto by ještě škodlivější mohla být situace, kdy by tuto nedlouhou detektivní hříčku vzal do rukou čtenář naprosto Stančíkem nepoznamenán. Za tím prvním tvrzením stojí stručně řečeno fakt, že tentokrát Stančík opouští kouzelně vtipnou slovní ekvilibristiku uzpůsobenou dobovým reáliím a místo ní sází víc na dějové zvraty, více či méně (vlastně ne: více či ještě více) absurdní. Čímž se rovnou dostáváme k druhému tvrzení: absurdita, jež si notně ohýbá pravidla detektivního žánru, by mohla nezkušeného čtenáře opravdu dost zaskočit – a možná jej od čtení už v prvních kapitolách odradit.

Ať už budete patřit do první či druhé skupiny, poznamenané nebo „panické“, Nulorožci se nevyhýbejte. Ani tentokrát nelze Stančíkovi upřít dobře promyšlenou dějovou výstavbu a suverénní průvodcovství přes všelijaké vývojové karamboly až do finálního uzavření případu. A rozhodně mu není možné ani tentokrát odpárat sympatický cynismus, s jakým prostřednictvím hlavní postavy (vyprávěno v ich-formě) Libora Lavaba flirtuje s černohumornými situacemi a s průvodními jevy nejrůznějších společenských organizací, kupříkladu těch se záměrem zachránit přírodu.

Nulorožec tedy znovu míchá koktejl brutalit, záhad, erotičnosti i lamentování, aby především bavil. Žádná procitnutí, katarze a ponaučení neočekávejte. Stančíkův detektiv vás bude sice zajímat, ale stěží vás doprovodí ke změně vlastního chování, k úpravě paradigmatu. Nulorožce ani vlastně není možné číst coby atak na nemoci současného systému – na to si autor až přespříliš drží odstup a chladnou hlavu. Na to si autor až přespříliš chce hrát. A díky za to!

banner 1200x150

Zvukové zpracování Nulorožce připravilo vydavatelství Audioberg, četby se chopil Pavel Rímský a názvy kapitol, respektive uvozující citace z jiných děl načetl Arnošt Goldflam. Je možné, že se při poslechu prvních minut posluchačům dost možná zasteskne po Ivanu Řezáčovi, který v Mlýnu na mumie kongeniálně zachytil Stančíkovu podvratnou hravost. Rímský sice patří mezi nejznámější profesionály v oboru, na stranu druhou mu chybí větší dravost a chuť sám se sebou pracovat. Být zkrátka přeci jen trochu jiný. Ve výsledku tak není poznat, zda čte právě Stančíka, nějaký severský thriller, či Snyderovu Černou zem.

Na druhou stranu, přestože je hrdina knihy mladší a zasloužil by tedy spíše jiný než Rímského hlas, je třeba uznat, že s interpretem audioknihy velmi dobře souzní. Lavabovi totiž tenhle „drsňácký hrdelní rachot“ sedne pro jeho cynismus. Rímského četba tak posiluje to, jak Stančík zachází se žánrem – i sebekrutější události se najednou zdají být více v pořádku, protože nám je podává s jakýmsi pomrkáváním. 

Ostatně, právě s touto až vyhrocenou nadsázkou funguje i volba Arnošta Goldflama. Ten, jak už jsme u něj zvyklí, jako by ani nečte, ale spíše deklamuje. Působí seriózně, ale současně onu serióznost záměrně přehnaně paroduje.

Pokud jste tedy ochotni dopřát si malou dávku drsné absurdity, která vás napne, ale současně pobaví svou sebeironií, Nulorožec nezklame. A provedení ve zvuku mu sluší.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.
Nastaly slunné dny jako stvořené pro prázdniny ve dvou a Wallander se chystá na dovolenou s novou přítelkyní. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se mu přímo před očima upálí v řepkovém poli mladá dívka. Krátce nato udeří sériový vrah, jehož bestialita nezná mezí. Po bývalém švédském ministrovi spravedlnosti následují další oběti jako úspěšný galerista…
Povídkový seriál Klub sebevrahů patří k Stevensonovým raným dílům a kromě tajemné  atmosféry Londýna zaujme v českém prostředí nepochybně tím, že jedním z jeho protagonistů je lehkomyslný princ Florizel z Bohemie.
Důchodkyně Ludmila se ocitne uprostřed dramatických událostí spojených s fingovanou krádeží šperků a starožitností. Jak to dopadne, když musí důvěřivá teta v důchodovém věku pohlídat sbírku šperků a starožitností své neteře, která odjede do Norska? A co teprve, když otevře dveře sympatické studentce, která se věnuje výzkumu u seniorů.

Recenze ze stejného žánru

Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Václav Erben a jeho detektiv Michal Exner patří do zlatého fondu české detektivky. Čtenáři a čtenářky milují kapitána Exnera od šedesátých let, před několika lety se jeho příběhy dokonce dočkaly seriálového zpracování. Vražda pro zlatého muže je pak pátým počinem na audioknižním poli.
Dvanáct vražedných případů vymyšlených pro pobavení a zamyšlení televizního diváka podle dvanácti znamení zodiaku v seriálu Vraždy v kruhu spisovatelkou a scénáristkou Ivou Procházkovou našlo svůj literární doplněk v podobě tří detektivních románů Muž na dně, Dívky nalehko a zvukově zatím nezpracovanými Doteky zabitých.
Švédská detektivní série s vyšetřovatelem Fabianem Riskem zamířila do svého velkého finále. Stefan Ahnhem si pro své čtenáře připravil šestý díl s názvem Poslední hřebík. A nudit se při něm opravdu nebudete. Událostmi je příběh nabitý od první stránky až do samotného konce. Jak se završí osudy všech hrdinů? Dojdou potrestání ti, kteří mají, nebo…

Dále od recenzenta

Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.
Kdo by neznal dvojici animáků Jak vycvičit draka. A naopak, kdo zná literární předlohy, z nichž v DreamWorks čerpali? První knížka ze série u nás sice vyšla už před sedmi lety, teď si ji ale můžeme i poslechnout. Vlastně si to přepište na: teď si ji MUSÍME poslechnout.
Každé velké město, obec, ba i víska skýtá v sobě tu menší, tu hlubší studnici příběhů. Pověsti, které se šířily povětšinou převyprávěním do zvídavých sluchovodů (nejen) drobných dítek, se naštěstí zaznamenávaly a mohou i dnes, po desítkách let, přinést nejen rozpletení tajemství, odkud pochází ten který název, ale třeba kde se vzala velká skála, co…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Nulorožec
Inspektor Libor Lavabo řeší zdánlivě snadný případ dvanácti upálených nosorožic. Do pátrání se však postupně zaplétá tajný deník J. W. Goetha, boj spikleneckých společností Neptunia versus Plutonia o vládu nad světem i šílená nadpraporčice Marhanová. Poselství skryté v sérii obrazů černého jezera od Jana Preislera přivede Lavaba až do nitra vyhaslé sopky Komorní hůrka. A právě tam se skrývá nečekané rozluštění celé záhady.
Přejít nahoru