Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tak jde čas

Datum: 

Autor recenze: 

O hodináři Filipovi a skřítku Hodináříčkovi
O hodináři Filipovi a skřítku Hodináříčkovi

Vladimír Medek je znám především jako překladatel knížek o Harry Potterovi (spolu se svým bratrem Pavlem), za což si vysloužil desítky pochvalných recenzí i vděk tisíců čtenářů této extrémně populární ságy. Jeho překladatelské dílo však zahrnuje i řadu textů španělských a portugalských (za všechny třeba znamenitý román G. G. Márqueze Sto roků samoty) a jeho literární působení se neomezuje jen na překlady.

Již v roce 1963 debutoval jakožto básník sbírkou Ohně, aby k této zapomenuté prvotině postupně přidal několik povídek a románů převážně z žánru science fiction a hororové fantasy. Nakonec se pustil i do pohádky, což zní vzhledem k jeho předchozímu žánrovému rozpětí celkem logicky. Jeho rozsahem nevelké vyprávění O hodináři Filipovi a skřítku Hodináříčkovi vyšlo v roce 1996 v nakladatelství Albatros vybavené melancholickými ilustracemi Zdenky Táborské a nyní se, po více než čtvrtstoletí, objevuje (zřejmě i jako pocta loni zesnulému autorovi) také na audioknižním trhu.

Na začátku zastihujeme hodinářského učně Filipa, kterak na příkaz svého mistra plní úkol, na který, jak se zdá, nestačí. K jeho štěstí a prospěchu se však na scéně objevuje skřítek Hodináříček, který mu poradí a velmi rychle ho naučí, jak hodinovým strojkům doopravdy rozumět. Z Filipa se tedy stane tovaryš a paradoxně týž den i hodinářský mistr, pročež se může vydat do světa. Jeho putování ho zavede do Kraslic, ale i do Ameriky a Afriky a všude tam ho autor vystavuje rozličným situacím a úkolům, takže například zkrotí krokodýla, najde zajímavý způsob přepravy drahých kamenů v žaludku pštrosa, opraví hodiny samotnému Hansi Christianu Andersenovi, a nakonec se i zamiluje, ožení a zplodí syna Filipa.

Nejedná se o bůhvíjak důmyslnou či detailně promyšlenou pohádku, vypravování působí často jako nahodilé střípky nápadů a náhlé výtrysky fantazie, přičemž bohužel nejde o nápady nijak převratné a fantazii přemrštěně bujnou. V gejzírech originality však netkví jednoduché sdělení, které má pohádka dětem přinést. To je ukryto v těch motivech, které se týkají samotného času. Medek se v těch několika příbězích snaží ukázat, jak funguje čas jako součást lidského vnímání a prožívání, popisuje situace, u kterých máme jistou představu o jejich trvání, v nezvyklých časových rámcích, a v posledu zdůrazňuje i prostou, ale často nelibě vnímanou skutečnost, že se časy – a lidé s nimi – mění. Otázka je, zda tento smysl svého psaní neukrývá až příliš pečlivě a zda ho dětský posluchač bude schopen vnímat – a to přestože nám zkušenost radí nikdy dětského čtenáře nepodceňovat.
 

Každopádně i „jen“ jako zábavná audiokniha funguje Medkova pohádka výborně. Hravé až rozpustilé interpretace se ujal brněnský herec a performer Richard Fiala, který si u audiomolů vydobyl přední místo mezi narátory přesvědčivým, místy naprosto strhujícím výkonem v Kotletově Bratrstvu krve. I tentokrát se drží podobného stylu, tedy zřetelné nadsázky založené na lehkém, avšak nikterak rušivém přehánění dikce, změnách hlasu v přímých řečech a také občasném, dobře načasovaném uzemnění. Od ostříleného osazenstva studia vydavatelství Tympanum dostává více méně volnou ruku a této svobody využívá naplno tak, že se z na první pohled ordinérní pohádky v jeho hlasivkách stává nadmíru zábavný poslech, k čemuž jistě přispívá i veselá a svižná hudba, dávkovaná ovšem s rozmyslem a uměřeně. A jako vždy: čistý robustní zvuk, žádná chyba ve střihu. Tympanum a jeho technický standard patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu, co mohou naše uši zažít.

banner 1200x150

V užších nominacích na žánrovou cenu poslechu pro děti a mládež v rámci každoroční Audioknihy roku se rok co rok scházejí velmi dobré tituly ve velmi kvalitním provedení. Troufám si tvrdit, že i přes spíše průměrnou předlohu by se pohádka Vladimíra Medka ve Fialově podání v této soutěži neztratila. Šoumenství, pokud nesklouzne k pitvoření a pokud je aplikováno na vhodný text, je přijatelný a často nejlepší možný způsob, jak dostat text do éteru. A Richard Fiala je jednoduše mimořádný šoumen.

Audioknihy ze stejného žánru

Flick Hudsonová je hrdou členkou Cestovní kanceláře Jinosvěty a právě se s Jonatánem, který je správcem Jinosvětů, vydává za dobrodružstvím. Královna pirátů Nyfe je volá na pomoc. Její svět je totiž ve vážném nebezpečí – rychle se zmenšuje a obyvatelům nezbývá než okamžitě utéct.
Malá Lotta bydlí s rodiči a dvěma sourozenci v hezkém žlutém domě v uličce, která se správně jmenuje Pošťácká. Možná že kdysi v téhle ulici pošťáci žili, prohlásil jednou Lottin tatínek, ale protože tu teď již dlouho řádí jenom rošťáci, překřtil ji na Rošťáckou.
Zaručeně originální a třeskutě zábavný vstup hravého spisovatele Toma Robbinse na pole dětské literatury vychází nově jako audiokniha P jako pivo v nenapodobitelném podání Oldřicha Kaisera.

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr vydává další pokračování série audioknih pro děti, v níž mistr etikety Ladislav Špaček provází svou vnučku Viktorku po zajímavých historických místech a zároveň ji učí správnému chování v situacích, které je potkávají. Tentokrát se spolu vydávají na několik procházek po Praze, která klíčovými událostmi české historie přímo překypuje.
Vilma Mechová je malá čarodějka, jejíž magickou schopností je hledat ztracené věci. Ostatní a zejména její dvě starší sestry si z ní kvůli tomu utahují, protože ve srovnání s jejich schopnostmi vypadá ta Vilmina méněcenně. To se však změní ve chvíli, kdy za Vilmou přijde nejmocnější čarodějka celého Hvězdosvitu a požádá ji o pomoc.
Před téměř dvaceti lety, když byly moje velké děti malé, jsme objevili fantastický titul Kocour Fiškus a vánoční skřítek. Kniha, kterou ze švédského originálu přeložila Jana Svatošová, nás zavedla na zasněžený sever, kde o Vánocích nikdy nechybí sníh a závějemi cupitají, poskakují a někdy bloudí roztodivné bytosti. Většinou na lyžích, i když někdo vlastní jen…
Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr…

Dále od recenzenta

Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.
Rozhlasové a audioknižní adaptace divadelních her jsou u nás historicky velice oblíbené a často přinášejí mimořádné posluchačské zážitky. Jejich drtivá většina samozřejmě vznikla péčí Československého a Českého rozhlasu, avšak již v dřevních dobách řada divadelních textů vyšla na LP deskách, i když především jako zkrácené sestříhané záznamy divadelních představení. Zvuková podoba divadelní hry však v…
Mimo poměrně úzkou sféru zaručeně slavných a notoricky známých osobností se podhoubí toho, čemu jsme si zvykli říkat kultura, skládá z řady poctivých a pracovitých intelektuálů, jejichž přínos je zásadní a podíl na vytváření kulturního pokladu značný, ačkoli nemají status celebrity. Na poli popularizace dějin a dějepisu jsou takovými osobnostmi například nedávno bohužel zesnulý publicista Petr Hora…
Oyinkan Braithwaiteová se narodila v roce 1988 a po londýnském studiu práv se usadila jako knižní editorka v Lagosu, šestnáctimilionové nigerijské megapoli a zároveň jednom z největším afrických měst. Sem také situovala děj své rozsahem spíše kratší románové prvotiny Má sestra je sériový vrah. Příběh zasazený do prostředí bohatší střední třídy by se mohl odehrát…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

O hodináři Filipovi a skřítku Hodináříčkovi
Máte o kolečka víc? Nevadí! Představte si, že máte před sebou víc koleček, než se jich vejde do hodinek. Co si počít? Hodinářskému učni Filipovi je skoro do breku. A ejhle – na stole se objeví mužíček v šedivém kabátku, zelených kalhotkách, se zelenou čepičkou na hlavě - skřítek Hodináříček. Ten Filipovi slíbí, že ho naučí všechno, co umí. Z učedníka Filipa se záhy stane hodinářský mistr, který se vydá na zkušenou do světa. A kdo ho na té cestě doprovází? Přece Hodináříček! Společně zažijí lecjaká dobrodružství. Doputují do Ameriky, na zpáteční cestě se zastaví v Africe, kde se sice potkají s lidožrouty, ale všechno dobře dopadne. Jak se Filip uchytí doma a co se stane se skřítkem Hodináříčkem? Inu, to už si musíte vyposlechnout sami…
Přejít nahoru