Vyhledat
O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha
O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha

Veselý i smutný. Mistr slova i nemluvný morous. Klaun s namalovaným obličejem i elegán v klobouku. Obdivovaný i zatracovaný. To všechno byl Jan Werich. Jeho život a zejména jeho vztah ke třem osudovým ženám – manželce Zdence, dceři Janě a vnučce Zdence, které se říkalo Fanča, ve své poslední knize O Janě a Zdenkách okolo Jana Wericha zaznamenala spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková. Audiální podobu knihy nyní vydal Radioservis.

Tereza Brdečková ve své tvorbě často propojuje realitu a fikci a zajímají ji postavy lapené centru historických událostí. Jejím otcem byl filmový scenárista Jiří Brdečka (jeden z nejbližších Werichových spolupracovníků), takže se autorka už od dětských let pohybovala mezi filmovými umělci. Není proto divu, že se ve své tvorbě často zabývá osudy filmových herců a tvůrců. V případě knihy O Janě a Zdenkách okolo Jana Wericha vycházela nejen ze svých osobních vzpomínek, ale také ze vzpomínek Werichovy vnučky Fanči a zejména pak z dosud nepublikované rodinné korespondence a z Werichových soukromých deníků z let 1958–1974, které autorce poskytla Fanča. Brdečková v této velice čtivě napsané biografii zobrazuje Wericha nejen jako všemi obdivovanou „modlu“, ale také jako náladového muže, který často „své ženy“ podceňoval a nedával jim mnoho příležitostí k seberealizaci. V tomto ohledu je kniha zcela unikátním proniknutím do soukromí Werichových.
 
Režie audiální verze se ujal Tomáš Soldán a původně byla na přelomu května a června 2023 vysílána v pořadu Radiokniha Českého rozhlasu Plus, přičemž o rozhlasovou úpravu se postarala sama Brdečková. Autorka četbu rozdělila mezi tři hlasy – vypravěčku a ženský a mužský hlas. Největší prostor dostala vypravěčka v podání Aleny Sasínové-Polarczyk. Přestože je hereččino jméno v audioknižním světě téměř neznámé, jde o interpretku s bohatými rozhlasovými zkušenostmi, což je na jejím výkonu znát. Narátorka velice umně pracuje s hlasem a dokáže jej variovat. Vzhledem k tomu, že některé pasáže jsou psány v ich-formě a reflektují autorčiny osobní zkušenosti, byla Alena Sasínová-Polarczyk vedena k tomu, aby byl její projev lehce citově zabarvený a díky tomu uvěřitelnější. Posluchač má vskutku pocit, že je příběh vyprávěn samotnou autorkou. K tomu napomáhá i skutečnost, že hlas Sasínové-Polarczyk není všeobecně známý.
 
Citace z dopisů a dalších archivních materiálů čtou Magdaléna Holcová (ženské hlasy) a Norbert Lichý (mužské hlasy). A nutno podotknout, že si režisér nemohl vybrat lépe. V hlase Holcové se mísí naivita a smutek s jakousi podřízeností a rezignovaností na vlastní život, což se skvěle hodí pro Werichovu ženu a dceru. Lichý má zase podobnou dikci jako Jan Werich, i barvou hlasu jsou si mnohdy podobní, tato volba mnohdy vyvolává domnění, že jde o autentickou Werichovu citaci.
 

Režisér Tomáš Soldán navíc četbu na vhodných místech doplnil o ukázky z legendárních forbín, písní, z pořadu Táto, povídej a mnoha dalších. Tato „drobnost“ dodává Werichovu životopisu přidanou hodnotu a zprostředkovává tuto osobnost velice autentickým způsobem. Režisérovi a zejména dramaturgyni Evě Lenartové také nelze upřít odvahu, když se rozhodli ponechat některé citace z dopisů v angličtině. Byť se jedná o jednoduchou angličtinu, nebývá to u rozhlasových četeb zvykem. Zajímavé je režijní řešení těchto pasáží. Norbert Lichý se v nich nesnaží předstírat anglický přízvuk, což je ale dobře. Skvěle to odpovídá Werichovu naturelu a tomu, jak občas anglická slova sám používal.
 
Titul O Janě a Zdenkách okolo Jana Wericha je formálně i obsahově velice propracovaná audiokniha, ve které se dozvíte mnoho zajímavostí a netušených detailů ze soukromého života Jana Wericha (například: dcera Jana oslovuje své rodiče v dopisech křestním jménem) a zejména o „jeho“ ženách. Jedinou vadou na kráse je místy technicky nedočištěný part hlavní interpretky, který se (zejména ve sluchátkách) projevuje opravdu nepříjemným mlaskáním nebo slyšitelným pohybem narátorky. Ze své zkušenosti si ale dovolím tvrdit, že lépe už nahrávku „odmlaskat“ nešlo a zvukový mistr Marek Hoblík si s výslednou postprodukcí dal skutečně práci.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Nejraději mluvíme o sobě, n’est-ce pas, mes amis?“ Hercule Poirot Co do brilantnosti předčí postřehy pana Hercula Poirota jedině jeho stvořitelka: nejprodávanější autorka všech dob, znamenitá Agatha Christie! I ona se v závěrečné etapě životní dráhy rozhodla druhým otevřít svůj vnitřní svět formou memoárů a podala v nich nanejvýš hodnověrné svědectví o převratném 20. století.…
POHLED DO MAGICKÉ MYSLI GÉNIA Vlastní biografie nejvýznamnějšího vynálezce všech dob, objevitele střídavého proudu a rádiových vln, který už na počátku 20. století předpověděl bezdrátové přenosy dat mobilními sítěmi. Vlastní biografie nejvýznamnějšího vynálezce všech dob. Nikola Tesla, syn důstojníka a posléze kněze, byl rovněž od mládí předurčen ke kněžské službě. Jeho životní dráha se ale…
Jen málokterý panovník bývá všemi tak zavrhován. Osobnost posledního Lucemburka na českém a posléze i římském trůně byla však mnohem složitější. Co vlastně můžeme Zikmundovi vyčítat? Jednal opravdu tak nečestně? Byl to křivopřísežník? Husův vrah? Anebo zachránce Evropy v době vícepapežství? Od svých prvních politických krůčků musel vybojovat bitvy, o něž nestál, přičemž měl za…
Nápad Milana Waldsteina převést oblíbenou „záchodovou“ knížku Tak to bylo, tak to je do audioknižní podoby se mi líbil, avšak opatrně jsem zvažoval rizika, především pokusy o autorské čtení. Nemám o svém projevu valné mínění a naštěstí režisérka díla, Gabriela Osvaldová mi dala za pravdu, když slyšela krátký úryvek. Volba Davida Matáska pak není výsledkem…

Recenze ze stejného žánru

Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Rudy Linka, jeden z našich nejvýznamnějších současných kytaristů a velmi aktivních popularizátorů jazzu a kvalitní hudby obecně, se nedávno ve své knize Na cestě domů… vždycky pustil do drobné, zato zásadní rekapitulace svého života. A společně s audioknižním nakladatelstvím Témbr se postaral i o její zvukovou podobu.
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.

Dále od recenzenta

Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr…
Molly je chytrá a krásná. Touží stát se filmovou hvězdou. Občas má ale pocit, že nemůže být sama sebou a dělá jen to, co od ní očekává okolí. A je to Kočka… Oskar je neúnavný běžec, co si ví rady téměř za každé situace. Snadno se pro cokoli nadchne. A taky je to Pes… A…
Román Čarodějky z Eastwicku patří k nejznámějším dílům amerického spisovatele Johna Updika. Do povědomí českých recipientů se dostal zejména díky filmové adaptaci s Cher, Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer a Jackem Nicholsonem, i kvůli své muzikálové podobě, kterou u nás několik let s úspěchem hrálo Městské divadlo Brno. Nyní Čarodějky z Eastwicku vycházejí v nezkrácené podobě i…
Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha
Tři generace žen Jana Wericha: manželka Zdenka, dcera Jana a vnučka Zdenka, řečená Fanča. Tři chytré, schopné a vtipné souputnice byly pro Wericha tím nejcennějším, co na světě měl – vedle jeho publika. Tereza Brdečková spolu s Fančou provázejí čtenáře třígeneračním příběhem o životním údělu žen a současně o hlubokých vnitřních rozporech umělců v Československu. Zdrojem byly i dosud nepublikovaná rodinná korespondence a Werichovy soukromé deníky.
Přejít nahoru