Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tajemství babiččina škapulíře

O líné babičce
O líné babičce

Už jste někdy potkali babičku, která by byla příšerně líná, která by například neuklízela, nechodila pořád krásně a pečlivě nažehlená nebo která by se starala o vnoučata pouze v předem domluveném čase a ne pokaždé, když by ji její děti postavily před hotovou věc?

Tato naše babička celý život pracovala a tak si chtěla na stará kolena „odpočinout“. Přitom toho měla opravdu šíleně moc na práci, jen si to představte, co všechno musela za den stihnout: minimálně do půl jedenácté spala, pak si vyzvedla noviny ze schránky a celé dopoledne ležela v posteli a četla je. Odpoledne navštěvovala své přítelkyně, nejraději však nejmilejší Lidušku, která byla také babičkou a se kterou mohla dle libosti o čemkoliv klevetit. Líná babička však měla spoustu snů, které si za celý život nemohla splnit. Zapisovala si je na malé lístečky a ty vkládala do škapulíře. Toužebně si kupříkladu přála projet se v nejrychlejším autě na světě, letět balonem, hrát si v dospělosti na babu nebo šlapat do louží. Když se však z dospělé ženy stala normální babička a z normální babičky líná babička, nadešel čas na to, aby si své tužby splnila.

Knížka O líné babičce vyšla v roce 2011 u nakladatelství Mladá fronta. O tři roky později vychází ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum její nezkrácená audioknižní podoba. Autorce Aleně Kastnerové se podařilo napsat velmi vtipný příběh, plný nádherného inteligentního a sarkastického humoru. I když se jedná o dílo pro děti, nejeden dospělý se zasměje společně se svou ratolestí. Spisovatelka v textu používá spoustu narážek a slov, kterým by malé dítě nemuselo rozumět. Zároveň si tuto skutečnost uvědomuje, zbytečně vše dopodrobna nevysvětluje a přímo dítě nabádá k tomu, aby si zašlo za svým rodičem, který by mu to či ono vysvětlil, což vnímám jako úžasný způsob přimět naši nejmladší populaci a dospělé k tomu, aby mezi sebou komunikovali. Zároveň se Líná babička báječně hodí na kolektivní či rodinný poslech.
 

Línou babičku načetl Arnošt Goldflam, který má s tvorbou pro děti bohaté zkušenosti. Je autorem spousty dětských knížek, načítá pohádky a příběhy v rozhlase či pro jiná audioknižní vydavatelství a v mnoha dramatizacích i účinkuje. Při poslechu líné babičky má člověk dojem, jakoby pan Goldflam byl posluchačovým dědečkem a jakoby seděl před ním a vyprávěl mu na dobrou noc. Text jenom nečte, on ho prožívá se vším všudy. Bezvadně si hraje s přímou řečí, absurdní zvraty v ději nikterak nezdůrazňuje ale ani neopomíjí a nebojí se ani odvázat a vyluzovat neidentifikovatelné babiččiny skřeky, které jsou součástí jedné kapitoly. Pod režijním vedením Dimitrije Dudíka, se kterým Arnošt Goldflam už nejednou pro mluvené slovo pracoval, celé dílko doslova rozkvetlo.

Příjemná rozvážná hudba klavíru a klarinetu zde nemá jenom funkci předělu mezi kapitolami. Je využita i uvnitř jednotlivých příběhů na místech, kdy dochází k rychlému posunu děje a také, když si to text žádá, funguje jako fanfára. Samotná hudba ovšem nedokáže nahradit autentický zvuk moře, takže když se u něj babička ocitne, nastupuje příjemný uklidňující zvuk převalujících se vln.

banner 1200x150

O líné babičce je titul, který by rozhodně neměl zůstat nepovšimnut a který by měl mít významné místo nejen v dětské audioknižní knihovničce, proto neváhejte a pořiďte si ho. Zaručuji vám, že se budete smát od začátku do konce a že necelé tři hodiny, které jsou vymezeny audioknize, budou pro vás opravdickým potěšením.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Devítiletý Bill je školák, který se s rodiči přestěhoval z Prahy do malého města. V Novém Strašecí potkává nové kamarády a zažívají spolu nejednu veselou, ale také napínavou chvilku. Bedna je nejchytřejší kluk, kterého poznal, a se vším si ví rady. Bůček zase sní všechno, co uvidí. A Madla je statečnější než všichni kluci dohromady,…
Chtěl jsem napsat nějaký příběh pro děti, které se rády trochu bojí. A protože jsem ho psal taky loni o prázdninách a kolem bylo těch dětí plno, tak jsem jim každý den četl nově napsanou příhodu. Kluci i holky říkali svorně, že jim skutečně trošku běžel mráz po zádech. Jen můj syn Otík povídal: „táto,…
Praskající oheň v krbu, plíživé kroky křupající ve sněhu a doslova mrazivé tušení hrůzy. Ano, jsou tu tolik oblíbené Příšerné příběhy britského autora Chrise Priestleyho, kterého při návštěvě Prahy u příležitosti vydání českých překladů jeho knih město natolik nadchlo, že uvažuje umístit sem děj některého ze svých dalších děl.

Recenze ze stejného žánru

Molly je chytrá a krásná. Touží stát se filmovou hvězdou. Občas má ale pocit, že nemůže být sama sebou a dělá jen to, co od ní očekává okolí. A je to Kočka… Oskar je neúnavný běžec, co si ví rady téměř za každé situace. Snadno se pro cokoli nadchne. A taky je to Pes… A…
Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.
Spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora ve svých knížkách dokázal velmi umně propojit smyšlený příběh s fakty. Ve svém díle předává malým čtenářům zcela nenásilnou a zábavnou formou zajímavé informace ze života zvířat a zároveň děj obohacuje o ponaučení. Sekora ale není jen autorem příběhů o všeznalém mravenci Ferdovi, napsal také knížku Uprchlík na ptačím stromě,…

Dále od recenzenta

Přestože bývá tradicí natočit zvukovou podobu televizního večerníčku se stejnými interprety a téměř totožnou muzikou, najdou se v audioknižním světě i výjimky. První nahrávka Rumcajse například, byla sice s Karlem Högerem, hudba se ale od večerníčku lišila. Obdobně na tom byla i Maková panenka nebo Cesty formana Šejtročka.
Tvorbě pro děti se dvorní režisérka audioknižního vydavatelství OneHotBook Jitka Škápíková začala věnovat již v polovině 90. let. Do zlatého fondu Českého rozhlasu přispěla coby autorka řadou pozoruhodných dramatizací, které na své vydání stále čekají: dvoudílná rozhlasová adaptace Carollovy knihy Alenka a divy v domě za zrcadlem, moderní a žertovná pohádka Aloise Mikulky Kouzelná dvířka…
Vydavatelé audioknih se dnes v tvorbě pro děti téměř vůbec nevěnují detektivkám a dramatizovaným četbám. Nepatrnou šanci na zlepšení nedávno nabídl Fragment, který se rozhodl převést do zvukové podoby první díl série Jiřího Walkera Procházky a Kláry Smolíkové Tajná dvojka A + B - Zločin mezi dinosaury.
Na železničních kolejích byla v únoru nalezena nahá mrtvola malého chlapce s rozpáraným břichem, podivnou smyčkou kolem kotníku a s pusou plnou hlíny. Očividnou vraždu přesto státní orgány vyhodnotily jako nešťastnou nehodu. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá – případ se odehrál v Moskvě roku 1953, tedy v době, kdy v Sovětském svazu zločinnost…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

O líné babičce
Byla jednou jedna naprosto normální, obyčejná a průměrná babička. Žila ve středně velkém městě, měla běžnou, střední rodinu, pár dětí a o trochu víc vnoučat, trpasličího jezevčíka, no prostě: normálka. Jen jedna věc byla na téhle babičce nenormální.
Přejít nahoru