Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

O naději a beznaději

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Princ-se-zlutou-hvezdou-Frantisek-Tichy
Audiokniha Princ se žlutou hvězdou

V roce 2007 vydala Společnost Franze Kafky útlý vědeckofantastický román nazvaný Návštěva z pravěku, pod kterým byl podepsán jistý Petr Ginz. Kromě svižného a zajímavého textu knížku doprovází jeho vlastní ilustrace, přičemž ta na obálce, otištěná bez úprav, odkazuje na antikvární estetiku prvorepublikových tisků. Šlo o nakladatelský počin, který nevzbudil senzaci, ba dokonce ani zvýšený zájem kritiky a publika, přestože by si to z mnoha důvodů zasloužil.

Petru Ginzovi bylo třináct, když tenhle román napsal, a podle svých deníků napsal románů celkem osm (ale žádný další se nedochoval). Petru Ginzovi bylo stěží patnáct, když byl deportován do Terezína, a nebylo mu ani sedmnáct, když byl 29. září 1944 zavražděn v osvětimské plynové komoře. Až s velkým zpožděním se začaly vynořovat důkazy o tom, jak výjimečná a talentovaná osobnost v koncentračním táboře zemřela. Akorát na rozdíl od skladatelů Pavla Haase a Hanse Krásy, spisovatele Karla Poláčka nebo básníka Jiřího Ortena nestihl svůj talent prakticky vůbec rozvinout, protože se provinil proti Říši tím, že byl po otci židovského původu.

V Terezíně začal vydávat ilegální časopis Vedem, jehož první číslo vyšlo 18. prosince 1942. Šlo o samizdat, který vytvářeli výhradně chlapci, kteří byli v době jeho vzniku ve věku od dvanácti do patnácti let a kteří žili v „1. chlapeckém domově“ v budově bývalé školy. Od druhého čísla měl časopis své logo (stylizovaný nápis), titulní stránku s ilustrací a právě Petr se staral o to, aby bylo nové číslo k dispozici každý pátek. Na strojopisných či rukopisných stránkách, které se souhrou šťastných náhod a osobní odvahy zachovaly téměř kompletní a které jsou součástí fondů Památníku Terezín, najdeme podivuhodně vyzrálé prozaické útvary, knižní recenze či básně, avšak i Ginzovy obdivuhodné reportáže s rozhovory z různých zákoutí ghetta (pekárna, ale také třeba krematorium). Mezi autory časopisu patřili třeba Jiří Brady, pozdější kanadský podnikatel a filantrop, talentovaný básník Hanuš Hachenburg nebo herec Zdeněk Ornest, bratr Jiřího Ortena. Celkově se na jeho vydávání podílela asi stovka hochů, z nichž holokaust přežilo pouhých patnáct.

O tom všem, avšak do nebývalé hloubky i šíře, vypráví dokumentární román gymnaziálního učitele Františka Tichého Princ se žlutou hvězdou, který v papírové podobě vyšel v roce 2014 v nakladatelství Geum a který nyní Tympanum převedlo do formátu výtečné zvukové knihy. Sice se v ní musíme obejít bez bohatého obrazového doprovodu, jímž je vybaveno knižní vydání, ale možná o to víc se můžeme soustředit na samotný příběh, který Tichý vypráví až strhujícím způsobem. Vychází přitom z Petrových deníků, které pro svět zachránila jeho přeživší sestra, a celé řady dalších archivních materiálů. Na jednu stranu text svou dokumentární přesností a šíří výrazně překračuje rámec beletrizovaného životopisu, na stranu druhou má natolik výraznou literární kvalitu, že nelze mluvit o knize z ranku literatury faktu.

Renomovaný režisér Hynek Pekárek postavil zvukovou podobu knihy na jistém kontrastu témbrů dvou předních českých herců, kteří patří na poli audioknih k těm nejlepším, přestože jsou od sebe několik generací vzdáleni. Velezkušený Pavel Soukup a nesmírně talentovaný Daniel Krejčík se zhostili svých partů s obvyklou přesností a citem pro rytmus, vzájemně se skvěle doplňují, přičemž rozdělení zhruba po ose autorského vyprávění a dokumentárních pasáží funguje naprosto dokonale. Výkony obou skvělých interpretů podtrhují jak hudební předěly Maria Buzziho, tak výtečná technická úroveň nahrávky dodaná zvukovým mistrem Vladimírem Srbem ze studia Soundguru.

banner 1200x150

V roce 2003 se rozhodl izraelský kosmonaut Ilan Ramon vynést do vesmíru Ginzovu kresbu nazvanou Měsíční krajina. 1. února 2003, v den nedožitých pětasedmdesátých narozenin Petra Ginze, však raketoplán havaroval a všech osm členů posádky zahynulo. Od roku 2018 je ale reprodukce této kresby součástí Mezinárodní vesmírné stanice jako symbol převahy lidství nad barbarstvím a naděje nad neštěstím. Tedy symbol toho, o čem tak výjimečně vypráví Tichého kniha.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Audiokniha přináší v téměř šesti hodinách autentických snímků pořádnou porci atmosféry doby, která věřila v neomezené možnosti vědy a techniky. Rozhlasovou propagandu o soupeření mezi USA a SSSR charakterizuje okouzlená dikce hlasatelů, květnatost reportérů, naivita pionýrů a optimismus některých vědců.
Říkal to písní. Písní, která dojímala i rozdělovala… První nezávislé shrnutí umělecké kariéry Karla Gotta (1939–2019) vykročilo na nelehkou cestu, protože zpěvák si legendu o své osobě úzkostlivě aranžoval a dirigoval. Přední hudební publicista Pavel Klusák byl proto někdy nucen až investigativně stopovat pěvcovy první krůčky z dílen ČKD na pódia pražských tanečních lokálů, jeho…
Utekl z australského vězení do bombajského slumu. Stal se členem tamního podsvětí a současně pomáhal těm nejchudším, kteří mu dali přezdívku  Šántárám – muž božího míru. O svých nesnázích i nadějích začal psát román, jehož dokončení mu trvalo třináct neklidných let. Jeho kniha získala mezinárodní věhlas a uznání. Dosud vyšla v 39 jazycích ve 42…
Není kněz jako kněz - Zbigniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Audiokniha je pohledem do jeho soukromí i do jeho hlavy. Jeho názory na život, důležité světské i církevní věci, na Boha samotného i na lidskou víru jsou zajímavé, poučné a místy velmi překvapující. Vyprávění formou rozhovoru o práci faráře, víře v Boha, o postavení…

Recenze ze stejného žánru

Osud Milady Horákové, pozoruhodné vlastenky, ženy s rozvinutým sociálním cítěním a silným charakterem, se už předloni pokusil širší veřejnosti přiblížit film Milada. V audioknižním světě se posluchači mohli, díky vydavatelství Bookmedia, seznámit s Dopisy z cely smrti, které Horáková psala svým blízkým. O vysoké úrovni nahrávky jistě svědčí fakt, že herečka Taťjana Medvecká byla za…
Leonard Cohen byl a stále je jedním z nejuznávanějších světových básníků, filozofů a písničkářů. Přinejmenším jeho hit Hallelujah je dobře znám široké veřejnosti a aspiruje s přehledem na titul „skladba s největším počtem coververzí na světě“. Cílová skupina Vyšehradem právě vydané audioknihy, obsáhlé studie s názvem Leonard Cohen: Život, hudba a vykoupení, se ale bude…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…
Ač ve veřejném prostoru se v posledních letech toto téma skloňuje čím dál častěji, břemena rasismu vůči romům se česká společnost prozatím ani zdaleka nezbavila. Své o tom ví i úspěšný novinář a všestranný hudebník Patrik Banga, který k tématu v roce 2022 přispěl autobiografickou knihou Skutečná cesta ven. Tu ve stejném roce v režii…

Dále od recenzenta

Náboženskou komunitu Amišů máme u nás převážně spojenou s několika popkulturními referencemi. Amišové, či chcete-li amenité, se objevili v pár filmech (především v thrilleru Svědek Petera Weira s Harrisonem Fordem v hlavní roli), paroduje je píseň ‚Weird Al‘ Yankovice Amish Paradise nebo se s nimi setkáme v seriálech Simpsonovi či Family Guy.
Jeden z nejzajímavějších literárních debutů posledních desetiletí, útlý, ale hutný román Jakuba Stanjury Srpny z roku 2023, vychází nyní společnou péčí Audiotéky a knižního vydavatele Host jako audiokniha.
Londýnského koronera Lioneta z Glastonbury mohou čtenáři ale i posluchači zvukových knížek znát z výtečného souboru fantasy detektivek odehrávajících se na středověkém londýnském mostě, stěží představitelné stavbě zaplněné po obou stranách domy, s tržištěm a kostelem, jakémsi světě, který fungoval sám pro sebe a skvěle posloužil autorce Janě Maffet Šouflové v knize Svitky londýnského mostu v roce 2018. Nyní ho…
Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru