Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Od čistoty a naivity k šílenství a paranoii

Datum: 

Autor recenze: 

Obraz Doriana Graye
Obraz Doriana Graye

Legendy. Toto prosté a všeříkající označení nese unikátní řada audioknih, kterou vydává nakladatelství Tympanum. Dosud v ní vyšlo už přes dvacet děl předních českých i světových spisovatelů – Steinbeckovo O myších a lidech, Orwellova Farma zvířat, Válka světů H. G. Wellse či Hrabalovy Slavnosti sněženek nebo Dykův Krysař. Jedním z posledních titulů je i zvuková podoba Obrazu Doriana Graye, jediného románu Oscara Wilda.

Wildův mnohovrstevnatý příběh o zvláštním muži, jehož podivuhodná krása a mladický zjev uchvacuje každého, kdo se s ním seznámí, stejně jako jímá hrůza většinu z těch, kteří se s ním znají blíže, byl již pro své vděčné téma mnohokrát zpracován. Existuje velké množství filmových i divadelních adaptací a samozřejmě nelze opomenout ani několikeré zpracování zvukové. Už v roce 1980 byla natočena (a 2009 vydána) například rozhlasová dramatizace Barbory Fajtlové s Miroslavem Masopustem (Dorian), Jiřím Adamírou (Henry Wotton) a Františkem Němcem (Basil Hallward), pod režijním vedením Jana Lormana. Ta ve velké míře pracuje s prolínáním klasických dialogů a vnitřních monologů, které dokreslují atmosféru a zejména prohlubují charaktery jednotlivých postav. Bohužel, byť je dílo po obsahové a interpretační stránce velice zdařilé, nahrávka je poněkud poplatná době vzniku, zvukově je zašuměná a v některých případech i těžko srozumitelná.
 
Tvůrci nejnovějšího zvukového zpracování Obrazu Doriana Graye pracovali (stejně jako autorka rozhlasové dramatizace) s nestárnoucím a již několikrát vydaným překladem Jiřího Zdeňka Nováka, který ctí Wildův rukopis a dává si zaležet na barvitém popisu prostředí i pocitů. I z tohoto důvodu je jeho překlad přímo ideální pro audioknihu. Posluchači jsou tak (nejen) díky němu pohlceni atmosférou tohoto zvláštního příběhu, který nutí k zamyšlení nad vlastním životem. Svůj podíl na tom jistě má i zdařilá interpretace.
 
Ivan Lupták nepatří mezi často volené narátory, režisérka Alexandra Bauerová však s jeho obsazením prokázala výborný čich na herce. Luptákův hlas je velice příjemný na poslech a jeho projev je přesný bez jakéhokoli zaváhání. Pro každou z postav našel herec vhodnou polohu, kterou se mu daří držet až do konce. Nejvíc si však „vyhrál“ s postavou titulního hrdiny. Jeho Dorian je zpočátku tichý příjemný mladík, následně se z něj stává úskočný, lstivý a zlý muž – tato poloha dosáhne svého vrcholu při konfrontaci s Basilem Hallwardem. Třetí interpretova poloha značí Dorianovo počínající šílenství a paranoiu. Tuto hlasovou a charakterovou proměnu zvládl Ivan Lupták naprosto s přehledem a bezesporu tak audioknihu svým výkonem pozvedl.
 

Přestože nakladatelství Tympanum v anotaci audioknihy láká posluchače na autorskou hudbu Ondřeje Brouska, je její funkce překvapivě omezena pouze na oddělení jednotlivých kapitol. Brousek však aranžmá zcela přizpůsobil příběhu a postupně, jak se mění Dorian, se hudba stává temnější a hrozivější. Tato skutečnost povyšuje hudbu z pouhého předělu na plnohodnotnou součást audioknihy. Ve spojení s interpretací Ivana Luptáka a překladem Jiřího Zdeňka Nováka tak vzniklo vynikající dílo, které se posluchačům zaryje pod kůži.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nová audiokniha Michala Viewegha dostala název podle jedné ze třinácti povídek, která je i povídkou finální. Autor v nich svou oblíbenou postavu – Oskara – vystavuje kritickým životním momentům: manželskému stereotypu či nevěrám, ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je rozvod…
Rozsáhlá čtyřdílná románová epopej Vojna a mír se odehrává na pozadí rozhodujících historických událostí (válka s Napoleonem I. Bonapartem, 1769-1821), zejména jeho tažení do Ruska roku 1812, požár Moskvy a ústup francouzské armády).
Marie-Laure prožívá s milujícím otcem, který pracuje v Muzeu přírodní historie, šťastné dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tatínek jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti; naučí ji orientaci v cizím prostoru i čtení Braillova písma (a lásce k…
Fjodor Michajlovič Dostojevskij dokončil Bratry Karamazovy v roce 1880. Naplnit úmysl a rozvinout další osudy titulních hrdinů do rozsáhlé epopeje mu znemožnila o rok později smrt. Přesto lze tento dvoudílný román považovat za vyvrcholení jeho díla.

Recenze ze stejného žánru

V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina.…
Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.
Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…
S příchodem jara jsem si – byla to náhoda? – naordinoval poslech tří audioknih, o kterých mi dává smysl napsat pospolu v jednom textu. Pro všechny totiž představuje „něco jako příběh“ druhořadou úroveň, naopak jejich ambicí se stala cesta do (našeho) nitra. Vím, poslední větu bychom mohli snadno onálepkovat titulkem „klišé“.

Dále od recenzenta

Český rozhlas připravil opravdu mimořádný posluchačský zážitek. Audiodrama Šum od Jana Vejnara sice nepřichází s nějak zvlášť překvapivým příběhem, nicméně zaujme hereckými výkony, důslednou režií a zejména pak propracovaným sound designem, který vám nedá spát. A jako u každého správného hororu se budete bát. Zaposlouchat se do něj můžete až do 9. března.
Když z Tater vane halný vítr, neprojevuje se jeho síla jen na stržených střechách a polámaných lesích. Jeho prudkost se odráží i na psychice obyvatel, stoupá počet rvaček, sebevražd i vražd. Tento skutečný meteorologický jev se do značné míry stal námětem knihy Smršť od slovenského autora Jozefa Kariky.
Klára Smolíková patří k poměrně činorodým dětským autorkám. Kromě psaní knížek se věnuje i pořádání nejrůznějších besed zaměřených nejen na dětského čtenáře, je autorkou dvou rozhlasových her (Pod kobercem a Ukřičená pohádka) nebo spoluautorkou scénáře k animovanému seriálu Vynálezce Alva, který vysílala České televize. Smolíkové však není cizí ani oblast audioknih.
Také jste si mysleli, že jednorožci jsou bájní tvorové s jedním dlouhým rohem uprostřed čela, kteří bývají považováni za symbol síly, dobra nebo čistoty? Spisovatelka A. F. Steadmanová vás ve své debutové knize Skandar a zloděj jednorožců z tohoto omylu velmi rychle vyvede!

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Obraz Doriana Graye
Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy. Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. Zatímco krásný Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, do jeho věrného portrétu na malířském plátně se propisují všechny hříchy a poklesky živé předlohy. Původně čistý a naivní mladík Dorian se vlivem okouzlujícího, ale amorálního Henryho, postupně mění.  A mění se i obraz. Ivan Lupták v legendárním příběhu s hudbou Ondřeje Brouska.
Přejít nahoru