Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Atraktivně povrchní (audio)kniha

Oheň a hněv
Oheň a hněv

Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.

Nemusíte knihu ani doposlouchat, abyste si udělali dva obrázky. Ten první se vztahuje k Wolffovi, ten druhý k objektu jeho zájmu, tedy americkému prezidentovi. Ani jeden nevychází z hodnocení zrovna lichotivě. Publicista Michael Wolff se sice v předmluvě zaštiťuje metodologií toho, jak pracoval s fakty a jejich zdroji, přesto už ze samotného stylu lze vypozorovat, že dává velký prostor domněnkám, osobním názorům a pocitům, a že je skládá funkčně (a účelově) do takového celku, který Donalda Trumpa vykresluje jako prostoduché monstrum, které se raději živí stravou z McDonalda, aby tak snížil pravděpodobnost, že jej někdo otráví.

Na stranu druhou Wolff nemusí zrovna s fakty čarovat, nemusí toho ani mnoho zatajovat, nebo někde úpěnlivě hledat. Trump svou náturu odkopává i sám – stačí si číst jeho Twitter, nebo přepisy jeho proslovů. A i když je tedy kniha Oheň a hněv bytostně bulvární publicistikou, obraz Donalda Trumpa nemusí nijak zvlášť zkreslovat, neboť on sám je ztělesněním povrchnosti a buranství.
 

Může nás tak zamrzet, že při čtení nenabudeme velkého rozhledu, co se kontextu americké politiky týče, nicméně získáme vysoce koncentrovaného Trumpa, čili obrázek, kam až to ona politika USA dopracovala.

Vybrat si audio podobu Wolffovy knihy Oheň a hněv dává rozhodně smysl. V koprodukci s Euromedia Group ji ve OneHotBook načetl Zbyšek Horák, nám známý zatím de facto přednostně z interpretace dětské literatury. Způsob, jakým text uchopil, kongeniálně ladí s textem samotným. Mohlo by se zdát, že kniha jako taková si zaslouží odosobněný přístup, vždyť jde o literaturu faktu. Ale to bychom se pletli. Jak bylo řečeno výše, stylisticky Michael Wolff koketuje s bulvární publicistikou, a tak i Zbyšek Horák vpouští do čtení emoce – ironii až sarkasmus, místy až (zdánlivě nepatřičnou) melodičnost a přehrávání. Poslech tak víc působí jako jízlivě pojatý komentář moderátora americké televizní show – a i když mi to zpočátku přišlo mírně nekomfortní, postupem času jsem ocenil, jak vhodně se Horák do nálady textu trefil.

banner 1200x150

Jen bych si, být režisérem, odpustil několik málo hudebních předělů, neboť jejich provedení zní příliš amatérsky a lacině. I když… svým způsobem se to k Trumpovu intelektu vlastně hodí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

11. září 2001 – tohle datum změnilo náš pohled na Afghánistán. Krátce po americké vojenské odvetě přijela do Kábulu také válečná reportérka Åsne Seierstad.
Audiokniha přináší v téměř šesti hodinách autentických snímků pořádnou porci atmosféry doby, která věřila v neomezené možnosti vědy a techniky. Rozhlasovou propagandu o soupeření mezi USA a SSSR charakterizuje okouzlená dikce hlasatelů, květnatost reportérů, naivita pionýrů a optimismus některých vědců.
Soňa Červená - jedinečná umělkyně nejen v českém, ale i světovém měřítku, popsala svůj osud v autobiografickém diptychu Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno.

Recenze ze stejného žánru

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo stát se ze dne na den následníkem královského trůnu? Do pocitů budoucí královny Alžběty II. a její cesty životem se nyní můžete zaposlouchat díky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, které zkrácenou verzi slavné Koruny, vycházející ze stejnojmenného televizního seriálu, právě vydává.
Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Když v roce 2015 zemřel Terry Pratchett, ztratil (nejen) literární svět jeden z nenahraditelných hlasů a také možná jednoho z nejplodnějších „prvoligových“ autorů fantastiky. Kromě mnoha dalších věcí byla jen otázka času, kdy se někdo chopí autorova života a napíše knihu naopak o něm. Pomyslnou rukavici naštěstí nesebral žádný senzacechtivý břídil.
Jiří Traxler patřil v době 30. a 40. let mezi významné tvůrce českého tanečního swingu. Své paměti na tuto dobu sepsal už v exilu v roce 1980. Nyní vycházejí, doplněny o více než osmdesát jeho skladeb, ve zvukové podobě pod titulem Život v rytmu swingu.

Dále od recenzenta

Knihy Arnošta Goldflama míchají v akurátním poměru veselo i vážno, umí být hravé, stejně jako poučné až mírně moralistní. Nakladatelství Albatros nechal autora načíst i jednu z jeho nejčerstvějších knížek, Příhodu málo uvěřitelnou.
S pořadovým číslem třináct se v kolekci Mistři slova objevila (vele)klasická literární výprava do starověkého Říma. Dějiny psané Římem Vojtěcha Zamarovského si vybral a načetl Pavel Soukup. V rámci kolekce jde o výběr překvapivý.
Myslet si, že fantasy má své krále pouze na západ od nás, by bylo potěšilé a poukázalo by na hlubokou neznalost oboru. Minimálně jednu osobnost nelze přehlédnout - o polském spisovateli Andrzeji Sapkowském slyšeli i čtenáři, kteří tento druh literatury nevyhledávají. Sapkowski oslovuje od druhé poloviny osmdesátých let statisíce milovníků chrabrých hrdinů, svištících stříbrných mečů…
Bývalý zpravodaj České televize ve Washingtonu, Martin Řezníček, v roce 2020 sepsal knihu o jednadvaceti kapitolách, které českému čtenáři mohly skrze mnoho různých témat představit současnou Ameriku. Rozpojené státy následně pro Český rozhlas i načetl.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Oheň a hněv
Vždyť přece nevyhraje! Nebo jinak řečeno – prohra je výhrou. Přesně tenhle optimální výsledek všichni čekali. Večer 8. listopadu 2016 se znejistělý Trump proměnil v nevěřícího Trumpa a poté v upřímně vyděšeného Trumpa. Následovat ale měla konečná metamorfóza: Donald Trump se posléze změnil v muže přesvědčeného o tom, že si zasluhuje stát se prezidentem Spojených států amerických a má pro to všechny potřebné schopnosti.
Přejít nahoru