Vyhledat
Hodiny z olova
Hodiny z olova

Téměř osm set stran textu, takřka třicet hodin poslechu. Hodiny z olova by se staly stěží bestsellerem putujícím z ruky do ruky nebo hitem nákupů v digitálních audio knihovnách. Přesto si k tomu nakročily vstříc, a to nejen (dnes značně) atraktivním tématem vztahu naší společnosti s Čínou, ale také díky titulu Kniha roku v rámci klání Magnesia Litera.

Koho by to nelákalo? Román Radky Denemarkové slibuje být společenskou událostí, stát se znamením doby. Epickým komentářem k dnešku, ale i k minulosti, která nás nyní utváří. Kritikou malosti uvnitř demokracie, stejně jako všech autoritativních režimů. A ano, svým způsobem tím vším i ve skutečnosti je. Jen nebude snadné jím projít a nebude ani lehké si čas od času nepomyslet, že autorce se v jejím světě (světonázoru) a literárním stylu značně líbí, čímž si otevírá dvířka nejen k černobílému vidění, ale i literárnímu exhibiocinismu.

Zůstaneme-li nyní chvíli u toho druhého, pak bez nátlaku autor této recenze přiznává, že při čtení (nikoliv následném poslechu) se mnohokrát přistihl, jak se pozastavuje nad textem a obdivně ho znovu čte. Krátce poté však zjišťuje, že tak činí především kvůli působivosti obratů, skladbě slov a jaksi magickému rytmu, který se v odstavcích a stranách odehrává. Nicméně tímto opájením paradoxně rozkládá obsahovou náplň textu a ten se postupně jeví čím dál prázdnější. A nebo (co z toho je horší?) myšlenkově účelový, hnaný jedním správným názorem, tvořený s potřebou apelovat a být důležitý.

Zajímavé je pak postavit vedle sebe knihu a její zvukovou verzi, protože právě ta může mnohému předejít (a tedy vlastně knize i pomoci). Při kontinuálním poslechu, který se v porovnání s četbou pojí s konkrétním časem a jeho plynutím, a tedy neumožňuje se pozdržet či neustále navracet k předchozímu textu, odpadá šance se stylistickými prostředky Radky Denemarkové opájet a současně tak víc demaskovat kvalitativně problematičtější obsah. Hodiny z olova v audiopodobě tak působí myšlenkově mnohem stabilněji a přesvědčivěji. Současně ale může být řada informací přehlušena bohatostí literárních obratů, které v nadefinované rychlosti četby interprety audioknihy nemáme čas rozpoznat.
 

banner 1200x150

Obdobně ambivalentní postoj k audioknize můžeme mít i s ohledem na způsob hlasové interpretace. Protože figur je v románu hned několik, ženských i mužských, střídají se při čtení dva interpreti: Šárka Vondrová a Luboš Ondráček. Ačkoliv oba mají velmi příjemnou barvu hlasu, díky které se budete k poslechu této třicetihodinové záležitosti vracet rádi, klíčová je zde práce s intonací a rytmem.

Zatímco Ondráček, v poslední době spíše spojen s literaturou faktu, umně balancuje na pomezí faktografické popisné literatury se zachycením skutečných lidí, příběhů a emocí, Vondrová se od samého počátku vciťuje a jde právě po emocích. Problém (byť ano, může to být problém čistě individuální a nepřenositelný z posluchače na posluchače) vzniká v nemožnosti odhlédnout od této zúčastněnosti a až jakési emoční vtíravosti. Při čtení knihy – a to vlastně i předchozích prací Radky Denemarkové – vzniká síla prožitku povětšinou právě díky autorčinu odstupu, který až uvnitř nás emoci utvoří. Denemarková je „chladná“, ale jen ve způsobu opisu pocitů, nikoliv v tom, že by její příběhy a knihy emoce ve čtenářích nevyvolaly. Jenže Šárka Vondrová má i při těch převažujících popisech intonaci prosáknutou něčím hřejivým, chvílemi až veselostí – poznat to je v melodii i v ukončování vět. K textu (a ke stylu autorky) je to značně neadekvátní.

Výše uvedené nemá znamenat, že by se Hodiny z olova poslouchaly hůře, ale působí dosti jinak než předloha. Na což má pochopitelně ale jakákoliv adaptace a interpretace právo.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

KAM AŽ JSME SCHOPNI KVŮLI TOMU DRUHÉMU ZAJÍT? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s podivnou pravidelností — každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct…
Ceciliin zdánlivě dokonalý rodinný život převrátí naruby nález starého manželova dopisu, která má otevřít jen v případě jeho smrti. Tess ztratí v jediném okamžiku veškeré iluze o svém muži i o své sestřenici a zároveň nejlepší kamarádce, když jí tihle dva společně oznámí, že se do sebe zamilovali. A Rachel, které před lety zabili dospívající…
Lena Lagnerová přijela do kláštera v Bílé Vodě hledat útočiště před bolestnými vzpomínkami. Namísto očekávaného klidu ji však ve zchátralém konventu čekají intriky, pomluvy a útoky, jejichž terčem je hrstka řeholnic z řádu Panen Anežky České v čele s obětavou, ale nepoddajnou sestrou Evaristou. Co je to však proti útlaku, jemuž byly spolu se stovkami…
Když Bohdanu její umírající babička osloví cizím jménem, začne plachá a uzavřená dívka pátrat po rodinné minulosti. Odcizený a mrzoutský otec, s nímž se jí nedaří navázet bližší vztah, ale její snažení zrovna neulehčuje. Jedinou oporou je jí dobrosrdečná nevlastní matka Běla, která se však nakonec vždy podřizuje nařízením a náladám svého muže.

Recenze ze stejného žánru

Socialismus, 80.léta. Linda se po svatbě přestěhuje se svým manželem Vojtěchem na osamocenou hájovnu, která se nachází v sovětském vojenském prostoru. Nevadí jí samota, ale má strach z všudypřítomných Rusů, jeden voják ji dokonce za bílého dne obtěžuje. Když Lindě v noci kdosi neúnavně klepe na okno, neváhá a vezme do ruky manželovu zbraň, aby…
Čtyři roky jsme si museli počkat, než ceněný Jiří Hájíček vydá svůj další román. Ani Plachetnice na vinětách nezapřou jeho typický rukopis, ba i řadu motivů už známe z předchozích textů. Přesto jsou možná až nečekaně jiné. Obyčejné.
Bianka Bellová před Jezerem napsala tři romány, ale až právě text z roku 2016 na ni významně upozornil. A tak nějak definoval specifický styl, jemuž se podvolila i nejnovější Mona.
Žánrová literatura a žánroví autoři jsou vnímáni v jakési opozici k vysoké literatuře, ke které spisovatelka Alena Mornštajnová bezesporu patří. Byť škarohlídové namítnou, že na „velkou literaturu“ je přece jen moc oblíbená a čtená. Naštěstí audiovydavatelé takové hry nehrají. Nahrávání titulů z oblasti fantastiky není věnována menší péče, narátoři nejsou vybíráni s menším úsilím, režisér…

Dále od recenzenta

V listopadu tomu bude sto let od narození Miroslava Horníčka. Blížící se výročí bylo podstatným důvodem proto, aby dramaturg Jakub Kamberský inicioval vydání kompletu zvukových nahrávek, které Horníčka představí v nejrůznějších polohách – coby herce, konferenciéra, klauna či (v neposlední řadě) interpreta vlastních textů.
Vpravdě pozitivního přijetí se dočkal román Muriel Barbery S elegancí ježka. Snad pro svou křehkou exkurzi do nitra padesátileté domovnice a také dvanáctileté dívenky, do duší, které spolu s námi hledají smysl života. A právě nyní vychází i zvuková verze knihy, kterou načetla Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová.
Regály s tzv. self-help literaturou se sice prohýbají pod tíhou množství nejrůznějších titulů, máloco však čtenáře dokáže k lepším výsledkům posunout tak jako poznání, kterak funguje náš mozek. Zapomeňme tedy pro jednou na všemožné rady koučů a dejme prostor vědcům, kupříkladu Johnu Medinovi.
Zkraje sedmdesátých let vzbudila nebývalý ohlas novela bratří Strugackých. Jejich Piknik u cesty si s nebývalou suverenitou vyšlapal cestu do análů sci-fi literatury, přičemž punc kultu nakonec získala i filmová adaptace Andreje Tarkovského, známá pod názvem Stalker. A právě pod druhým z uvedených titulů vychází i zvuková verze literární předlohy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Hodiny z olova
Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta. Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve svém životě, ale jejich svět se dál rozpadá. Něco nenávratně ztrácejí a sami nejsou s to to pochopit. Hledají pevný bod v minulém životě, ale nevědí, na co si vzpomenout.
Přejít nahoru