Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Český kmotr

Datum: 

Autor recenze: 

Padrino Krejčíř - Žralok
Padrino Krejčíř - Žralok

Číst o Radovanu Krejčířovi jednotlivé novinové články může velmi snadno vést k bloudění bez naděje na pochopení celého kontextu. Vždyť jeho aktivity se v médiích vynořují už hluboko v devadesátých letech minulého století. Šance porozumět „Krejčířově universu“ tu však existuje – jen je třeba se prolouskat obsáhlou knižní trilogií Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř.

Jaroslav Kmenta patří mezi tuzemské investigativní novináře, v jejichž hledáčku se objevují nejrůznější nepravosti na domácí scéně, spojené zejména s hospodářskou kriminalitou. Od té však může někdy vést jen malý krůček ke zločinům – únosům nebo dokonce vraždám. Přesně do této „ligy“ patří i případ Křejčíř. Kmenta v roce 2014 vydal první svazek z plánované trilogie, jež Krejčířovo podnikání podrobně mapuje od samého počátku až po jeho působení v Africe. Rozhodl se začít tím nejaktuálnějším, a tak první díl nese podtitul Afričan a zabývá se právě onou kapitolou, kdy Krejčíř utíká do Jihoafrické republiky. Nicméně nežije si zde jako nějaký řadový uprchlík. Naopak. Stává se jedním z nejvýznamnějších gangsterů, který do svého byznysu začlení i obchod s drogami, a také „kmotrem“, kolem něhož se až příliš často začínají objevovat případy zmizelých podnikatelů či mafiánů. 

Afričan otevírá trilogii co do událostí sice nechronologicky, tzn. trilogie začíná od konce, na stranu druhou pro Padrino Krejčíře jde o výbornou strategii. Afričan je totiž nejméně obsáhlý a nejvíce „dějový“. Kmenta v případě tohoto dílu utvořil spíše atraktivní thriller, gangsterku, poutavou už svou lokalitou, stejně jako rozhodnutím opírat se zejména o vyprávění jednoho z nejbližších Krejčířových lidí. Nevýhoda spočívá ve stáří knihy. Ačkoliv ji tehdy Kmenta vypustil do světa z důvodu zachycení aktuálního obrazu kolem Krejčíře, za tři roky se situace zase posunula dál – a neškodilo by, aby Kmenta knihu aktualizoval. Už třeba kvůli vydání ve zvukové podobě.

Jestliže působí Afričan jako ideální otvírák, pak následující dva díly mohou nemálo čtenářů či posluchačů zklamat. To z důvodu, že Kmenta „přehazuje výhybku“ a mnohem pečlivěji mapuje události, které se i ne zcela přímo Krejčíře týkají. Druhý díl Gangster a zvláště pak třetí Žralok pozbývají vyprávěcí atraktivnosti, kterou autor mění za čím dál profesionálnější publicistiku. Neexistuje mnoho podobných příležitostí, jak proniknout do českých divokých podnikatelských devadesátých let. Kmentova žurnalistika se vybrušuje (ostatně, lze to vypozorovat i z jeho působení v magazínu Reportér). Dokáže být i na malém prostoru věcnější a informativně vlastně bohatší, především však hodlá pracovat s větším počtem zdrojů a zasazovat ústřední „dějovou linku“ do kontextu. Z tohoto pohledu představuje trilogie (a zvláště pak poslední díl) výbornou práci. Z pohledu čtenářského zážitku však musíte počítat s tím, že budete dost možná zahlceni informacemi, uvíznete v síti onoho kontextu, bude vám scházet rytmus a dynamika Afričana, kde se stále něco dělo. Druhý a třetí díl totiž do samotného vyprávění vpouští celou řadu doplnění, výčtů, seznamů, které při čtení třeba tolik nevadí, při poslechu mohou ale hodně udolávat pozornost (např. výpis návštěv Krejčíře ve vězení). 

Zvuková podoba trilogie o Krejčířovi s sebou nese úskalí jakékoliv literatury faktu. Na koncentraci je náročnější, člověk aby si kreslil mapy, aby mu neunikla některá propojení. Přesto výhodou Kmentova přístupu také je, že se přeci jen snaží, aby onu složitost vztahů a událostí co nejvíce pochopil i laik, který se dosud podobné tematice nevěnoval. Kmenta tak většinou podstatné informace opakuje, dělá resumé, zdůrazňuje, co pro ústřední postavu je tím hlavním.

banner 1200x150

Audiotéka, která audioknihu Padrino Krejčíř vyrobila, oslovila Pavla Rímského, ostříleného profesionála s dlouholetými zkušenostmi s televizní dokumentaristikou. Rímský dokáže předkládat informace tak, aby byly maximálně srozumitelné, respektive zachytitelné ve svém neustálém toku. A kde mu to text alespoň trochu umožňuje, podsouvá emoční zabarvení a poslech zatraktivní. Asi by ale neškodilo, kdyby Audiotéka, jak se o to v závěrečném dílu pokusila, ještě více napomohla ke zpestření poslechu – a to prostřednictvím zvukové stránky. Hudební motivy by mohly lépe předělovat jednotlivé kapitoly nebo motivy v nich.

Počítejte, že celkový poslech o délce přibližně 37 hodin vám může řádně zamotat hlavu. Má zkušenost je taková, že jsem se od poslechu vlastně nemohl dost dobře odtrhnout – Kmentovy práce si moc vážím a opravdu mě zajímaly všechny ty souvislosti, které se s Krejčířem pojí, na straně druhé jsem cítil, jak mozek dostává zabrat. Nehledě na to, že pokud trávíte takovou dobu „s Krejčířem“, nemůže vás překvapit ani to, že budete mít obavu, abyste jej doma nepotkali, jak si dělá tousty ve vaší kuchyni. I přes veškerá varování co do náročnosti poslechu (kvůli faktografické obsáhlosti a „zašmodrchanosti“ událostí) lze považovat vydání této trilogie ve zvukové podobě za dobrou zprávu. A připojuji přání, aby audioknih takového žánru vycházelo u nás víc a víc.

Audioknihy ze stejného žánru

Jiří Menzel čte vybrané kapitoly ze své autobiografie vydané v roce 2013, vzpomíná na dětství, studia na FAMU a na setkání s Otakarem Vávrou, Věrou Chytilovou, Bohumilem Hrabalem, Rudolfem Hrušínským nebo Zdeňkem Svěrákem.
V úvodu ke své knize, v originále nazvané podle jedné z Cohenových neslavnějších písní A Broken Hallelujah, Liel Leibovitz upozorňuje, že se ve skutečnosti nejedná o životopis, jako spíše o filosofické zamyšlení nad Cohenovým dílem.
Autor knihy Jay Elliot, bývalý Senior Vice President společnosti Apple Computer a muž, kterého si Steve Jobs vybral za svého blízkého spolupracovníka, vede posluchače na pozoruhodnou cestu Jobsovou úžasnou kariérou. Přináší živé příklady náročných úkolů a vítězství Jobsova leadershipu, popisuje inovativní řízení lidských zdrojů, strategické plánování, představuje Jobse jako nejlepšího “lovce mozků”. Ukazuje posluchačům, jak…

Recenze ze stejného žánru

Vydané svazky korespondence různých literátů, vědců, herců či politiků zajímají většinou pouze odborníky z daných oborů nebo sběratele fakt a faktíček, případně bulvárních informací, které tu a tam autoři soukromých dopisů zakleli do svých řádků. V případě Korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kterou ve třech svazcích vydalo nakladatelství Akropolis (ve spolupráci s nadací Medy…
Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha.…
Těžká, výtvarně vymazlená kniha Raději zešílet v divočině na mě doma shlíží z poličky už několik měsíců. Nerozbalená. Čeká na svou chvíli. Rozhovory Aleše Palána s obyvateli šumavských samot nejsou četbou všední, a ne každý den se k nim hodí. To dá rozum. A pak jsem objevila audioverzi a cestou z Prahy na Moravu a…
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo stát se ze dne na den následníkem královského trůnu? Do pocitů budoucí královny Alžběty II. a její cesty životem se nyní můžete zaposlouchat díky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, které zkrácenou verzi slavné Koruny, vycházející ze stejnojmenného televizního seriálu, právě vydává.

Dále od recenzenta

Název recenze možná trochu přehání, ale kdo zná práce psychologa Roberta Cialdiniho, tomu ona žurnalistická nadsázka bude připadat vlastně zcela adekvátní. Ne nadarmo patří jeho Zbraně vlivu a pozdější Před-svědčování k nejzásadnější literatuře o vyjednávání a mezilidské komunikaci.
V roce 1921 si udělala řidičák, aby se tak zařadila mezi několik málo žen, které jej u nás měly. Uplynulo jen pět let a jako první žena na světě vyhrála mezinárodní automobilový závod. Eliška Junková svého času patřila mezi nejvýznamnější sportovce a špičku ve svém oboru. Ke svým začátkům a cestě na vrchol se vrátila…
Poprvé ji v Brně vytiskli před čtyřmi lety. Dodnes byla vydána sedmnáctkrát a atakuje už osm desítek tisíc prodaných výtisků. A k tomu byla přeložena i do několika dalších jazyků. Kniha Konec prokrastinace je prostě nefalšovaným knižním bestsellerem. A můžete si ji i poslechnout.
Desítky let jsme si museli počkat, než se jedno z nejuznávanějších děl westernové literatury objevilo v českém překladu. Impozantně rozsáhlý román Larry McMurtryho Osamělá holubice od druhé poloviny osmdesátých let očarovává další a další čtenáře svým epickým příběhem o přátelství, lásce, ztrátě a drsném životě na americkém západě. Nyní můžeme vstoupit do Texasu a Montany…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Padrino Krejčíř - Afričan
první ze série audioknih o jednom z nejznámějších českých uprchlíků - Radovanovi Krejčířovi. Autor Jaroslav Kmenta v příběhu popisuje jeho aktivity a následné vyšetřování v Jihoafrické republice. Fakta o českém podsvětí a praktikách v JAR jsou napsána podle skutečných událostí.
Padrino Krejčíř - Gangster
Příběh Radovana Krejčíře vrátí posluchače na začátek jeho kariéry a to do let devadesátých a na přelom tisíciletí. Co ho vedlo k tomu dát se na profesionální dráhu gangstera?
Padrino Krejčíř - Žralok
Třetí audioknihu reportéra Jaroslava Kmenty z projektu Padrino Krejčíř popisuje poslední fázi vyšetřování jeho činností od roku 2002 po rok 2005. Obsahuje také rekonstrukci jeho útěku z vily plné policistů, až na druhou stranu světa, na Seychely.
Přejít nahoru