Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Detektivní humoreska z první republiky

Paklíč
Paklíč

Známý pražský autor detektivek Ludvík Láce je vytržen z vcelku poklidného života příchodem inspektora Kamila Čepelky, který mu oznámí, že se jeho víkendovou chatu chystá vyloupit lupičská banda. Ludvík se tedy s ním a svou trochu výstřední ženou Lolou vypraví plán ničemů překazit. Brzy však zjistí, že se nebude jednat o obyčejné vloupání, protože do vilky spolu se zločinci dorazí i excentrický americký džentlmen s dcerou, kteří sem přijeli na údajné pozvání majitele nemovitosti, pana Ludvíka Láce. Za toho se vydává jeden z členů bandy, zatímco pravý pan spisovatel se naopak přestrojil za taxíkáře a zločince do vily inkognito dovezl. Tím se rozehrává kolotoč záměn identit, kdy už ani sami aktéři téměř nevědí, kým vlastně jsou. Rozmotat tento spletenec nebude ani trochu jednoduché.

Eduard Fiker patřil spolu s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem k zakladatelům detektivního žánru u nás. Několik jeho románů bylo zfilmováno a podle Fantoma operety vznikl dokonce stejnojmenný televizní seriál. Jeho románová předloha je vlastně závěrečnou částí volné pětidílné série s Ludvíkem a Lolou, přičemž Paklíč je dílem úvodním. Fiker v těchto příbězích parodoval nejen žánr detektivek jako takový, ale především sebe sama jako jejich autora. Jeho skutečná žena, jíž je kniha věnována, se mimochodem jmenovala rovněž Lola. Podobně jméno Ludva Láce v sobě neslo ukryté jméno Fikerova literárního vzoru, Edgara Wallace.

Paklíč není klasická detektivka, což mu dává tu výhodu, že oproti seriózně míněným pokusům některých Fikerových souputníků nepůsobí prostě až naivně. Autorův jazyk je bohatý, Fiker svou knihu protkal nejrůznějšími slovními hříčkami i komickými situacemi, díky čemuž se Paklíči vcelku podařilo zestárnout a přitom zcela nezastarat. Postupem času si posluchač oblíbí oba hlavní hrdiny, ne nepodobné Tommymu a Pentličce Agathy Christie, čemuž napomáhá i skvělé načrtnutí jejich charakterů, které posluchače baví, i když kniha byla vydána již v roce 1941.
 

Na rozdíl od filmu, kde si Ludvu zahrál Oldřich Nový, audioknižní Paklíč celý leží na bedrech jediného interpreta, Václava Knopa. Tento zkušený herec s nezaměnitelným hlasem se ukázal být skvělou volbou. Zpočátku je hlavním důvodem proč pomalejší rozjezd knihy poslouchat právě jeho přednes. Naštěstí však brzy autor nabere tempo a srovná se s úrovní čtení, čímž dokonale posluchače naladí na vlnu prvorepublikové nostalgie, která nehledě na rok vzniku, z knihy čiší. Bezstarostnost a lehkost, s jakou je Paklíč psán, dokáže pobavit i po letech, pokud jej posloucháte s nadhledem a nečekáte typickou detektivku, ale spíše něco ve stylu Muže se psem od Zdeňka Jirotky. Stejně svěží je i projev Václava Knopa, který modulací svého hlasu podtrhuje Fikerův humor, aniž by se jen malinko přiblížil přehrávání či se pouštěl do příliš divokých poloh. Takové psí kusy ke svému herectví nepotřebuje, a přesto jeho četba zní živě a poutavě.

banner 1200x150

Ke cti slouží vydavatelství Tebenas nejen čistota zvuku nahrávky, ale především použití původních hudebních předělů od hudebníka Ravena. Ty se netypicky jako poslední stopa audioknihy objevují spojené v kompletní píseň, kterou možná už nadbytečně nazpíval sám její autor – jako krátké instrumentální úryvky působí melodické a zvukově bohaté předěly lépe. Svou inspirací v meziválečných písních souzní s textem románové předlohy a pomáhají vytvořit pozoruhodně kompaktní celek. Snad i díky tomuto počinu zůstane jméno Eduarda Fikera v povědomí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Při brutálním nočním útoku v Alžírsku přijdou o život čtyři jeptišky a jedna cestovatelka. Nevysvětlitelná tragédie má o rok později krvavé pokračování ve Švédsku. Wallanderovo rutinní pátrání po samotářském milovníkovi ptactva vyústí v děsivý objev. Tělo je nabodnuto v pasti vytvořené z ostrých bambusových tyčí. Vražda musela být velmi pečlivě naplánována. A vzápětí zmizí další…
Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.
Vydírá. Zneužívá. Mučí. Znásilňuje. Dopouští se nejodpornějších věcí, aby dosáhl nejvyšších pozic. Jmenuje se Kim Sleizner a vede kodaňské policejní oddělení. Jeho bývalá podřízená Dunja Hougaardová shromažďuje v utajení důkazy o Sleiznerových zločinech. Nález mrtvol vysoce postaveného muže dánské rozvědky a neznámé ženy na dně jezera nedaleko Kodaně konečně umožní Dunje a jejímu týmu nastražit…
Napínavý kriminální příběh ze staré Číny s legendární postavou světové detektivní literatury, soudce Ti. Jak spolu souvisí vražda válečného hrdiny, podezřelé aktivity slavného kaligrafa, záhadné zmizení sbírky nefritů a manželské potíže obchodníka s čajovými konvicemi?

Recenze ze stejného žánru

Zadumaná mollová hudba uvádí posluchače do dalšího, už bohužel posledního románového příběhu komisaře Wallandera. Neklidný muž Henninga Mankella, který švédsky vyšel poprvé už v roce 2009 a v českém překladu autorovy dvorní překladatelky Heleny Steissové o tři roky později, nyní po několikaletém čekání konečně uzavírá i české audioknižní zpracování celé výtečné série, pod kterým jsou podepsáni režisér…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…
O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich. Jako špičkový policista se účastnil akcí zaměřených na potírání ekonomické trestné činnosti, v tomto prostředí ale od krádeží nebylo někdy daleko ani k vraždám. A stopy přitom…

Dále od recenzenta

Když Jaroslavem Foglarem iniciovaný časopis Mladý hlasatel sháněl koncem třicátých let nového autora povídek, byl jeho vedení doporučen jistý Otakar Batlička. Do redakce tak záhy nastoupil usedle vypadající úředník, v němž by jen málokdo hledal fantastického vypravěče. Přesto během tří let, kdy s Foglarem sdílel nejen kancelář, ale i zástupy nadšených čtenářů, napsal zhruba sto padesát dobrodružných…
Dmitry Glukhovsky se zatím ve své spisovatelské kariéře nepouštěl příliš daleko od břehů sci-fi. Do neprobádaných vod reality zakormidloval až nyní ve svém thrilleru Text, v němž, inspirován ruskými klasiky, dumá nad vinou a trestem. Vše se ale odehrává v kulisách současné Moskvy, mezi kterými se pohybuje mladík Ilja. Ten býval obyčejným studentem, pak s…
New York stojí uprostřed uprchlické krize. Na ulicích se v krutých mrazech o holý život perou vyhladovělí irští přistěhovalci i chudí černoši. New York roku 1846 není zrovna místo, kde by vládl pořádek a právo. Alespoň trochu bojovat proti nekalým živlům se snaží mladý policista Timothy Wilde. Samotný policejní sbor je však také čerstvou novinkou…
Když jednoho dne Maigret zjistí, že mu zmizela jeho oblíbená dýmka, netuší, co všechno se mu díky tomu podaří odhalit. Rozmrzelý komisař se vydává po stopách mladíka, kterému se podařilo mu ji odcizit, a přitom zjišťuje, že chlapcova životní situace je mnohem dramatičtější a vážnější, než se na první pohled mohlo zdát. Záhy se totiž…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru