Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Detektivní humoreska z první republiky

Paklíč
Paklíč

Známý pražský autor detektivek Ludvík Láce je vytržen z vcelku poklidného života příchodem inspektora Kamila Čepelky, který mu oznámí, že se jeho víkendovou chatu chystá vyloupit lupičská banda. Ludvík se tedy s ním a svou trochu výstřední ženou Lolou vypraví plán ničemů překazit. Brzy však zjistí, že se nebude jednat o obyčejné vloupání, protože do vilky spolu se zločinci dorazí i excentrický americký džentlmen s dcerou, kteří sem přijeli na údajné pozvání majitele nemovitosti, pana Ludvíka Láce.

Za toho se vydává jeden z členů bandy, zatímco pravý pan spisovatel se naopak přestrojil za taxíkáře a zločince do vily inkognito dovezl. Tím se rozehrává kolotoč záměn identit, kdy už ani sami aktéři téměř nevědí, kým vlastně jsou. Rozmotat tento spletenec nebude ani trochu jednoduché.

Eduard Fiker patřil spolu s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem k zakladatelům detektivního žánru u nás. Několik jeho románů bylo zfilmováno a podle Fantoma operety vznikl dokonce stejnojmenný televizní seriál. Jeho románová předloha je vlastně závěrečnou částí volné pětidílné série s Ludvíkem a Lolou, přičemž Paklíč je dílem úvodním. Fiker v těchto příbězích parodoval nejen žánr detektivek jako takový, ale především sebe sama jako jejich autora. Jeho skutečná žena, jíž je kniha věnována, se mimochodem jmenovala rovněž Lola. Podobně jméno Ludva Láce v sobě neslo ukryté jméno Fikerova literárního vzoru, Edgara Wallace.

Paklíč není klasická detektivka, což mu dává tu výhodu, že oproti seriózně míněným pokusům některých Fikerových souputníků nepůsobí prostě až naivně. Autorův jazyk je bohatý, Fiker svou knihu protkal nejrůznějšími slovními hříčkami i komickými situacemi, díky čemuž se Paklíči vcelku podařilo zestárnout a přitom zcela nezastarat. Postupem času si posluchač oblíbí oba hlavní hrdiny, ne nepodobné Tommymu a Pentličce Agathy Christie, čemuž napomáhá i skvělé načrtnutí jejich charakterů, které posluchače baví, i když kniha byla vydána již v roce 1941.
 

Na rozdíl od filmu, kde si Ludvu zahrál Oldřich Nový, audioknižní Paklíč celý leží na bedrech jediného interpreta, Václava Knopa. Tento zkušený herec s nezaměnitelným hlasem se ukázal být skvělou volbou. Zpočátku je hlavním důvodem proč pomalejší rozjezd knihy poslouchat právě jeho přednes. Naštěstí však brzy autor nabere tempo a srovná se s úrovní čtení, čímž dokonale posluchače naladí na vlnu prvorepublikové nostalgie, která nehledě na rok vzniku, z knihy čiší. Bezstarostnost a lehkost, s jakou je Paklíč psán, dokáže pobavit i po letech, pokud jej posloucháte s nadhledem a nečekáte typickou detektivku, ale spíše něco ve stylu Muže se psem od Zdeňka Jirotky. Stejně svěží je i projev Václava Knopa, který modulací svého hlasu podtrhuje Fikerův humor, aniž by se jen malinko přiblížil přehrávání či se pouštěl do příliš divokých poloh. Takové psí kusy ke svému herectví nepotřebuje, a přesto jeho četba zní živě a poutavě.

banner 1200x150

Ke cti slouží vydavatelství Tebenas nejen čistota zvuku nahrávky, ale především použití původních hudebních předělů od hudebníka Ravena. Ty se netypicky jako poslední stopa audioknihy objevují spojené v kompletní píseň, kterou možná už nadbytečně nazpíval sám její autor – jako krátké instrumentální úryvky působí melodické a zvukově bohaté předěly lépe. Svou inspirací v meziválečných písních souzní s textem románové předlohy a pomáhají vytvořit pozoruhodně kompaktní celek. Snad i díky tomuto počinu zůstane jméno Eduarda Fikera v povědomí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Detektívi Richard Krauz a Jozef Fischer vyšetrujú vraždu vplyvného riaditeľa konzorcia bánk. Našli ho v jeho pracovni s prestrelenou hlavou. Nie je jasné, ako vrah prekonal dômyselný zabezpečovací systém bankárovej vily a ako je možné, že na mieste činu nezanechal jedinú stopu.
Vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, důstojná stařenka, se všemožně obětuje svému nezdárnému synovci. Aby za něj mohla zaplatit dluhy, prodá luxusní byt v Helsinkách, navíc každý měsíc odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům důchod. Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť.
Kdo vraždil? Byl to vůbec člověk, nebo symbolický černý jezdec, o němž se v kraji tradují ústně vyprávěné historky.. Strhující drama nemilosrdného vyvraždění statkářské rodiny s prvky psychologické studie.
Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen.

Recenze ze stejného žánru

Vydavatelství OneHotBook vydává sérii románů se slavným vyšetřovatelem Maigretem již od roku 2016. Po celou dobu má interpretaci v režii Hynka Pekárka na starosti Jan Vlasák. Co se ale za tu dobu změnilo? A jak se to odráží na nejnovější audioknize ze série?
Po letech se vydavatelství OneHotBook vrací k britské autorce detektivek Caroline Grahamové a její knižní sérii, z níž jak televizní diváci vědí, vychází úspěšný seriál Vraždy v Midsomeru. Toto opětovné shledání s autorkou, sérií, vyšetřovatelem i interpretem může mnohé velmi potěšit, ale i působit rozpaky.
Kristýna Trpková patří na poli české detektivky mezi nejčerstvější objevy. Předloni debutovala úspěšným titulem Stvůra, na který navázala romány Vesnice a Vetřelec. Druhý ze jmenovaných (a zároveň ze série s vyšetřovatelkou Laurou Linhartovou) vyšel letos i v audiální podobě u Témbru.
Lukáš Hlavica má jako interpret případů Hercula Poirota na kontě již více než desítku titulů, stejně tak i režisér Michal Bureš, pod jehož vedením se romány s belgickým detektivem od roku 2017 natáčejí. Jejich spolupráce je tak zárukou jednak herecky zdatné interpretace, jednak příjemného posluchačského zážitku. O to více zamrzí, že ani Hra na vraždu…

Dále od recenzenta

Když Jaroslavem Foglarem iniciovaný časopis Mladý hlasatel sháněl koncem třicátých let nového autora povídek, byl jeho vedení doporučen jistý Otakar Batlička. Do redakce tak záhy nastoupil usedle vypadající úředník, v němž by jen málokdo hledal fantastického vypravěče. Přesto během tří let, kdy s Foglarem sdílel nejen kancelář, ale i zástupy nadšených čtenářů, napsal zhruba sto padesát dobrodružných…
Dmitry Glukhovsky se zatím ve své spisovatelské kariéře nepouštěl příliš daleko od břehů sci-fi. Do neprobádaných vod reality zakormidloval až nyní ve svém thrilleru Text, v němž, inspirován ruskými klasiky, dumá nad vinou a trestem. Vše se ale odehrává v kulisách současné Moskvy, mezi kterými se pohybuje mladík Ilja.
Detektiv William „Wolf“ Fawkes je mezi kolegy policisty opravdovým vlkem samotářem. Chce dosáhnout svých cílů stůj co stůj, i kdyby měl jít přes mrtvoly. Jednoho rána je však na dohled jeho bytu nalezena skutečná mrtvola, bizarně sešitá ze šesti lidských těl. Vzápětí vrah předá novinám seznam zamýšlených obětí včetně dnů, kdy mají zemřít. Na posledním…
Novinářka Laura Blacklocková, píšící pro cestovatelský magazín, dostane velkou příležitost, když se má jako záskok za svou šéfovou zúčastnit opulentní plavby na jachtě do Norska. Laura neboli Lo nežije zrovna vyrovnaným životem. Od mládí trpí panickými stavy a léky na ně zapíjí notnými dávkami alkoholu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru