Vyhledat
Pan Nikdo a bílá tma
Pan Nikdo a bílá tma

Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to vlastně jen příležitostná básnířka a prozaička, která však píše s bravurou a obrovskou jistotou.

Podobně jako jejího generačního souputníka Jaroslava Rudiše ji osud zavál do Berlína a tak jako on je i Kaprálová držitelkou Novinářské ceny Mileny Jesenské, kterou udílí Česko-německý fond budoucnosti. Její povídkové knihy Ostrovy či Utrpení a jiné žánry se zabývají řadou silných témat od domova až po mezilidské vztahy, avšak zůstává na nich možná nejzajímavější jejich žánrová i stylistická nesvázanost a obrovská autorská svoboda, která se na druhou stranu obdivuhodně vyhýbá planému experimentování.
 
Její hororový příběh Pan Nikdo a bílá tma vyšel knižně v Baobabu v roce 2022 s nádhernými ilustracemi Darji Čančíkové, o rok později byl natočen v Českém rozhlase jako čtyřdílný dramatizovaný seriál a tato nahrávka právě vychází péčí Radioservisu jako audiokniha. Knížka pro děti je patrně žánr, který by od Kaprálové málokdo čekal, přesto tato krátká próza spadá právě sem – což ale z několika důvodů, z nichž zmíníme ten nejdůležitější, dává dokonalý smysl.
 
Pan Nikdo totiž vznikl v době, kdy i další, generačně spřízněné autorky napsaly své dětské či young adult knihy. Jedná se třeba o básnířku a prozaičku Olgu Stehlíkovou, jejíž křehkou a něžnou prózu Mojenka znají audiofilové v solidním podání Terezy Dočkalové, či Petru Dvořákovou, jejíž Vrány jsou taktéž výjimečnou audioknihou. Nemluvě o šikovné Báře Dočkalové, jejíž pouhé dva vydané a zároveň skvělé romány jsou určeny pro starší děti, a nemluvě ani o celé řadě dalších výtečných autorek.
 

 
V popředí jednoduchého příběhu Dory Kaprálové stojí téma strachu a jeho překonávání. Zápletkou je vlastně naprosto banální událost: máma s dvěma malými dcerami spěchají domů z venku stráveného odpoledne, aby se shledaly s tatínkem, který se však nejspíš zdržel na cestě z práce, ale protože si doma zapomněl mobil, nedá se to ověřit. A s postupujícím časem se stává strach, zda se mu něco nestalo, stále tíživější, až z něj vyplyne návštěva tajemného a také trochu nechutného pana Nikdo, který do poklidných životů jedné dospělé a dvou malých žen vtrhne s neurvalou naléhavostí. Příběh je sepsán nádhernou, básnivou češtinou, jejíž opulentní bohatost plná všemožný důmyslných tropů dává velmi rychle zapomenout i tomu, že kniha přece jen vznikla á la these.
 
Režie právě vydané rozhlasové podoby knížky se ujala samotná autorka, což nejspíš nebyl nejšťastnější nápad, protože výslednému tvaru chybí především odstup a jistá sevřenost, která by z něj plynula. Vypravěčský i herecký výkon Petry Bučkové, na které leží hlavní tíha nahrávky, je jen o málo víc než průměrný a přirozeně nedokonalé výkony dětských protagonistek přece jen příliš kontrastují s jazykovou dokonalostí předlohy. Potenciál oživit zvukovou podobu nádherného textu měl populární Jiří Vyorálek v roli pana Nikdo, na jeho výkonu je převážně slyšitelné herecké mistrovství, které posluchače rozhodně musí bavit, ale právě nedostatečná režie nedokázala uhlídat občasné nepříjemné sklouzávání k přehrávané karikatuře, která u tohoto textu zní doopravdy nepatřičně.
 
Nejedná se v žádném případě o nahrávku, která by byla herecky špatná, jen u ní posluchačovo srdce musí uronit smutnou slzu nad tím, nakolik zůstal její potenciál nevyužit. Obzvlášť s nádhernou scénickou hudbou vybranou zvukovým designérem Miro Tóthem a dokonalým masteringem z přístrojů Miroslava Mareše. A samozřejmě s výtečnou předlohou.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Máte o kolečka víc? Nevadí! Představte si, že máte před sebou víc koleček, než se jich vejde do hodinek. Co si počít? Hodinářskému učni Filipovi je skoro do breku. A ejhle – na stole se objeví mužíček v šedivém kabátku, zelených kalhotkách, se zelenou čepičkou na hlavě - skřítek Hodináříček. Ten Filipovi slíbí, že ho…
Na světě je spousta ikonických čtveřic, v tuzemsku však vedou kreslené postavičky ze Čtyřlístku, tedy Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa. Právě ti letos oslaví padesáté výročí svého vzniku. A rozhodli se ho oslavit se vší parádou. Tvůrci v čele s režisérem Michalem Žabkou připravili celovečerní animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku skládající se ze čtyř nejlepších…
Znamenité vyprávění pohádek z celého světa plné kouzel kouzelníků, čarodějnic, kouzelných předmětů, magických zaklínadel, zázračných schopností a divotvorných proměn, veselé i strašidelné, uvěřitelné i neuvěřitelné.  A malí kouzelníci, posluchači těchto pohádek pochopí, že na nejmocnější ze všech kouzel – lásku – jsou však i nejstrašnější čarodějové krátcí.
DRAZÍ DOBRODRUHOVÉ, VÍTEJTE V NEZMAPOVANÉM SVĚTĚ KOUZEL A DOBRODRUŽSTVÍ! Jak známo, dobrodružství jsou velmi nepředvídatelná a občas mohou dopadnout i špatně. Navíc dokážou lidi úplně změnit. Své by vám o tom mohl vyprávět jedenáctiletý KAŠPAR TOCK. Na dobrodružství je doslova alergický a při pomyšlení na nepředvídatelné události mu běhá mráz po zádech. Proto když narazí…

Recenze ze stejného žánru

Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit…
Dětem a mladým čtenářům určený příběh Jono a Kíš je zábavná moderní pohádka, pojednávající o důležitosti rodinné soudržnosti, o rizicích a nástrahách internetu, ale také vypovídající leccos o dnešních dětech, jimž bude dávat patrně větší smysl než mnoho pohádek klasických. Moderní je ovšem i v pojetí dobra a zla, na které nenahlíží klasicky černobíle, ale…
Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.
Nakladatelství Témbr vydalo další audioknihu známého mistra etikety Ladislava Špačka. Tentokrát se však nejedná o lekci správného chování pro dospělé, nýbrž o volné pokračování příběhů pro děti s názvem Dědečku, vyprávěj o Česku, jež vás během poslechu přenese na pozoruhodná místa, která se navždy zapsala do naší historie.

Dále od recenzenta

Ironman neboli železný muž je triatlonista, který dokáže během necelého dne uplavat 3,8 kilometru, dalších 180 kilometrů ujet na kole a potom ještě zaběhnout maraton. Triatlonista Zbyněk Švehla je šestinásobným železným mužem, dokonce dokončil i závod na Havaji, který je nejznámější, ale také patří k nejtěžším. Zbyněk Švehla je od devatenácti let upoután na invalidní…
Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…
Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pan Nikdo a bílá tma
CHCETE SE TROCHU BÁT? Po krásném podzimním dni se maminka s holčičkami vrací domů. Čekají, že jim otevře tatínek, ale ten doma není a nepřichází. Čím dál víc je trápí nejistota. Kde jen může být? Nestalo se mu něco? Místo tatínka nakonec zazvoní pan Nikdo. Lehce hororový příběh pro děti
Přejít nahoru