Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Rozpačitá zvuková verze překrásné knihy

Pan Nikdo a bílá tma
Pan Nikdo a bílá tma

Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to vlastně jen příležitostná básnířka a prozaička, která však píše s bravurou a obrovskou jistotou.

Podobně jako jejího generačního souputníka Jaroslava Rudiše ji osud zavál do Berlína a tak jako on je i Kaprálová držitelkou Novinářské ceny Mileny Jesenské, kterou udílí Česko-německý fond budoucnosti. Její povídkové knihy Ostrovy či Utrpení a jiné žánry se zabývají řadou silných témat od domova až po mezilidské vztahy, avšak zůstává na nich možná nejzajímavější jejich žánrová i stylistická nesvázanost a obrovská autorská svoboda, která se na druhou stranu obdivuhodně vyhýbá planému experimentování.
 
Její hororový příběh Pan Nikdo a bílá tma vyšel knižně v Baobabu v roce 2022 s nádhernými ilustracemi Darji Čančíkové, o rok později byl natočen v Českém rozhlase jako čtyřdílný dramatizovaný seriál a tato nahrávka právě vychází péčí Radioservisu jako audiokniha. Knížka pro děti je patrně žánr, který by od Kaprálové málokdo čekal, přesto tato krátká próza spadá právě sem – což ale z několika důvodů, z nichž zmíníme ten nejdůležitější, dává dokonalý smysl.
 
Pan Nikdo totiž vznikl v době, kdy i další, generačně spřízněné autorky napsaly své dětské či young adult knihy. Jedná se třeba o básnířku a prozaičku Olgu Stehlíkovou, jejíž křehkou a něžnou prózu Mojenka znají audiofilové v solidním podání Terezy Dočkalové, či Petru Dvořákovou, jejíž Vrány jsou taktéž výjimečnou audioknihou. Nemluvě o šikovné Báře Dočkalové, jejíž pouhé dva vydané a zároveň skvělé romány jsou určeny pro starší děti, a nemluvě ani o celé řadě dalších výtečných autorek.
 

 
V popředí jednoduchého příběhu Dory Kaprálové stojí téma strachu a jeho překonávání. Zápletkou je vlastně naprosto banální událost: máma s dvěma malými dcerami spěchají domů z venku stráveného odpoledne, aby se shledaly s tatínkem, který se však nejspíš zdržel na cestě z práce, ale protože si doma zapomněl mobil, nedá se to ověřit. A s postupujícím časem se stává strach, zda se mu něco nestalo, stále tíživější, až z něj vyplyne návštěva tajemného a také trochu nechutného pana Nikdo, který do poklidných životů jedné dospělé a dvou malých žen vtrhne s neurvalou naléhavostí. Příběh je sepsán nádhernou, básnivou češtinou, jejíž opulentní bohatost plná všemožný důmyslných tropů dává velmi rychle zapomenout i tomu, že kniha přece jen vznikla á la these.
 
Režie právě vydané rozhlasové podoby knížky se ujala samotná autorka, což nejspíš nebyl nejšťastnější nápad, protože výslednému tvaru chybí především odstup a jistá sevřenost, která by z něj plynula. Vypravěčský i herecký výkon Petry Bučkové, na které leží hlavní tíha nahrávky, je jen o málo víc než průměrný a přirozeně nedokonalé výkony dětských protagonistek přece jen příliš kontrastují s jazykovou dokonalostí předlohy. Potenciál oživit zvukovou podobu nádherného textu měl populární Jiří Vyorálek v roli pana Nikdo, na jeho výkonu je převážně slyšitelné herecké mistrovství, které posluchače rozhodně musí bavit, ale právě nedostatečná režie nedokázala uhlídat občasné nepříjemné sklouzávání k přehrávané karikatuře, která u tohoto textu zní doopravdy nepatřičně.
 
Nejedná se v žádném případě o nahrávku, která by byla herecky špatná, jen u ní posluchačovo srdce musí uronit smutnou slzu nad tím, nakolik zůstal její potenciál nevyužit. Obzvlášť s nádhernou scénickou hudbou vybranou zvukovým designérem Miro Tóthem a dokonalým masteringem z přístrojů Miroslava Mareše. A samozřejmě s výtečnou předlohou.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Volné pokračování jednoho z nejkrásnějších příběhů světové literatury – Malého prince od Antoine de Saint-Exupéryho. Další osudový příběh pilota, který se díky magické záři smějící se hvězdy, třpytící se na hladině moře, opět setká s malým princem. Pilot se ocitá ve zcela jiném světě, kde přestaly platit veškeré fyzikální zákony. Právě tam začíná jeho cesta…
Ve všech svých textech dokázal Ondřej Sekora spojit legraci i poučení. Poutavou a nenásilnou formou se děti dozvídají spoustu detailů ze života zvířat. V knize Uprchlík na ptačím stromě je to z říše opeřenců.
Malá Dorotka žije u svého strýce Jindřicha a tety Emy uprostřed kansaské prérie. Jednoho dne přijde tornádo a odnese ji i s jejím psíkem Totem do neznámé země Mlaskalů. Aby se mohla vrátit zpět domů, musí se vydat do Smaragdového města ve středu země Oz za tajemným Velkým kouzelníkem. Při putování potká Hastroše, Plechového drvoštěpa…

Recenze ze stejného žánru

Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit…
Když mediální tamtamy v minulém roce přinesly zprávu, že vydávání děl Jaroslava Foglara přechází pod nakladatelství Albatros, že jim bude věnována příkladná péče – nové ilustrace, jazyková redakce, souběžné vydávání audioknih – jistě mnoho příznivců zůstalo v příjemném očekávání. Jakkoli jsou loňská vydání Hochů od Bobří řeky a Chaty v Jezerní kotlině bez diskuze počinem…
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.
Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…

Dále od recenzenta

Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…
„Podívej se, co dovede s chlapem udělat minuta vášně,“ říká jedna z postav románu anglické romanopiskyně a jedné z nejpopulárnějších autorek anglické literární moderny Daphne du Maurier Má sestřenka Rachel. Ten poprvé vyšel v roce 1951 a přestože nepatří mezi spisovatelčiny nejznámější knihy, rozhodně se řadí k těm nejlepším.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pan Nikdo a bílá tma
CHCETE SE TROCHU BÁT? Po krásném podzimním dni se maminka s holčičkami vrací domů. Čekají, že jim otevře tatínek, ale ten doma není a nepřichází. Čím dál víc je trápí nejistota. Kde jen může být? Nestalo se mu něco? Místo tatínka nakonec zazvoní pan Nikdo. Lehce hororový příběh pro děti
Přejít nahoru