Vyhledat
Paní Láryfáry
Paní Láryfáry

Stává se, že se na audioknižní trh občas vrátí tituly, které byly vydány už dříve v jiné interpretaci. To nyní potkalo i příběhy o paní Láryfáry, která dokáže dětské nezbedy vyléčit z vážných nemocí, jako je čurbesajda, lakomice, hádavka a mlátilka či ještěchvilkýna. První díl pohádkové série Betty MacDonaldové vychází nyní nově u vydavatelství Tympanum.

Poprvé s Paní Láryfáry přišly v roce 2012 Levné knihy. Tehdy ale ještě nebyl na trhu tolik rozšířen formát mp3 a tak se na čtyřech audio CD objevil jen značně úzký výběr kapitol. Jednotlivé nosiče nesly názvy podle knih, ovšem epizody s tištěnou předlohou nesouhlasily. Betty MacDonaldová jednotlivé části většinou rozdělila podle určitých metod léčení, audioknižní zpracování však spisovatelku vůbec nerespektovalo a kupříkladu v dílu, který je věnován zvířatům, se objevily příhody s kouzly. Bohužel ani interpretace Libuše Šafránkové v režii Hany Kofránkové příliš pozitivní zážitek z poslechu nepřinesla. Šafránková se sice velmi snažila předat vyprávění poutavou formou, její podání ovšem připomínalo pouze maminku, která čte dětem před spaním. Projevu nejvíce ublížila absence autorčina ironického humoru a nedostatek šibalského nadhledu.

Právě z těchto důvodů je jistě chvályhodné, že se vydavatelství Tympanum letos pustilo do série znovu. Mohlo sice použít nezdařilé nahrávky Macanovy knihovny a připojit je ke své edici Načteno, naštěstí si ale vybralo nákladnější variantu a nechalo kompletní úvodní knihu vzniknout v profesionálních podmínkách. Tvůrčí tým byl poslán do studia Wariete, které v českých poměrech patří k jednomu z nejlépe odhlučněného a znějícího prostoru pro mluvené slovo.  Realizace se ujala herečka Dana Syslová pod režijním vedením Luboše Koníře, o hudbu se postaral Mario Buzzi.
 

Poslední jmenovaný při skládání muziky myslel na mladšího posluchače. Disharmonické skladby, v nichž se ozývá falešné pískání či foukací harmonika, nejenže navozují atmosféru rozpustilých onemocnění, ale jsou i různě dlouhé. Delší melodie oddělují od sebe kapitoly, ty jsou rozděleny do několika stop ukončených kratšími motivy. Porcování není nahodilé; člení příběhy na logicky uzavřené celky tak, aby mohl být poslech nenásilně přerušen.

banner 1200x150

Danu Syslovou audioknižní vydavatelé zatím téměř neoslovují, což je škoda. Syslová má bohaté rozhlasové zkušenosti a její talent je i v rádiu v posledních letech značně nevyužit. Její klidný sympatický hlas vzbuzuje v příbězích přirozenou autoritu, ve větách dokáže během vteřiny vyhmátnout sebemenší detail a změnit v situacích náladu, pohrává si s každým slovem, aby jednou vynikl vtip, podruhé vztek, jindy třeba zavýsknutí. Titulní postavu ztvárňuje coby vznešenou dobrosrdečnou ženu, které děti okamžitě věří a oblíbí si ji. Mottem paní Láryfáry je udělat z práce legraci a Dana Syslová tuto podmínku při natáčení splňuje. Poslech je zábavný, živý a dynamicky vyvážený. Dialogy mezi rodiči a dětmi jsou nepředstírané, telefonní hovory nesou naději i zklamání, proměna z příčin neduhů k použitým medikamentům je plynulá a udržuje posluchače v pozoru. 

Pokud by vás recenze o kvalitách nahrávky nepřesvědčila, třeba vám v rozhodování pomůže skutečnost, že v audioknižní anketě Bystrouška, v níž samy děti oceňovaly pro ně určené tituly, zvítězila Paní Láryfáry z vydavatelství Tympanum v kategorii 4-6 let. Při vyhlašování cen zástupce vydavatelství Tympanum prozradil, že se chystá další pokračování. Máme se tedy jistě na co těšit.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ilona Eichlerová a Jana Havlíčková vytvořily dětem blízké pohádkové příběhy, a to na nejčastěji procvičované skupiny hlásek. „Nejvhodnějším textem pro děti jsou pohádky. Pracujeme přes dvacet let jako logopedky a takový materiál určený dětem předškolního a mladšího školního věku nám prostě chyběl, tak jsme si ho musely vytvořit“, upřesňují s úsměvem ke své knize Logopedické…
Francouzské pohádky jsou dobrodružné, plné imaginace i moudrosti. Mají samozřejmě obvyklé pohádkové náležitosti – postupy, postavy, kulisy a rekvizity. Vystupují v nich udatní synové, kouzelné stařenky, démoni, čerti, a hlavně princezny. O ty ve výsledku jde především, jako v každé klasické pohádce.

Recenze ze stejného žánru

Je známo, že duchové se objevují především ve strašidelných historkách. Sandra Vebrová, jejíž jméno si příznivci mluveného slova možná vybaví z působení v Dismanově rozhlasovém dětském souboru (Anička Skřítek a Slaměný Hubert, 1996), však pojala téma neotřelým způsobem. V knize Ducháčkovic rodina spojila duší svět s oblíbenými motivy – dětské hry, starosti a sourozenecké vztahy.
Nahrávky neuvěřitelných dobrodružství Macha, Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka v neopakovatelné interpretaci Petra Nárožného patří zcela po právu do zlatého audioknižního fondu. Největší zásluhu na tom pochopitelně má Supraphon, který od roku 1985 natočil celkem šest samostatných titulů. Sedmým je pak mezi posluchači téměř neznámá malá SP deska z produkce slovenského vydavatelství Opus, na…
Baští vaše auto dorty, pochutnává si na zmrzlině či na čokoládě anebo umí jezdit bez řidiče? Že ne, a že žádné takové auto na světě není? Vidíte, i když se vám to zdá neuvěřitelné, existoval aspoň jeden takový Volkswagen Golf, který krom výše uvedeného uměl spoustu dalších věcí. Ovšem největší jeho předností bylo mluvení.
Když maminka jednoho dne koupila za velmi bizarních okolností Janičce v hračkářství obrovskou velrybu, nemohla tušit, jaké starosti sobě a manželovi způsobila. Janička se totiž do svého plyšového mořského tvora doslova zamilovala. Sice si uvědomovala, že její velryba je hračka, ve svých představách ji ale považovala za součást rodiny a za živou bytost, které musí…

Dále od recenzenta

Také se vám někdy stane, že jste nuceni k něčemu špatnému a nevíte proč? V hlavě vám pořád někdo našeptává, zkus to, chceš to přece udělat, co na tom, že se to nesmí a vy se tomu bráníte, ale nakonec ten hlásek poslechnete? Za to mohou drobní zlomyslní rarášci.
Častým jevem starších rozhlasových her bylo obsazování dospělých herců do dětských rolí. Z četných rozhovorů s Jiřím Horčičkou je patrné, že tento známý rozhlasový režisér s malými představiteli nerad pracoval a dětské party svěřoval například Jiřině Bohdalové. Dlužno dodat, že mnohdy takto postupoval i Karel Weinlich či Helena Philippová. Netroufám odhadovat, jak byl přístup přijímám…
Vydavatelství OneHotBook volí často pro vícehlasá audioknižní zpracování předlohy, v nichž se střetávají pohledy několika postav, aby společně tvořily jednolitý příběh. Za všechny zmiňme alespoň Zmizelou Gillian Flynové, Game Anderse de la Motte, či deníkové zápisky v Dívce ve vlaku od Pauly Hawkinsové. V těchto dnech vydavatelství přichystalo i další bestseller posledně jmenované autorky s…
Představovat klub Rychlých šípů by zřejmě bylo nošením dříví do lesa. Řada z vás si určitě s jistou dávkou nostalgie vzpomene na tu partu hochů z Druhé strany, jejichž krédem bylo čestné a slušné chování, a nepřítelem nechvalně proslulé Bratrstvo kočičí pracky. K nejznámějším příběhům obou part bezesporu patří pátrání po ježku v kleci v…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Paní Láryfáry
Koho by občas nepotrápila nimravka nebo mlátilka, že? Naštěstí je tu Paní Láryfáry, kouzelná přítelkyně všech rošťáků!
Přejít nahoru