Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Havranův zpěv

PARANOIR
PARANOIR

Muzikant, zvukový mistr a přes třicet let také výrazná postava autorské písně Vladimír Kučera si zvolil umělecké jméno Raven, které vedle všech ostatních významů odkazuje k jedné z nejslavnějších básní všech dob, Havranovi Edgara Alana Poea. Přestože Ravena budeme právem vnímat především jako originálního hudebníka, už jen texty na prozatím deseti albech, která vydal, dávají tušit, že básnický rozměr jeho renesanční osobnosti bude značný. Nyní vydal v knižní a audioknižní podobě svou první sbírku básní Paranoir (obojí v nakladatelství  Tebenas, audiokniha je v prodeji buď samostatně digitálně nebo tvoří na neprodejném CD součást papírové publikace). 

Na jeho poezii na první poslech zaujme pečlivý rytmus, originální rýmy nebo sevřený tvar, ano, je to básnění v první řadě příjemné. Zároveň si nelze nevšimnout toho, jak neprvoplánovitě je založeno na prožitku i pocitu a nakolik je jeho nosným motivem kontrast, který často až dialekticky splyne v jednotu. Najdeme zde dialektiku sakrálního a profánního (bolestné úvahy o životě v smutné atmosféře deště budou stejné jak cestou z ranní mše, tak z ranní směny – Zmokl jsem v polích) nebo života a smrti (například báseň Polštářní), vše je nezřídka vedeno tázáním po místě člověka ve světě, smyslu života či „jen“ účelu a smyslu lidského konání.
 
Nezřídka jsme konfrontováni s událostmi či jevy posunutými do absurdní či nadnesené roviny („Objednal jsem v e-shopu / dvě balení naděje. Koukám, kde to zakopu / páchne, když se vyleje.“ – E-la-shop; „Písničkáři jsou z Písnice … obvykle se v parku pasou, zřídkakdy večeří maso … obklíčili masokombinát“ – Písničkáři jsou z Písnice), aby se z takového obrazu vyloupla důvtipná, netriviální pointa. Jindy se zase autor obrací k dětství jako určité životní jistotě („Mám strašidlo pod postelí / bezpečně o něm vím / bydlí tam už od dětství. Střízlivý rozum velí / nevěřit v soukromé čerty…“), kterou ale tváří v tvář „dospělým“ prohrám a strachům ironizuje, čímž dospívá k okamžiku smíření (Mám strašidlo pod postelí).
 
Na Ravenových básních není nic převratně objevného či originálního, ale v tom hodnota poezie není a doufejme ani být nemá. Raven chodí po světě, všímá si, glosuje, rozvíjí nápady a myšlenky – a to zcela přirozeně, jako když člověk dýchá, bez nejapného patosu či hlubokomyslných konstrukcí. Pokud k tomu přidáme i jistotu zkušeného autora, dostaneme zajímavý, do značné míry hluboký zážitek umocněný velice dobrou intepretací.
 

 
Básním kontrastů vychází vstříc jak hravá interpretace Pavla Batěka na jedné straně, tak pečlivě modulovaná, vpravdě umělecká recitace Igora Bareše na straně druhé. Oba způsoby uchopení textu jsou nosné a přiléhavé, pravidelné střídání interpretů je osvěžující a pomáhá posluchači v labyrintu obrazů, nálad a myšlenek neztratit směr. Oba znamenití herci se snaží básním neubrat na formální kráse, ctí jejich strukturu, opečovávají jako základní jednotku přednesu verš. Oba jsou na hony vzdáleni tolik módnímu civilismu, který zhusta přechází do nezáživného prozaického čtení, přičemž se nezřídka z básně vskutku stává próza, ba dokonce strohé oznámení. Je-li však tzv. civilní způsob hlasitého čtení básní více méně normou, jeho popření znamená i značnou míru odvahy, a to jak od interpretů, tak od režiséra. O zvukové zpracování své básnické knížky se postaral sám autor, který též složil a s přáteli nahrál hudbu, jež je významnou složkou audioknihy a vrcholí ve třech zhudebněných básních v jejím závěru.
 
U málokoho můžeme proces psaní poezie jakožto pevné a přirozené součásti způsobu, jakým člověk je, vidět v takové míře jako právě u Ravena. I když všechny básně mají svou kvalitu a význam samy o sobě, je právě možnost být svědkem Ravenova básnění čímsi nesmírně cenným a fascinujícím.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Starozákonní Píseň písní bývá také nazývána Velepísní, či písní Šalomounovou – za autora této sbírky milostné lyriky je totiž tradičně považován právě král Šalomoun, který se prý inspiroval mnohem starší milostnou poezií staroegyptskou. Texty svatebních židovských písní se na Blízkém východě předávaly ústní tradicí již od starověku a samotná Píseň písní dodnes patří mezi pět…
Walt Whitman (1819 – 1892) bol americkým básnikom, esejistom, novinárom a humanistom. Je považovaný za jedného z najosobitejších amerických básnikov 19. storočia. Je autorom monumentálnej zbierky básní Listy trávy (Leaves of Grass), ktorá sa stala medzníkom v americkej literatúre. Jej prvé vydanie vyšlo v roku 1855 v počte 795 kusov a obsahovalo dvanásť básní. Počas…
Povídka Pražský chodec zakladatele moderní poezie, francouzského básníka Guillauma Apollinaira, je vstupní prózou souboru s názvem Kacíř a spol. Text je inspirován autorovým pobytem v Praze roku 1902 a patří k nejzajímavějším textům zahraničních spisovatelů o tomto městě. Vypráví se v ní mimo jiné o jednom neobvyklém setkání... V režii Petra Adlera účinkuje Boris Rösner.…
Známá postava Babičky Boženy Němcové rozehrála autorovu fantazii tak, že básnicky ztvárnil její osobnost, osudy i city, jimiž hořelo i trpělo její srdce, a promítl do nich spisovatelčin trpký lidský a citový úděl.

Recenze ze stejného žánru

Byť poezie v audioknižní podobě občasně vychází, je stále „popelkou“ a posluchačům se jí nijak velké množství nedostává. A když už, tak se jedná zpravidla o texty autorů dávno mrtvých. A přesto, že Ivan Martin Jirous už tento svět také opustil, lze ho považovat za autora více méně současného, přestože ke generaci nejmladších poetů má…
Nebezpečná Rudá Karkule, strašná saň, čubčí superhrdina, strašidelný Kamrlík a další příšery a strašidla na vás číhají v básnické sbírce Tam uvnitř něco je od Tomáše Peřiny. Knihu v květnu tohoto roku vydalo Argo s nápaditými ilustracemi Františka Skály. Nyní přichází i zvuková verze.
Na počátku moderního amerického básnictví stáli dva velcí muži, kteří mají mimo svůj historický význam ještě jednu věc společnou: i když oba patří cele do 19. století, jejich (nejen) poezie je stále aktuální, ba dokonce i po více než sto letech populární a vyhledávaná.
Za autora slavné sbírky milostné lyriky, Písně písní, bývá považován přímo král Šalamoun, k jehož době vlády se vznik starozákonního literárního "artefaktu" váže. I když například Židé interpretují vztah ženicha a nevěsty jako alegorii vztahu Boha a Izraele, křesťané vztahu Ježíše a církve, krásu textu necháme nejlépe vyplout, pokud se od všech možných podobných čtení…

Dále od recenzenta

Když se po listopadu 1989 otevřela stavidla svobodnému vydávání literatury, nastal všeobecný boom nových edic a reedic knih, které mohly v minulém režimu vycházet jen v samizdatu (ilegálních malonákladových strojopisných edicích) nebo jako zamýšlený kontraband v několika málo exilových nakladatelstvích. Zdálo se tehdy dokonce, že o knihy povolených autorů už nikdy nebude zájem. Přesto několik…
Jeden z nejzajímavějších literárních debutů posledních desetiletí, útlý, ale hutný román Jakuba Stanjury Srpny z roku 2023, vychází nyní společnou péčí Audiotéky a knižního vydavatele Host jako audiokniha.
Rozhlasová hra Víta Vencla Pohřbeni zaživa, kterou Český rozhlas v premiéře odvysílal v únoru 2022 a kterou nyní nabízí Radioservis jako audioknihu ke stažení, představuje zvukově opulentní zpracování dvou povídek, které klasik žánrové literatury Edgar Allan Poe napsal v letech 1844 a 1845. Jde o Metodu doktora Téra a profesora Péra, v níž Poe zpracoval od té doby mnohokrát…
Spisovatel a dramatik Pavel Kohout, který postupně zvládl stát se symbolem stalinismu, nadějí Pražského jara, domácí lidskoprávní opozice i československého exilového mainstreamu, má ve své tvorbě několik nadmíru povedených děl, která spadají do obecné definice absurdní literatury.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

PARANOIR
Raven - skladatel, textař, zpěvák, rockový písničkář, kterého zdobí více než desítka sólových alb. Je podepsán pod divadelní scénickou hudbou, stejně jako pod hudbou k desítkám audioknih. Tentokrát se představuje sbírkou básní, které celý rok, s intervalem jednou týdně, zveřejňuje na sociálních sítích. Právě jejich narůstající ohlas byl podnětem ke vzniku luxusní, v sametově černé vazbě vytištěné knižní verze, jejíž součástí je i tato zvuková podoba. Na ní všem 52 básním vdechli život Igor Bareš a Pavel Batěk. Bonusem nahrávky jsou tři básně autorem zhudebněné a nazpívané. Poezie žije.
Přejít nahoru