Vyhledat

Poslouchej a odhaluj!

Pátrači na stopě
Pátrači na stopě

Přestože se detektivka propadla co do prodejnosti mezi žánry na druhé místo (v čele ji na přelomu tisíciletí vystřídala fantasy literatura), jedná se o žánr, který představuje celosvětově asi miliardu konzumentů a jehož tržby v českém prostředí pravděpodobně atakují miliardu korun ročně. I mezi mladými čtenáři se detektivka a odvozené žánry dlouhodobě těší značné oblibě, jak o tom svědčí neustávající příval nových a nových titulů z per a klávesnic plejády lepších i horších autorů.

A protože byla detektivka od začátku založena na fascinaci záhadou a koncipována jako oslava logiky a intelektu, přišel časem předpokládatelný krok, totiž vznik detektivky s otevřeným koncem. Její princip spočívá v tom, že se v určitém okamžiku vyprávění zastaví a autor čtenáři přímo položí otázku nebo otázky – kdo je pachatel, jak zločin provedl nebo proč k němu došlo.

V českém prostředí zůstává ještě v kolektivní paměti věta začínající slovy „Stop! Nyní už máte dostatek indicií k tomu…“ filmového režiséra Dušana Kleina, kterou v roce 1992 vyzýval diváky k odhalení pachatele v desetidílném televizním přepisu povídkové knížky Josefa Škvoreckého Hříchy pro pátera Knoxe. Rozhlasová parafráze seriálu podle režisérových námětů vznikla pod názvem Hříchy pro posluchače rozhlasu v roce 2010, ale už v roce 2002 v Rozhlase na podobném interaktivním principu vznikl čtyři roky přiživovaný seriál Je to prosté, paní Watsonová především podle námětů a scénářů Pavla Káchy a Taťany Březinové. Tento seriál byl pro jednoduchost zápletek i absenci explicitnosti vhodný i pro starší děti a mládež, čímž se dostáváme k současné audioknižní novince, druhé povídkové knížce krátkých detektivních povídek Pátrači na stopě, kterou napsali Alan Piskač a Jaroslav Major a knižně vydali v malém nakladatelství Ella & Max, které je potěšitelnou součástí Presco Group, jež je současně reklamní agenturou a vydavatelem kalendářů.

Zvukové zpracování první ze dvojice povídkových kompletů vyšlo pod názvem Dětské detektivky s hádankou už v roce 2021 a obě knížky mají podobnou úroveň a stojí za nimi i stejný tým, který pracoval pod hlavičkou Supraphonu. Nahrávka v obou případech vznikla ve studiu DAMU za dohledu zvukového mistra Radka Veselého, režisérem byl spoluautor knižní předlohy Alan Piskač a výbornou původní hudbu odkazující ke znělkám televizních krimiseriálů složil hudebník Jakub Přibyl, kterého mohou znát diváci jako jednoho z kmenových protagonistů divadla Semafor.
 

banner 1200x150

A v obou případech se před mikrofon posadil Matouš Ruml, bez nadsázky interpretační hvězda první kategorie, který i tyto svižné, zábavné, ale literárně nikterak hodnotné povídky pozvedá na skvělou úroveň. Je vlastně velká škoda, že se autoři v drtivé většině vydávají cestou zápletky, k jejímuž rozlousknutí potřebuje čtenář/posluchač specifickou znalost a nevystačí si jen s prostou logikou. Jistě se nejedná o nikterak hluboké nebo nevšední vědomosti, které jsou zde zapotřebí: stačí vědět, že neexistuje afričtina, že reinfekce planými neštovicemi je vzácná nebo se trochu vyznat v základních genealogických pojmenováních do úrovně tet a sestřenic, případně v domáckých podobách mužských jmen. Přesto z celého kompletu výrazně vyniká druhá povídka Loupež v galerii. K vyřešení její zápletky bude totiž posluchač potřebovat jen kombinaci všímavosti a logiky, přičemž rozhodně nebude mít pocit ztraceného času: to totiž dobře vymyšlené hádanky, šarády a hlavolamy z principu nejsou.

Vlastně je zmíněná povídka skvělý příslib pro případ, že by se autoři rozhodli svůj počin zopakovat i do třetice. Momentálně předkládají čtenáři/posluchači ve velké většině jen banální příběhy, u kterých se ani dětský mozek příliš neopotí. Ale když na to přijde, dokážou i velké věci.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
Žánr young adult v poslední době zaznamenává i mezi původní českou prózou nebývalý boom. Od doby většinou nepříliš vzrušujícího „psaní pro mládež“, které mělo zvlášť v našich normalizačních podmínkách punc výchovné literatury (i když i tady se našlo pár zajímavých kousků, třeba některé romány Valji Stýblové) se knižní produkce pro čtenáře 15+ posunula do značné…
Po propracovaném portrétu Reinharda Heydricha Kat, který miloval hudbu přichází hudební publicista Robert Rytina s další skvělou historiografickou audioknihou. Titul vydavatelství Tebenas Andělé s vlčím cejchem. Slavní hudebníci ve stínu hákového kříže přináší jedenáct portrétů a jeden dvojportrét hudebníků, kteří se tak či onak ušpinili hitlerovským režimem.
Publicista a propagátor exaktních věd Leoš Kyša je v literárním světě známý pod pseudonymem František Kotleta a velmi často klame tělem. Na první pohled oddechové texty plné drsného humoru, nadsázky, bezbřehého násilí a pokleslé, většinou pěkně do podrobna vylíčené erotiky, mají přece jen druhý plán. Což je ovšem asi to poslední, co by autor přiznal,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru