Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pozor na lekníny

Pěna dní
Pěna dní

Přiznávám, že ačkoliv už od střední školy dokážu správně přiřadit ke jménu Boris Vian titul Pěna dní, román samotný mi až donedávna unikal. Celá ta dlouhá léta jsem vystačil s povrchní znalostí nabytou patrně v některé z hodin českého jazyka nebo snad dokonce až o svatém týdnu, kdy byl vytoužený konec studia na průmyslovce na dohled. Teprve až nyní jsem mohl propadnout Vianově neskonalé imaginaci, jeho smyslu pro humor a absurditu, fantazii a schopnosti dokonalé práce s psaným textem.

Nezkrácenou nahrávku Vianovy Pěny dní vytvořilo Občanské sdružení Mluvící kniha už v roce 2002 pro potřeby zrakově postižených. Díky péči vydavatelství Tympanum přichází teď tatáž nahrávka na komerční trh a už při zběžném poslechu je jasné, že mezi dalšími audioknihami může velmi dobře obstát. Nejenže není třeba mít sebemenší obavy z její technické kvality – tu drží Mluvící kniha i Tympanum na velmi slušné úrovni, posluchače dokáže Pěna dní zaujmout především excelentním interpretačním výkonem Ladislava Mrkvičky.

Snažím se v recenzích opakovat pokud možno co nejméně, ale v Mrkvičkově případě nemohu jinak. Stejně jako například v Mandolíně kapitána Corelliho či Čtvrté ruce stejného vydavatele, nebo třeba v audioknižní verzi Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále, kterou vydal Radioservis, či v desítkách dalších četbách či dramatizacích, odevzdává Ladislav Mrkvička výkon, který ho pasuje mezi špičky mluveného slova. Znovu a znovu musím obdivovat lehkost s jakou dokáže text převyprávět, jeho laskavost v hlase i umění oddělit od sebe jednotlivé postavy.

Ruku v ruce s interpretačním výkonem ale pochopitelně musí jít kvalitní literární předloha. I to je v případě Pěny dní bezezbytku splněno. Vianův příběh je fantaskní alegorií o životě a smrti, o pomíjivosti štěstí, o neskonalé lásce až za hrob. Je napsán dokonale barvitým jazykem (v překladu Svatopluka Horečky), zpočátku nadšeně bezstarostným, později dojemně bezmocným. Autor zcela samozřejmě pracuje s nereálnými věcmi, činnostmi a místy, aby smazal spojení s konkrétní dobou a poukázal na skutečnost, že štěstí, láska, bolest i smrt patří k životu v jakékoliv společnosti, jakémkoliv místě a jakékoliv čase.

Pěna dní má nezaměnitelnou atmosféru, kterou díky procítěné interpretaci může dokonale vstřebat i audioknižní posluchač. Zde je snad na místě postesknout si, že se Tympanum při úpravě původní nahrávky nerozhodlo přidat k Mrkvičkově přednesu hudbu. Vždyť Vianova předloha si vysloveně říká o skladby Duka Ellingtona a jsem přesvědčen, že jejich citlivé včlenění do už načteného textu by audioknihu posunulo na novou úroveň. 

banner 1200x150

Naopak vyzdvihnout je třeba grafickou podobu obalu. Ondřeji Fučíkovi se kombinací motivu ženského těla a výrazného květu leknínu, barevnými úpravami a vhodně zvoleným písmem podařilo vytvořit koláž, která s celým příběhem dokonale souzní. Díky němu CD na pultech s audioknihami zcela jistě nezapadne.

Tentokrát tedy ode mne uslyšíte jednoznačné doporučení: audioknižní Pěna dní je vydařeným zpracováním světově proslulé románové předlohy. Díky interpretaci Ladislava Mrkvičky se posluchač nejenže nebude ani minutu z celkových šesti a půl hodiny nudit, ale vstřebá Vianův text v úchvatné formě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy.
Výběr z povídek cestovatele a dobrodruha Otakara Batličky, který v nich ztvárnil své vlastní zážitky nebo se nechal inspirovat vyprávěním lidí, s nimiž se setkal. „Batoh na zádech, kulovnici přes rameno a sukovici v ruce, kráčel jsem pralesem.“ Neohrožený zálesák, nebýt však jeho psa Vykuka, kdoví, jak by dopadlo jeho setkání s chřestýšem.

Recenze ze stejného žánru

Debutující prozaik Josef Škvorecký stvořil v polovině 50. let v románu Zbabělci jednak svoje alter ego, postavu Dannyho Smiřického, ale také svůj typický styl, v němž se až bestiální ironie mísí s obrovským pochopením lidské slabosti. A také si už jako začínající autor vydobyl pověst literárního průšviháře, která ho bude doprovázet celý život (k dobovým…
Karlštejn, Telč nebo Rabštejn. I na tato místa zavede posluchače audiokniha 30 pověstí o městech, hradech a zámcích, která vybírá známé i pozapomenuté příběhy, které se kdysi možná staly. A nebo ne. Na tom ale nezáleží. Přestože od jejich sepsání uplynulo již několik dekád, nezestárly a malé i velké přenášejí nejen do světa bohatých šlechticů…
Po rozvodu se Scott Carey přestěhoval do menšího domku v poklidné čtvrti Castle Rocku. Bydlí sám jen se svým kocourem a užívá si života jako průměrný muž středního věku. Jenže od jistého momentu už Scott Carey není jako ostatní lidé.
Barbora Šťastná nevede jen časopis Moje psychologie, ale známá je především díky svému Šťastnému blogu. Právě ten se stal stavebním kamenem její Šťastné knihy. Knihy, která svou anotací vzbuzuje očekávání změny života, ale namísto ní nás ještě pevněji usadí do křesla pasivity.

Dále od recenzenta

Více než rok od vydání audioknižní podoby románu Lord Mord, přichází pod hlavičkou Durmanu další adaptace knihy Miloše Urbana. Tentokrát jde o prvorepublikovou story Praga Piccola, která je prezentována jako “román podle zápisků Bertolda Neumana”. Ty autor, dle předmluvy, získal od Neumanovy dcery a upravil je do literární podoby.
V květnu tohoto roku měl v českých kinech premiéru nejnovější snímek režiséra Baze Luhrmanna Velký Gatsby podle románu Francise Scotta Fitzgeralda. Málokdo mohl uniknout mediální kampani a tváři Leonarda DiCapria téměř na každém reklamním poutači. Soudě podle ohlasů, je tato - již pátá - filmová adaptace slavného románu tou úplně nejpovedenější.
S rozvojem audioknižního trhu dochází u nás i k rozšiřování žánrového záběru, který jsou audioknihy schopny obsáhnout. Vedle titulů, které pod pojem audiokniha zahrnujeme nejčastěji, vznikají i takové, jež se psanou formu snaží doplnit případně zpřehlednit. Je to logické – zvuk a mluvené slovo jsou významnými nositeli informací, a tak je lze využít stejně dobře,…
Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat snad jen detektiva Martina Becka z pera autorské dvojice Maj Sjöwallová a Per Wahlöö, po roce 2000 už vydavatelství MOBA nabídlo celou edici Severská krimi, která například představila dnes velmi…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pěna dní
Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin. Jednoho dne potká svou osudovou lásku Chloé, která mu připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona. Dívka však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín..
Přejít nahoru