Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Velká Píseň

Píseň písní
Píseň písní

Za autora slavné sbírky milostné lyriky, Písně písní, bývá považován přímo král Šalamoun, k jehož době vlády se vznik starozákonního literárního "artefaktu" váže. I když například Židé interpretují vztah ženicha a nevěsty jako alegorii vztahu Boha a Izraele, křesťané vztahu Ježíše a církve, krásu textu necháme nejlépe vyplout, pokud se od všech možných podobných čtení oprostíme – a budeme ji vnímat skutečně jen jako projev intenzivního citu.

Pro čtení Písně písní je dobré odebrat se do chvíle naprostého klidu a oddat se veršům. Ne snad, že by všechny byly natolik silné, mnohá přirovnání se opakují a ještě víc jich v sobě nese obrovskou časovou (a vlastně i kulturní) vzdálenost. Můžete si taky místo čtení Píseň písní poslechnout. AudioStory vydalo půlhodinovou nahrávku, v níž ženský hlas patří Magdaléně Borové a mužský Petru Lněničkovi. Nejvíce mi oba vyhovovali pro svou barvu hlasu, u Magdalény Borové mi však zprvu přišel projev až příliš fatalistický. Nebráním se ale přiznat, že s jakoukoliv prezentací veršů/poezie mám dlouhodobý osobní problém. Trvá mi, než si na interpretaci herce navyknu.
 

U zvukové nahrávky starozákonní sbírky mi vyhovovala hudební kompozice, byť je velmi jednoduchá, zato ztvárnění vícehlasů mi vyloženě vadilo. Pravděpodobně šlo o zmnožení jediného hlasu, buď mužského nebo ženského, popřípadě o namluvení téhož verše tím stejným hercem/hlasem. Vytrhávalo mě to z ladnosti (jde o překlad Stanislava Segerta a Jaroslava Seiferta), kterou jinak text i nahrávka v sobě má.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Raven - skladatel, textař, zpěvák, rockový písničkář, kterého zdobí více než desítka sólových alb. Je podepsán pod divadelní scénickou hudbou, stejně jako pod hudbou k desítkám audioknih. Tentokrát se představuje sbírkou básní, které celý rok, s intervalem jednou týdně, zveřejňuje na sociálních sítích. Právě jejich narůstající ohlas byl podnětem ke vzniku luxusní, v sametově černé…
Pekařský pomocník Charlie Gordon je mentálně retardovaný, což nutně neznamená, že by si jako kdokoli jiný nechtěl v životě polepšit. A protože vyniká úžasnou motivací k učení, vybere si ho věda jako první lidskou bytost, jejíž inteligence se zvýší operativně. V laboratorním prostředí dostane mladík za úkol psát si deník a také společnici: myš Algernon,…
Paulovi Bäumerovi a jeho spolužákům z gymnázia je osmnáct let a jejich další kroky nesměřují na univerzitu, ale do zákopů první světové války. Učí se krýt před střelbou, kterak rozpoznat granát od šrapnelu, jak postupovat při plynovém útoku, učí se pohřbívat své kamarády, učí se přežít. Nestudují, nečtou, nepíšou básně, nechodí na schůzky… zajímá je,…

Recenze ze stejného žánru

Román Ladislava Fukse Spalovač mrtvol bude stát patrně navždy ve stínu stejnojmenného filmu Juraje Herze s nepřekonatelným Rudolfem Hrušínským v titulní roli. Fuksova kniha je přitom vrcholným dílem, v němž autor na postavě maloměšťáckého, takřka bezvýznamného pracovníka krematoria, ukazuje, kam až může člověka dovést snaha vyniknout navzdory vlastnímu přesvědčení. Je to román o manipulaci, o…
V evropském měřítku dnes už téměř zapomenutý francouzský nobelista z roku 1915 Romain Rolland patří v českém prostředí k autorům nejen zahrnutým do školního kánonu světové literatury, ale též k autorům, který je dodnes vydáván a i mimo rámec vzdělávacích povinností čten.
Na letošní Boží hod vánoční připadne smutné pětaosmdesáté výročí předčasného úmrtí Karla Čapka, českého spisovatele, novináře a překladatele, jehož dílo je natolik rozsáhlé a kvalitní a jehož vliv na intelektuální ovzduší první Československé republiky byl tak obrovský, že jeho jméno zná doslova každý a nějakou jeho knihu četla drtivá většina z nás.
V roce 1958, uprostřed soustavné práce na tragikomickém dramatu Majitelé klíčů (jehož velkolepá inscenace je momentálně k vidění v brněnském Mahenově divadle) prý Milan Kundera v rámci jakéhosi intelektuálního odpočinku během dvou dnů napsal povídku Já, truchlivý bůh, kterou se započala jeho dráha coby českého prozaika celoevropského významu.

Dále od recenzenta

Expert na biografie, americký novinář a spisovatel Walter Isaacson, znovu udělal radost českým čtenářům a posluchačům. Přesněji řečeno zasloužila se o ni nakladatelství Práh (tištěná kniha) a vydavatelství Bookmedia (zvuková varianta), která další objemné Isaacsonovo dílo v překladu Tomáše Jeníka přinesla.
V kategorii audioknih pro děti nelze přehlédnout bohatou sbírku těch, na jejichž přebalu se skví jméno Michala Vaněčka. Vaněček, profesním zakotvením manažer IT firmy, založil nadaci T-soft Eternity a právě pod touto značkou publikuje nejen knihy, ale i jejich zvukové verze. Jedno se mu upřít nedá – pro doplňování své početné kolekce se mu daří…
Zatím poslední román Fredrika Backmana, Medvědín, se záhy po svém českém knižním vydání dočkal zvukové verze. Pro fanoušky švédského vypravěče bude novinka samozřejmostí, přitom však jde o dílo, které se z celé Backmanovy tvorby nejvíce vymyká.
Jako patnáctého mistra slova pro stejnojmennou edici vybralo nakladatelství Bookmedia herce Dušana Sitka, respektive českou prózu Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Text, který vyšel poprvé v roce 1964 a vzápětí se dočkal i filmové adaptace (režisér Moskalyk), se zapsal se do tuzemské literatury jako jedna z klíčových novel, jež reflektuje tíživou dobu druhé světové…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Píseň písní
Starozákonní Píseň písní bývá také nazývána Velepísní, či písní Šalomounovou – za autora této sbírky milostné lyriky je totiž tradičně považován právě král Šalomoun, který se prý inspiroval mnohem starší milostnou poezií staroegyptskou. Texty svatebních židovských písní se na Blízkém východě předávaly ústní tradicí již od starověku a samotná Píseň písní dodnes patří mezi pět svátečních svitků, které se předčítají o židovských svátcích. Prostí lidé ji však zpívali také v hostincích, na polích při dožínkách a na vinicích při vinobraní.
Přejít nahoru