Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Po Česku s Ladislavem Špačkem

Datum: 

Autor recenze: 

Dědečku, vyprávěj o Česku
Dědečku, vyprávěj o Česku

Nakladatelství Témbr vydalo další audioknihu známého mistra etikety Ladislava Špačka. Tentokrát se však nejedná o lekci správného chování pro dospělé, nýbrž o volné pokračování příběhů pro děti s názvem Dědečku, vyprávěj o Česku, jež vás během poslechu přenese na pozoruhodná místa, která se navždy zapsala do naší historie.

Bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla se tak po odborných knihách pro dospělé (poslední z nich s názvem Byznys etiketa a komunikace vyšla audioknižně letos v červenci) vrací k volné sérii příběhů pro děti. V ní se znovu setkáváme s trpělivým dědečkem a jeho zvídavou vnučkou, v nichž snadno rozpoznáme samotného Ladislava Špačka a jeho skutečnou vnučku Viktorku. Ačkoliv to není v audioknize explicitně řečeno, bude vám z poslechu brzy jasné, že vypravěč všechna prezentovaná místa nejen osobně navštívil, ale navíc je velmi dobře zná i z pohledu jejich role v českém historickém kontextu. Se zaujetím tak líčí dávné legendy, historická fakta i mnoho dalších zajímavostí a perliček.
 
Audiokniha Dědečku, vyprávěj o Česku působí autenticky i díky faktu, že ji Špaček nejenom napsal, ale sám také celou (jak už je u něj zvykem) namluvil. Snadno se tak může stát příjemným poslechem pro ukrácení dlouhých večerů v teple domova, ale především přímou inspirací při plánování rodinných výletů. S oběma průvodci postupně navštívíme čtrnáct míst či oblastí, mezi nimiž nechybí památná hora Říp, Máchův kraj, Macocha, Litomyšl či Babiččino údolí. Vystřídáme několik dopravních prostředků i výchozích míst a dětem se sem tam během poslechu dostane i jednoduché lekce společenského chování, kterou využijí v běžných situacích, jako je cestování, placení útraty či návštěva restaurace.
 
Jednotlivé kapitoly audioknihy jsou relativně krátké (od 8 do 35 minut) a snadno tak zaujmou velké i malé posluchače. Díky podrobným výkladům z historie audiokniha primárně cílí na starší děti, než tomu bylo u předchozích dílů, mnohému se z ní přiučí ale i leckterý dospělý. Po vzoru Viktorky, která si během celého prázdninového dobrodružství vede cestovní deník, může být poslech i skvělou inspirací pro zápisky z cest a podnětem k hledání dalších informací.
 

Ačkoliv je většina příběhů pečlivě naplánovaná a výklad bezchybný, neváhá v nich Špaček občas přiznat i vlastní přešlap, jako je například zapomenutý svetr pro vnučku během výletu do Punkevních jeskyní. Dočkáte se i autentického zpěvu (což se vám v jeho distingovaných knihách pro dospělé opravdu jen tak nepoštěstí) či humoru na vlastní účet. Příjemný lehký tón celé audioknihy podporuje i Viktorčina zvídavost a neobyčejná ochota a trpělivost dědečka vyprávět své vnučce za všech okolností. Atmosféru dobře dokresluje také jemná vybrnkávaná melodie a velkým plusem jsou i přehledně pojmenované názvy kapitol.
 
Po poslechu budou možná někteří rodiče králi etikety závidět jeho úžasně zvídavou vnučku a děti zase Viktorce zcestovalého a moudrého dědečka v roli průvodce a vypravěče. Každopádně ale není proč zoufat. Inspirace na výlety do historie i mimo ni najdete při poslechu audioknihy více než dost.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhá sbírka strašidelných pohádek oblíbeného Jiřího Žáčka potěší i příjemně zamrazí všechny malé strašpytlíky. A proč hrůzostrašné? Protože čím víc nám běží mráz po zádech, tím dychtivěji čekáme na šťastné rozuzlení. Ale buďte bez obav, Jiří Žáček svým výběrem textů a jejich dokonalým převyprávěním nikterak nepřekročil hranice laskavosti pohádkového světa, které už dlouho posouvají tvůrci…
Praskající oheň v krbu, plíživé kroky křupající ve sněhu a doslova mrazivé tušení hrůzy. Ano, jsou tu tolik oblíbené Příšerné příběhy britského autora Chrise Priestleyho, kterého při návštěvě Prahy u příležitosti vydání českých překladů jeho knih město natolik nadchlo, že uvažuje umístit sem děj některého ze svých dalších děl.
Příběh o nesmiřitelné válce Loverňáků a Velraňáků, dvou klukovských part ze sousedních vesnic, které se zarputile nenávidí a bojují proti sobě všemi možnými způsoby.

Recenze ze stejného žánru

Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.
Slon v Polívce je – jak název napovídá – zábavnou knihou určenou primárně dětem. I když jistě, mohlo by se s takovým názvem jednat i o kuchařku, jenže to by tou Polívkou nesměl být myšlený rybník. Jak to dopadne, když se slon zasekne v rybníku a poblíž se objeví parta – trochu znuděných – skoro…
Jméno Davida Laňky není českým posluchačům neznámé. Na výrobě audioknih se podílí jednak autorsky, ale také jako tvůrce – režisér. Nejvýrazněji na sebe v poslední době upozornil dokudramatickým audioseriálem Já, vrah a jeho pokračováním, kde pronikal do myslí skutečných vrahů.
Legendární Stínadla inspirovala české autory knih pro mládež už několikrát. Jaroslav Velinský a Josef Červinka napsali každý ještě před vydáním Tajemství velkého Vonta své vlastní pokračování dobrodružství Rychlých šípů, Václav Levý si tajemnou čtvrť jen vypůjčil ve svém vyprávění do ní zasadil současné chlapce a dívky. Zcela nové prostředí, kterému jsou ale Stínadla inspirací, přinesl…

Dále od recenzenta

Nebývá moc časté, aby nás tituly určené dětským čtenářům zavedly kromě fantastických vnějších světů i do tajemných zákoutí lidské duše a oblasti osobního rozvoje. Veronice Hurdové se to v knize Agnes a Zakázaná hora povedlo na jedničku. Její nenucený příběh plný idylických obrazů i nečekaných zvratů plyne tak přirozeně, že si možná ani nevšimnete, jak…
Když se bývalá iluzionistka Jessica Blackwoodová dala k policii, očekávala trochu nudnou práci v oddělení forenzního účetnictví, kterou brala jako únik od své rodiny i komplikované minulosti. Rozhodně ale netušila, že ji její nová profese zavede k pachateli, který se jí svými zdánlivě nadpřirozenými schopnostmi minimálně vyrovná.
Hravá, zábavná a skrz naskrz libozvučná –⁠ taková je nová audiokniha Tajemství staré bambitky 2, která vyšla ve vydavatelství Supraphon. Díky řadě písniček, rychlému spádu, neotřelému, ale zároveň i laskavému humoru a vypravěčskému umění Veroniky Khek Kubařové okouzlí nejen všechny malé neposedy, ale i leckterého dospělého.
Brát život s nadhledem, povznést se nad každodenní problémy a situace, které nemůžeme změnit, a hlavně si nebrat nic osobně by se chtěl umět pravděpodobně každý z nás. Ne vždy je to v praxi ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jan Menděl ve své knize, která nyní dostala díky nakladatelství…
1 2 3 7

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dědečku, vyprávěj o Česku
Volné pokračování série předchozích čtyř knih o dědečkovi a jeho vnučce Viktorce. Trpělivý a laskavý dědeček tentokrát projíždí s Viktorkou naší zemí a vypráví jí o pamětihodnostech, přírodních krásách i slavných osobnostech našich kulturních dějin. Viktorka už zná leccos ze školy i z dřívějších cest, přesto má stále co objevovat. Vyprávějí si s dědečkem o úsvitu našich dějin, o významných panovnících Českého království, o tom, jak lidé dříve žili a kolik úsilí museli vynaložit, abychom my dnes mohli žít v bezpečí a pohodlí.
Přejít nahoru