Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Haiku jako cesta do duše

Podivuhodný život osamělého pošťáka
Podivuhodný život osamělého pošťáka

Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?

Podivuhodný život osamělého pošťáka vydalo nakladatelství Plus v roce 2017 nejprve jako útlou knížku s hezkým přebalem. Vzít ji do ruky a pomalu si ji číst přináší zážitek, který koresponduje s poetikou textu. S tím, o čem vypráví, ale i jakým způsobem. Pošťák, který je natolik ostýchavý, že se snaží k lidem dostat blíže prostřednictvím čtení jejich dopisů, pronikne do jednoho mezilidského vztahu. A ten mu změní život, respektive on sám mění život druhých. Může za to vlastně i jedno haiku, které má v sobě energii dosud nepoznanou.

Literární svět Denise Thériaulta je křehký. Jeho postavy. Ale i jeho věty. Někdy s nimi musíte zacházet zlehka a pomalu. Přijde mi, že se k textu hodí klid, ticho. A spíše taková ta samota. Jenže měl jsem možnost poslechnout si i zvukovou verzi, proto pár dojmů.
 

O vydání audioknihy se postaralo opět Plus, přičemž výběr interpretů co do barvy hlasu je více než šťastný. Magdaléna Borová (v čtení má násobně méně prostoru) si práci s poezií, byť Podivuhodný život osamělého pošťáka poezií v pravém slova smyslu není, už odzkoušela ve zvukovém zpracování Písně písní. Dokáže být intonací sice někdy už trochu naléhavá, přesto si ale stále udrží onu jemnost, díky které se jí dobře naslouchá.

Vojtěch Hájek mi barvou hlasu vyhovuje ještě více. Má v sobě něco z chlapce, z jeho zrání, jiskry a i naivity, v zacházení se slovy a rytmem se objevuje jeho touha po životě, po lásce a po naplnění. Je v tom energie, odhodlání, přesto jaksi stále přítomný střípek smutku, melancholie. Škoda jen, že Hájek svými řečovými gesty někdy více hraje než čte, že někdy průchodu emocím dává více prostoru, než bych si (já osobně) přál. Dost možná je tato výtka nespravedlivá, dost možná souvisí právě s faktem, že jde o text, kterému sluší naše samota a ticho kolem, zatímco audiokniha jako taková je už někým vyprávěná, emoce nějak konkrétně interpretované a rytmus daný.

banner 1200x150

A ačkoliv si stále nejsem jistý, zda není v případě této knihy opravdu lepší vyhnout se zvukové verzi a vychutnat si pouze text, „musím“ ocenit, že působí velmi kompaktně. A to nejen ona souhra Hájka a Borové, ale i hudebních vstupů. Melodických, prodchnutých smutnou veselostí, radostnou melancholií.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Krátké povídky s překvapivou pointou a s barvitou galerií uvěřitelných postav a typů. O. Henry jich napsal bezmála čtyři stovky.
Humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muži na toulkách je volným pokračováním velmi slavného a oblíbeného románu Tři muži ve člunu (o psu nemluvě).
Cukuru Tazaki sám sobě odjakživa připadá trochu nemastný neslaný. Nemůže zapomenout na středoškolské časy, kdy mu pocit výjimečnosti dodávala čtveřice osobitých přátel, z nichž každý měl příjmení, které odkazovalo na nějakou barvu. Poté, co nastoupil na univerzitu, jej však skupinka bez vysvětlení vyloučila ze svého středu.

Recenze ze stejného žánru

Paulo Coelho celým svým spisovatelským dílem dokazuje, že vhodně namíchaný koktejl triviálních pravd, působivých přirovnání a nekonfliktních příběhů nejen, že v pohodě zaplatí svému autorovi složenky, ale dokáže z něj dokonce udělat jednoho z nejvydávanějších, nejpřekládanějších, nejvýdělečnějších a také nejvlivnějších literátů své doby, kterého například OSN jmenovala svým „poslem míru“, ať už to znamená cokoli.
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
„Jmenuji se Saša Saveljev. Chodím do druhé třídy a bydlím u babičky a dědečka. Maminka mě vyměnila za zakrslou pijavici a pověsila mě jako závaží na krk babičce.“ Těmito slovy začíná ruský román Pavla Vladimiroviče Sanajeva, jehož kostra začala vznikat již v autorově útlém věku a který poprvé vyšel v roce 1996 v časopise Oktjabr. Nyní se českým posluchačům dostává jeho…
Debutující prozaik Josef Škvorecký stvořil v polovině 50. let v románu Zbabělci jednak svoje alter ego, postavu Dannyho Smiřického, ale také svůj typický styl, v němž se až bestiální ironie mísí s obrovským pochopením lidské slabosti. A také si už jako začínající autor vydobyl pověst literárního průšviháře, která ho bude doprovázet celý život (k dobovým…

Dále od recenzenta

Jen stěží lze nezaznamenat, že letos oslaví své 85. narozeniny jeden z předních českých-amerických filmových režisérů Miloš Forman. Jeho knižní autobiografie se u nás dočkala už tří vydání, nyní konečně i ve zvukové podobě.
Příchod českého překladu zatím posledního knižního titulu Cala Newporta má i nemá dobré načasování. Na jedné straně vstupuje do doby, v níž digitální přesycenost volá po řešeních, na straně druhé se pulty knihkupectví prohýbají pod texty plných rad a návodů, jak život zjednodušovat, včetně těch, kterak se „digitálně vyčistit“. Ačkoliv je Newportova práce zcela aktuální,…
Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru