Vyhledat
Pohřbeni zaživa
Pohřbeni zaživa

Rozhlasová hra Víta Vencla Pohřbeni zaživa, kterou Český rozhlas v premiéře odvysílal v únoru 2022 a kterou nyní nabízí Radioservis jako audioknihu ke stažení, představuje zvukově opulentní zpracování dvou povídek, které klasik žánrové literatury Edgar Allan Poe napsal v letech 1844 a 1845. Jde o Metodu doktora Téra a profesora Péra, v níž Poe zpracoval od té doby mnohokrát využité téma vzpoury chovanců a převzetí vlády v ústavu pro choromyslné (v této souvislosti nelze nevzpomenout především Švankmajerova filmu Šílení z roku 2005), a Předčasný pohřeb, rozehrávající do drásavých podrobností také později mnohokrát vytěžený motiv člověka, který je omylem pohřben zaživa. 

Obě povídky už mají svá zvuková zpracování z dřívějška, ta první se objevila na CD vydavatelství Tympanum Dvanáct nejznámějších povídek E. A. Poea z roku 2007 v interpretaci Miroslava Táborského a pro slovenštinou vládnoucí posluchače vznikla v roce 2003 ve Slovenském rozhlasu dramatizace Berco Trnavce, kterou slovenské rádio čas od času reprízuje. Předčasný pohřeb zase načetl ve vlastní režii a vlastním překladu rozhlasový mág Josef Červinka už v roce 1991 a z rohlasových prací lze připomenout třeba tragikomický příběh To by se psychiatrovi stát nemělo Careye Harrisona, který pro rozhlas v roce 1996 natočil právě Josef Červinka s výtečnými Vladimírem Brabcem a Jiřím Lábusem v hlavních rolích.

Venclova hra však není pouhou dramatizací předlohy, dokonce není ani převedením dvou umně pospojovaných povídek do podoby rozhlasové hry, nýbrž jde mnohem dál. Vencl na základě Poeových textů (krom dvojice zmíněných i s motivy z několika dalších) vytvořil originální a především moderní rozhlasovou hru, v níž mu prastaré horory slouží nejen jako předloha, ale i jako materiál k prozkoumávání a jakémusi dialogu s dávno mrtvým géniem (nejen) hororové literatury.

Ocitáme se na zámku Hroby na konci běžné prohlídky, která je však poslední v sezóně a kterou proto následuje ještě speciální návštěva zámecké krypty. Ta se otevírá právě jednou ročně, a to pouze pro dva účastníky. Letos se jimi stane mladý pár Robert a Sabina – a neviditelné, leč dobře slyšitelné divadlo hrůzy může začít. Co je na celé hře asi nejzajímavější, je způsob, jakým si Vencl pohrává s nejrůznějšími klišé a stereotypy, které se k hororu za léta jeho popularity začaly přirozeně vázat. Jestliže v době vzniku byly Poeovy texty nanejvýš originální a neotřelé, dnes jsou přece jen snadno předvídatelné, jakkoli to nic neubírá na jejich očividné myšlenkové i literární genialitě. Dá se k nim možná přistupovat s určitým typem zobrazovacího naturalismu, kdy ztracenou překvapivost nahradí estetika hnusu, ale také je lze pojmout – jak to do značné míry Vencl činí – jako hru a nadsázku, která sice vyžaduje určitou spolupráci od posluchače, ale o to zábavnější a vlastně i hlubší pak je. A rovnou si můžeme položit otázku, kterou však musíme nechat bez obecné odpovědi jen jako námět k zamyšlení případnému posluchači: Nakolik ovlivní prožitek publika skutečnost, že dopředu ví, že se jedná o horor?
 

banner 1200x150

Hra je založena na koexistenci vyvážené trojice postav. Sabina v podání půvabné a talentované Elizavety Maximové je přemýšlivé děvče, které by rádo na všechno znalo odpověď a které každým okamžikem prahne po racionálním vysvětlení, zatímco Robert mladého člena Národního divadla Zdeňka Piškuly je floutek, který pro jistotu nebere nic vážně a tropí si žerty i ze situací, které by vtipné připadaly málokomu. Trio pak korunuje bezejmenný kastelán v podání uměleckého šéfa pražského Činoherního klubu, zkušeného divadelního i rozhlasového herce Martina Fingera. Ten už poněkolikáté dokazuje, že plnohodnotného a výborného hereckého výkonu lze i v čistě rozhlasové práci dosáhnout uměřeností a minimalismem, aniž by posluchač zůstal o cokoli ochuzen. Fingerův kastelán je věcný a chladný, jeho úsečné odpovědi jsou jedním z prostředků, jakým se ve hře dosahuje napětí a zlověstné atmosféry a Fingerova práce s hlasem odkazuje například k panu Kopferkinglovi . Působí to tak, že Vencl, který u tohoto titulu figuruje i jako režisér, u všech tří protagonistů dobře věděl, co od nich požaduje, a ti mu naplno vyšli vstříc.

Ačkoli to může působit jako nošení dříví do lesa, nesmíme zapomenout vyzdvihnout zvukařskou práci, za kterou stojí mistr zvuku Dominik Budil ve spolupráci s Jakubem Ratajem. Herecké výkony dokázali zasadit do velmi přesvědčivého designu, který je přiměřeně názorný a který příjemným způsobem dodává nahrávce tu správnou syrovou a zlověstnou atmosféru.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ďábelský rok 1966. Novomanželé Woodhouseovi si pronajali byt v honosném činžáku na newyorské Sedmé avenue, počali v něm první dítě a budoucí otec zázračně obdržel lukrativní hereckou roli. Rosemary jde z toho stresu hlava kolem, nicméně naštěstí hned vedle bydlí pan a paní Castevetovi, kteří rozptýlí její těhotenské chmury, seženou jí lepšího gynekologa a dodají…
Píše se únor 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka, nyní příslušníka tajné policie, požádá jeho přítel, aby znovu otevřel případ úmrtí jeho syna. Nevěří totiž, že šlo o nehodu. Děmidov je po počátečních pochybách stále více přesvědčen, že je na stopě sériového vraha. Jenže zločinnost v zemi sovětů vlastně…
Světoznámý horor vypráví příběh mladého vědce Viktora Frankensteina, který stvoří umělého člověka, ohavné monstrum s nadlidskou silou...
Rozhlasová inscenace Shakespearova Krále Leara, natočená a poprvé vysílaná v závěru roku 1989, je v mnoha ohledech jedinečná. V Králi Learovi Jiří Horčička dokázal ryze rozhlasovými prostředky odkrýt emocionální, etické i estetické hloubky této – dle soudu mnohých teatrologů – nejlepší dramatikovy tragédie.

Recenze ze stejného žánru

Mladá dvojice si jednoho večera roku 1996 rozhodne na newyorské pláži natočit své tajné milostné dostaveníčko. Ani jeden z nich v té chvíli netuší, že videokamera spolu s jejich hrátkami zaznamenává i osudné okamžiky letu TWA 800. Cestovní letoun má vykonat pravidelnou cestu z New Yorku do Říma, ale krátce po startu se po mohutné…
Slovenské pohoří Tribeč se od ostatních zdánlivě ničím neliší. Tedy až na to, že o něm kolují zvěsti, podle nichž zde zejména v zimním období beze stopy mizejí lidé. A právě v těchto místech se odehrává mysteriózní thriller Trhlina. Měl vzniknout tak, že autorovi převyprávěl své zážitky z nešťastné výpravy do tribečských kopců jeden z…
V poslední době se na audioknižním poli setkáváme s velmi příjemným trendem. Někteří vydavatelé opouštějí jisté vody jednohlasých nebo vícehlasých audioknih a pouští se občas i do disciplíny, která byla po dlouhá léta doménou pouze Československého, dnes Českého rozhlasu, popř. ve své době vydavatelství  Supraphon. Řeč je o zvukových dramatizacích, do kterých se před nedávnem…
Britský autor Gilbert Keith Chesterton se do dějin detektivní literatury zapsal především stvořením postavy otce Browna. Tento kulaťoučký, nenápadný mužík je katolickým knězem a zároveň velmi bystrým amatérským detektivem. Při svých pátráních nevyužívá vědeckých metod, vystačí si se zdravým rozumem a znalostí lidské duše. Z četného počtu zpracování jeho dobrodružství si nyní vydavatelství Radioservis vybralo…

Dále od recenzenta

Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to…
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny, které vzniklo v roce 1995 a stalo se záhy pevnou součástí české knižního prostředí, je od začátku zajímavé svou produkcí, ale i několika významnými projekty. Patří k nim třeba Měsíc autorského čtení, literární festival, který se z Česka postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, nebo vydávání inspirativního časopisu RozRazil. Větrné mlýny jsou činné…
David Raker je novinář, který nutně potřebuje peníze na léčbu své rakovinou postižené ženy. Když se tedy objeví štědrá nabídka, pověsí žurnalistiku na hřebík a přesedlá na nové povolání: stane se z něj amatérský detektiv, jehož specialitou je pátrání po pohřešovaných osobách. Jeho duchovní otec, rovněž bývalý novinář Tim Weaver, napsal během šesti let už…
Biografická publikace spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století spadá do kategorie dějepisných publikací pro děti a mládež. S nimi se už před drahnou dobou roztrhl pytel a chrlení nových a nových titulů neustává, dokonce se nikoli nevýznamně přelévá i do produkce audioknih. Chtělo by se říct: zaplať pánbůh, kdyby…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pohřbeni zaživa
„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla si vypůjčuje motivy hned z několika děl Edgara Allena Poea, především z povídky Předčasný pohřeb. V děsivém příběhu excelují démonický Martin Finger a nevinné oběti Elizaveta Maximová se Zdeňkem Piškulou. V pozdním podzimním odpoledni se na zámku Hroby po právě skončené prohlídce loučí kastelán se skupinou turistů. Je to poslední prohlídka této sezóny a možná proto je v obleku a s kravatou. Dva účastnici exkurze, mladý pár, mají ale ještě objednanou exkurzi do místní krypty. Je to exkluzivní příležitost. Krypta se otevírá jen jednou ročně, a právě jen pro dva účastníky. Navíc kastelán zmiňuje jakési výročí. Cesta do podzemí vede přes část zámku uzavřenou pro turisty, kde ještě poměrně nedávno byl ústav pro choromyslné. Zdá se, že není tak prázdný, jak kastelán tvrdí.
Přejít nahoru