Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Důsledná režijní práce jako obrovský klad audioknihy

Pokojská
Pokojská

Nikým neviděna, nikým neslyšena prochází chodbami luxusního hotelu Regency Grand. Hosté ji nevnímají, je pro ně vzduch. Můžou si ale být jistí, že Ona sleduje je.

Pokojská… Molly z románu kanadské spisovatelky Nity Prose to opravdu nemá jednoduché. Nedávno jí zemřela milovaná babička, která ji vychovala, a ona zůstala na světě úplně sama. Nemá moc přátel a těm, které tak nazývá, bezmezně důvěřuje. Práce pokojské v hotelu, kde ji všichni mají minimálně za podivínku, ji sice naplňuje, avšak finančně to příliš nezvládá. Uklízení je jejím posláním, nic ji nečiní šťastnější než „navracet pokoje do perfektního stavu“. Mollyin jednotvárný a na rituálech založený život se však obrátí vzhůru nohama v den, kdy v jednom apartmá najde váženého hosta, pana Blacka, mrtvého. 

Nita Prose ve svém debutovém románu představuje atypickou hrdinku, z jejíhož pohledu celý příběh sledujeme. I když to není explicitně řečeno, z děje vyplývá, že Molly patrně trpí poruchou autistického spektra, což se projevuje v jejím chování a vyjadřování. Potrpí si na pravidla a rituály, mluví pomalu a rozvážně, nesnáší jakoukoli špínu, ale hlavně si všímá věcí, které jiní nevidí, a také často nechápe očividné. Během vyprávění však Molly projde velkou proměnou a místo počáteční ušlápnuté šedé myšky na konci sledujeme ženu, kterou prožité události dokázaly psychicky i sociálně posílit. 
 
Román Pokojská vyšel v češtině v roce 2022 pod hlavičkou nakladatelství IKAR, patřící pod Euromedia Group – stejná skupina se zasloužila i o vydání audioknižní verze románu, tentokrát však pod značkou Témbr. Audioknižní tvůrci v čele s režisérkou Alexandrou Bauerovou se museli vyrovnat jednak s velice rozvláčným začátkem, který je plný Mollyiných detailních popisů uklízení pokojů, a zejména pak se specifickým projevem hrdinky. 
 
Přestože se snažili co nejvíce posluchače zaujmout (interpretací, hudebním doprovodem…), je třeba objektivně říci, že se zvuková verze, stejně jako román, utápí ve zdlouhavé popisnosti nepodstatných detailů a naplno se rozjede až ve druhé polovině. Je jasné, že tyto informace jsou důležité pro pochopení Mollyina charakteru, avšak nelze se ubránit dojmu, že krácení původního textu by výsledku ve všech ohledech prospělo. Ve chvíli, kdy má stopáž bez pěti minut dvanáct hodin, je tato úvaha opravdu na místě, protože téměř šestihodinový rozjezd ne každý posluchač „skousne“, což je velká škoda, protože závěr příběhu je opravdu napínavý a obohacený o několik naprosto nečekaných zvratů.
 

 
Není obvyklé, aby v audioknižních nahrávkách bylo jasně čitelné režijní vedení, respektive rozpoznatelný klíč, s jakým režisér(ka) ke zvukové verzi knihy přistoupil(a). V tomto ohledu je Pokojská výjimkou. Alexandra Bauerová do nelehké vypravěčské úlohy vybrala herečku Marii Štípkovou a tímto rozhodnutím opakovaně dokázala, že má velice dobrý odhad na herce a že z nich při natáčení dokáže „vymáčknout“ maximum. Její interpretace se vyznačuje úsečným, řekněme až robotickým způsobem mluvy. Herečka zde klade fonetický důraz na jiné slabiky, než jsme zvyklí, čímž dochází k roztříštění plynulosti projevu. Tento způsob vypravěčství je sice zpočátku otravný a je nutné si na něj zvyknout, zároveň však skvěle odpovídá postavě s poruchou autistického spektra a je z tohoto hlediska velice funkční a uvěřitelný. 
 
Ve chvílích, kdy Molly hovoří s dalšími postavami, klade Štípková slovní přízvuk na správné slabiky, čímž posiluje kontrast mezi pokojskou a okolním světem. Právně v tomto interpretačním odlišení je jasně vidět přínos režisérky Alexandry Bauerové, která se nad výsledným vyzněním zamýšlela a dokázala tak ve spolupráci s interpretkou i poněkud zdlouhavý příběh pozvednout na novou úroveň.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti.
Vyřeší Sherlock záhadu orientálního pokladu? Podpis čtyř vypráví o orientálním pokladu nesmírné ceny. Kde byl nalezen? Kam se poděl? Kdo je jeho pravým vlastníkem? Proč se objevil náhle v Anglii? Jaké metody k vyšetřování Sherlock Holmes použije?
Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno.
Případ plzeňských mordů je úvodním příběhem knižní řady Letopisy Královské komory. Odehrává se v polovině 16. století, za vlády Ferdinanda I. Habsburského. Děj se zasazen do města Plzně.

Recenze ze stejného žánru

Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč.
Amatérský žokej Alan York se stal svědkem úmrtí svého kolegy a blízkého přítele Billa Davidsona, jehož kůň Admirál měl být jasným vítězem dostihu. Jenže na jedné z překážek za mlhy upadl i se svým jezdcem tak nešťastně, že Davidson na následky zranění po převozu do nemocnice zemřel. Policie tragédii uzavřela jako nešťastnou náhodu, ale Alan ví,…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.
Po Zločinech pro dva a příběhu zvaném N či M? se konečně dočkáváme prvního případu známé detektivní dvojice z pera Agathy Christie Tommyho a Pentličky s názvem Tajemný protivník. Poprvé jde také v případě oné dvojice o jednohlasou četbu, což s sebou nese lecjaká úskalí. Jak se s nimi vypořádala Jana Stryková?

Dále od recenzenta

Alena Mornštajnová je českým čtenářům známá především jako autorka bestsellerů pro dospělé. Nicméně čas od času spisovatelka zabrousí i do literárních vod pro nejmenší děti. To je i případ její nejnovější útlé knížky Vánoce v Šípkové ulici, která teď vyšla ve vydavatelství Albatros a krátce nato také v audiální verzi u OneHotBook.
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.
Ačkoliv německý spisovatel Hans Watzlik patřil ve své době ke známým autorům, dnes už si u nás na jeho dílo vzpomene málokdo. O jeho znovuobjevení se nyní pokouší František Jílek, jehož vydavatelství stojí za zvukovým zpracováním Watzlikova románu Weberova romantická cesta.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pokojská
Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Když však objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli, ocitne se náhle ve středu pozornosti. Tohle není nepořádek, který by se dal snadno uklidit. A jak se Molly snaží zjistit pravdu a poslouchá, co jí našeptávají stěny hotelu Regency Grand, nachází v sobě sílu, o které neměla tušení. Je možná jen pokojská, má ale schopnost vnímat to, co ostatní ne. Čtivý a okouzlující příběh o tom, že každý si zaslouží být viděn a že pravda není vždy černobílá – můžete ji najít ve špinavých, tmavých koutech…
Přejít nahoru