Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Těžký život Kostků

Poslední aristokratka
Poslední aristokratka

Kvalitních humoristických románů není nikdy dost. Určitou záruku představuje udílená Cena Miloslava Švandrlíka, právě tu pohled na soužití rodiny Kostků z pera Evžena Bočka obdržel. Stejně jako velmi pozitivní přijetí od čtenářů..

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomkem šlechtického rodu. Nyní žije v New Yorku, ale díky restitucím se mu rodové sídlo navrací. A tak se i spolu se svou rodinou vydává do Čech, aby nejen dal Kostku znovu do pořádku (a otevřel ji lidem), ale také aby navykl zdejším tradicím a způsobu života. Už i samotný přesun a zabydlení s sebou nese nejednu lapálii, ty největší však na rodinu Kostků teprve čekají. Ostatně, není se čemu divit. Každý z nových obyvatel nese rysy svérázné figurky, jež by vystačila na samostatný příběh. V centru pozornosti stojí dcera Marie (přesněji Marie III.), osmnáctiletá dívka, skrze jejíž deníkové zápisky se o aktivitách rodiny Kostků dovídáme. Maminka Vivien je rodilou Američankou a s češtinou se potýká stejně jako s místními kulturními zvyky. Otec si hlídá každou (zbylou) korunu, zaměstnanci jako by přišli z roztodivného panoptika. Jako celek tak jejich příhody působí coby živý organismus chaosu, živelně demolující veškerou snahu o znovunastolení řádu.

Z výše uvedené stručné charakteristiky nelze mnoho vyčíst o ději. Ne náhodou. Poslední aristokratku žádné výrazné dějové linie neprochází. Spíše jde o sled tu více, tu méně propojených událostí. Kdyby jich ubylo, nijak to celek neovlivní, což by teoreticky mohlo platit i naopak. Ale v takovém případě by už Boček uškodil tempu a plynutí svého vyprávění. A to představuje jednu z hlavní devíz knihy. Pomáhá si ich-formou a deníkovými zápisky, samozřejmě ale především vršením tu více, tu méně absurdních situacích. S absurditou to nicméně (naštěstí) není tak žhavé, autor utvořil hrdiny z masa a kostí. A i když mají své všelijaké svérázné rysy, nestávají se prvoplánovými typy, které mají pouze bavit a fungovat coby katalyzátor pro jiné situace. Už z toho důvodu má Poslední aristokratka tak přívětivý ohlas. Sice lze vycítit, že Boček někdy chce být vtipný (alespoň skladbou slov) za každou cenu, nevzdává se priority: uvěřitelnosti událostí a motivací postav. A toho, aby hrdinové nám byli něčím blízcí, sympatičtí.
 

Způsob psaní i humoru si vysloveně říkal o převod do zvukového zpracování. Veronika Kubařová má velmi příjemný hlas, pohodovosti napomáhá i její všudypřítomný úsměv v přednesu, snad jen kdyby těch lákadel v podobě zkomolené amerikano-češtiny bylo méně (za to však může spíše autor knihy). Poslední aristokratka nijak zvlášť nepřekvapí, na zpříjemnění večerů je ale velmi podařeným kouskem. Bránice dost možná zabrat nedostane, rty si ale navyknou na tvar úsměvu..

audioknihu k recenzi poskytla Audiotéka

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

Nakladatelství OneHotBook na mne působí jako určité zjevení ve světě audioknih. V přehledu vydaných titulů na první pohled zaujme jeho dramaturgická strategie přenášet do audiopodoby světové trháky (detektivky Joa Nesbøho), ale i mapovat tuzemskou produkci (Rudiš, Soukupová). Tituly jsou to vždy pečlivě natočené, interpretované hereckými špičkami zavedených jmen, i takovými, která se světem auditivního umění…

Audioknihy ze stejného žánru

„Vážení spoluobčani! Vy jste se tady sešli, abyste vyslechli výklad o politický situaci. Jelikož se nikdo nemá k tomu, aby vám ty události vysvětlil, řeknu stručně, o co de: sme podruhý ve sračkách a podruhý až po uši.“
V roce 2009 vyšel v Supraphonu dvoudiskový komplet s názvem Zdeněk Svěrák Povídky. Obsahoval šest příběhů ze stejnojmenné knihy, vydané nakladatelstvím Fragment, čtených autorem. Čtyři povídky se do tehdejšího vydání nevešly, a proto vycházejí nyní samostatně.
Už jen vozit cestující je někdy vážně zábava, ale co teprve v Norsku! Vozit Nory v MHD není jen tak! Jednak je tam mnohem větší zima než na Slovensku, a podle Ondrejova psaní i mnohem větší sranda. Ale to může být i jeho stylem. Možná kdyby popisoval vyšívání v Zimbabwe, taky by vám to připadalo…
Sympatická Precious Ramotswe zakládá první ženskou detektivní agenturu v Gaborone, hlavním městě Botswany. Nejenže se dokáže vypořádat s podvodníky, najít zmizelého manžela nebo zkrotit neposlušné dcery ustaraných rodičů, ale nabídne nám také pohled do duše národa, jenž obývá oblast na prahu pouště Kalahari. Když se Precious nakonec vrhne po stopách zmizelého dítěte, riskuje vlastní pověst…

Recenze ze stejného žánru

Předvánoční čas bývá na audioknižní novinky tradičně velmi bohatý. Důvodem je samozřejmě, podobně jako u jakéhokoliv jiného obchodního artiklu, slibný komerční dopad blížících se svátků, troufám si ale bláhově věřit, že právě u knih a audioknih je záměr vydavatele ještě jiný – saturovat dychtivé čtenáře a posluchače pro nadcházející dny volna, klidu a míru novými…
Je čas dovolených a tím i zvýšeného zájmu o zábavnou a oddechovou literaturu. Značné oblibě se zajisté budou těšit všelijaké důmyslné i odlehčené detektivky, a proto je celkem logické, že nakladatelství Tympanum naplánovalo vydání audioknihy Jak neuloupit smaragd právě na dobu před školními prázdninami.
Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…
Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“.

Dále od recenzenta

U příležitosti stého výročí založení republiky se na pultech knihkupců objevila řada historických publikací obracejících se k naší minulosti. Jedna z těch nejprobíranějších se o několik měsíců po svém knižním vydání dočkala i převedení do audio podoby. Napsal ji Pavel Kosatík a načetl Pavel Batěk.
Původní plán bylo vydat zvukovou verzi knihy Marťan souběžně s premiérou stejnojmenného filmu, i kvůli čekání na titulního představitele, Jana Zadražila, však OneHotBook vypouští do světa svůj další počin až nyní. Jestliže jste na audioknihu čekali (s úmyslným odsunutím zhlédnutí filmu) stejně jako autor této recenze, pak vězte, že se vám to vyplatí.
Irvin D. Yalom se tematicky věnuje psychoterapii a i když se nevyhýbá odborné literatuře, proslavily jej především beletristické počiny. Jedním z nich i „psaný dialog“ Když Nietzsche plakal.
Obsadit přední příčky mezi světovými bestsellery roku 2015 – co víc si v literárních začátcích přát? Paula Hawkins si na popularitu rozhodně stěžovat nemůže. Její Dívka ve vlaku „frčí“ i na českém trhu. A dočkala se, nepřekvapivě, i zvukové verze.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Poslední aristokratka
Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) vychází také jako audiokniha v úsměvném podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky. „Po všech těch detektivkách a krvácích jsme chtěli posluchačům dopřát pořádnou porci legrace. Všichni si občas potřebujeme vydechnout a od srdce se zasmát. A tenhle zábavný příběh o restituentech hradu musí rozveselit prostě každého, takže jsme se ho chopili," vysvětluje Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook, čím jej zaujal první díl "trilogie v Kostce" Evžena Bočka.
Přejít nahoru