Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Poslouchejte tikání svých vnitřních hodin

Datum: 

Autor recenze: 

Cirkadiánní kód
Cirkadiánní kód

O vnitřních hodinách jsme už pravděpodobně slyšeli, ale stejně pravděpodobně jsme jim dosud kdovíjakou pozornost nevěnovali. To, že nám jejich poznání a především pak naslouchání a respekt k nim, může zcela zásadně zlepšit kvalitu života, se dovíme ve fascinující audioknize Cirkadiánní kód.

Jestliže nám displej mobilního telefonu začne od podvečerních hodin měnit barvu, tzv. žloutnout, není to z popudu IT dívek a chlapců. Vysvětlení hledejme u vědce Satchina Pandy, který se svým týmem dlouhá léta řeší náš cirkadiánní kód – naše vnitřní hodiny, rytmus, který v sobě máme, ať už si o svobodné vůli myslíme cokoliv. Organismus, a to nejen lidský, podléhá zákonitostem, které není v našich silách měnit a není to ostatně ani žádoucí. Čím lépe je pochopíme a čím více je budeme respektovat, tím kvalitněji se nám bude žít.
 
Posluchače znalého audioknižní produkce Jan Melvil Publishing pojmy, o kterých autor v Cirkadiánním kódu píše, nepřekvapí. I Panda mluví o spánku (vzpomeňme na Proč spíme), o půstu (Kompletní průvodce půstem), o (ne)stárnutí (Konec stárnutí). Pohyb, strava, spánek, to vše je zcela přirozeně propojené a obdobným způsobem by na to měly reagovat i naše návyky. A právě v kontextu cirkadiánního rytmu by ony návyky měly zohledňovat to, co se v těle, ať už s ohledem na stravování, nebo třeba s ohledem na spánek, odehrává.
 
Satchin Panda, zejména narozdíl od Konce stárnutí, nabízí nejen čtenářsky stravitelnější text, ale také jasně zformulované přístupy, jež je možné vyhodnotit a zapracovat do každodenního způsobu „chování“. Jeho rady je možno vnímat jako závěry výzkumů, které lze přímo praktikovat, neboť jsou konkrétní a srozumitelné.
 

 

Cirkadiánní kód je fascinující ze dvou hlavních důvodů: tím prvním je komplexnost, kterou toto téma zpracovává – jak zde již zaznělo, vnitřní hodiny/rytmus jsou v souladu a zcela zásadní pro všechny děje, které se v nás odehrávají. Druhý důvod, proč audioknize věnovat zvýšenou pozornost, spočívá v praktičnosti a dosažitelnosti. Z kapitoly po kapitole vychází vždy jasně zformulovaný závěr a kroky, které nepředstavují tak kruciální zásah do života, abychom vše vzdali hned zkraje. Naopak – vraťme se na začátek k zabarvení displeje: vždyť už jen ten nažloutlý filtr lze brát jako první krok. Pozitivní změna se začne projevovat záhy (a to si nemusíme ani měřit spánek). Jakmile budeme chtít pokročit ještě dál, můžeme si třeba na telefonu večer nastavit speciální červený filtr, který de facto zcela filtruje nežádoucí modré světlo displeje. Anebo se zkrátka večer zcela obejdeme bez dívání do displejů.
 
Obdobně bychom mohli jít bod po bodu: Panda nás nenutí překopávat jídelníček, ale v souladu s celým tématem knihy, pouze předkládá jasné argumenty, proč je velmi žádoucí pravidelnost a také časové (čím kratší, tím ve výsledku pro náš život lepší) okno, v němž jíme. A ačkoliv je cirkadiánní rytmus zdánlivě jednoduchým tématem, audiokniha poví, jak široce nás ovlivňuje ať už jde o spánek, studijní výsledky, schopnost přemýšlet, komunikovat nebo se vyvarovat i závažných onemocnění (či přinejmenším snížit riziko jejich vzniku).
 
Nepřekvapí a potěší, že u Melvila padlo rozhodnutí svěřit takový typ textu Tomáši Voženílkovi. Po skvěle zvládnutých audioknihách Stát se investorem a především pak Navždy plynule navazuje Voženílek na „krasojízdu“ a Cirkadiánní kód rozhodně coby audiokniha funguje jako jedna z těch nejlepších, které doposud v portfoliu brněnského vydavatele najdeme. Nejen proto, že se díky interpretaci a stylistice samotného textu posluchač opravdu obejde bez čtení papírové knihy, ale i z důvodu pečlivého režijního vedení, které tentokrát o poznání lépe zachází s hudební dramaturgií. Tam, kde v minulosti zaznívaly spíše nahodilé tóny, máme krátké hudební motivy, náladou zohledňující pozitivní dopad, který na nás může poslech Cirkadiánního kódu mít. Samozřejmě jakmile začneme nabyté informace aplikovat v životě.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek. Metoda Bullet Journal vznikla pro uvědomění toho, jak využíváme dva nejcennější životní zdroje: čas a energii. Uděláte díky ní víc práce, protože toho budete dělat méně. Zasloužíte si to.
Jste nešťastně zamilovaní? Chcete se konečně seznámit s dívkou? Chcete se zbavit nesmělosti? Chcete získat ženu, která vás ignoruje (anebo nazpět tu, která vás opustila)? Nové, masivně přepracované vydání českého bestselleru, vám změní život. Autor se od 1. vydání věnoval 5 let poradenství a sbírání nových poznatků o mužských stereotypech, chybách a slabinách, aby vše…
„Drobné změny, pozoruhodné výsledky“ je motto mezinárodního bestselleru, který se stále drží na vrcholu žebříčků. (Protože funguje.) James Clear, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů, vás naučí dosáhnout cílů pomocí drobných každodenních kroků – jak sám říká, stačí 1% změna každý den. Drobné, „atomární” krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv na dosažení všeho, co…
Petr Ludwig v původní české publikaci opírající se o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblasti lidského rozhodování, motivace a produktivity přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: Jak z toho ven? Jak být produktivnější bez větší únavy? Jak začít využívat náš čas efektivněji? Jak prožít každý den naplno?

Recenze ze stejného žánru

Odkud se k nám dostává energie k pohybu v před? Ne, nedívejte se na to z pohledu fyzikální zákonů, obraťte se tentokrát více dovnitř. Kde se bere chuť něco udělat? Znáte motivaci? A víte, že je to s ní značně komplikované a že její špatné pochopení vlastně může zafungovat jako účinná brzda?

Dále od recenzenta

Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
"..jediní opravdoví lidi, co znám, jsou blázni, blázni do života, ukecaní blázni, cvoci k spasení, ti, kteří chtějí mít všechno – a hned!, kteří nezívají a neříkají věci-co-se-sluší, ale hoří, hoří, hoří jako ta báječná rachejtle..” Zdá se, že Jack Kerouac ve svém putování odkryje jiskru, která nejednomu čtenáři změní život. Znám takové. Nepočítám se…
V těsném sledu za sebou se na trhu objevila dvojice audioknih, jejichž původní tištěné vydání pochází z poslední třetiny minulého století. Pojí je však ještě i něco jiného: jak S Bohem v Rusku, tak To nemyslíte vážně, pane Feynmane! se skládají ze vzpomínek samotných autorů.
Cressida Cowell se vydává vůbec poprvé mimo svět svých dračích hrdinů. Po sérii o Škyťákovi, která přivedla filmové studio DreamWorks k titulům Jak vycvičit draka, nám tato anglická spisovatelka otevírá dvířka do další říše bohaté na fantazii, napětí, dobrodružství a humor.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Cirkadiánní kód
Dlouho přehlížený, přitom tak významný – rytmus těla, který řídí vše. Seznamte se s tím, jak funguje, jak provázané jsou funkce našich orgánů a jak si nerespektováním našich vnitřních hodin můžeme škodit.
Přejít nahoru