Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Panu Hrabalovi s radostí a láskou

Postřižiny
Postřižiny

Milý pane Hrabale, 

je tomu takřka dvacet let, co jste snad nešťastnou náhodou opustil tento svět. Váš odkaz je však stále živý. Nejen díky tak laskavým knihám, které jste naplnil množstvím bizarních postaviček s neméně bizarními příběhy, ale především díky Vašemu kouzlení s češtinou.

Jak jistě víte, velkou část Vašeho díla oživil na plátně Váš přítel Jiří Menzel, věřím ale, že by Vás potěšilo, jak nádherně Vámi vystavěné věty a souvětí ožívají ve zvukové podobě, kterou dnes nazýváme pojmem audiokniha.

Jako je Jiří Menzel nekorunovaným králem filmových adaptací Vašich příběhů, je rozhlasový režisér Aleš Vrzák mnou korunovaným králem těch zvukových. Ostře sledované vlaky v podání herce Jaroslava Plesla rovná se koncert citlivosti. Jarmilka a Bambini di Praga v interpretaci Oldřicha Kaisera rovnají se Vy, Bohumile. Kdybyste své Postřižiny, jako jedinou knihu neobdařil vypravěčkou, byl by Oldřich Kaiser opět vhodným čtecem.

Aleši Vrzákovi se ale podařilo najít úchvatnou ženu, herečku Terezu Bebarovou. Ta by se vám líbila, její hlas by vás doslova uchvátil. Historky, umístěné do pivovaru v Nymburku 20. let, vyprávěné rozvernou Maryškou, načetla paní Terezka s takovou láskou a radostí (jak sama v úvodu četby přiznává), s takovou živočišností, že po bezmála čtyřhodinovém poslechu si musí vepřovou a pivo zamilovat každý, jak naprostý vegetarián, tak i ten nejortodoxnější abstinent. Kdybyste slyšel, jak si poradila se strýcem Pepinem, budete smíchem řičet. Už za vašeho života se tvrdilo, že Jaromíra Hanzlíka, představitele filmového Pepina, nepůjde předčit. Možná ne, leč nápad číst strýce Pepina s typickým brněnským přízvukem, si zaslouží smeknout klobouk. Uřvat Pepina hantecem je pro ženu takřka nadlidský úkol. Tereza Bebarová jej splnila na výbornou. A jak krásně zpívá..
 

..to jsem Vám nenapsal? Hudba skladatele Jiřího Šusta, kterou známe z filmu, v audioknize je i není zachována. Přítomna je totiž v nových aranžích všem jistě známého Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Hudba a zpěv jsou ozdobou této brilantní audioknihy.

banner 1200x150

Režisér Vrzák Vašemu dílu rozumí, herci, kteří svými mluvidly vdechli Vašim dílům další rozměr, rovněž. Ondřej Havelka má neuvěřitelný talent zaranžovat hudbu, která k četbě pasuje. V takové milé společnosti snad ani nešlo očekávat špatný výsledek.

Poděkujme společně sice malému, ale o to důslednému nakladatelství Kristián Entertainment za vynaložení jistě nemalých prostředků při realizaci nahrávky, která asi jen těžko předčí úžasný film. Má však obrovský potenciál zaujmout širokou posluchačskou obec.
 
Pane Hrabale, za sebe a další posluchače/čtenáře děkuji za vše, co jste nám zanechal.
 

Jakub Kamberský, 5. prosince 2016.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Podtitul knihy, Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921, lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, avšak o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.
Třiasedmdesátiletý pan Ovčáček doslova přežívá v domově pro seniory. Má vyšší inteligenci než většina klientů i zaměstnanců a rád dělá různé legrácky a naschvály. Ty ale zdaleka ne všichni berou s humorem.
Poslední lednová neděle roku 2018 je pro deníkového komentátora Jana „Johana“ Součka den blbec. Prezidentské volby znovu vyhrál záštiplný stařec a pokrytectví kolegů z domovské redakce je už natolik nesnesitelné, že hrdina raději vyklízí pole i zásuvky a uvažuje, co se dá s padesátkou na krku mimo novinařinu podniknout. Náhle mu padne zrak na další…

Recenze ze stejného žánru

„Podívej se, co dovede s chlapem udělat minuta vášně,“ říká jedna z postav románu anglické romanopiskyně a jedné z nejpopulárnějších autorek anglické literární moderny Daphne du Maurier Má sestřenka Rachel. Ten poprvé vyšel v roce 1951 a přestože nepatří mezi spisovatelčiny nejznámější knihy, rozhodně se řadí k těm nejlepším.
Rodák z českého Vimperku Jan Kraus žije od konce 80. let v Berlíně a živí se jako ošetřovatel. Pečuje o smrtelně nemocné a takzvaně je převáží na druhý břeh. Některé jeho „převozy“ trvají pár dnů, jiné několik měsíců, smrt si však nakonec přijde pro každého. Když se Kraus začne starat o devětadevadesátiletého bezvládně ležícího muže,…
Alena Mornštajnová patří k nejoblíbenějším českým spisovatelům a své čtenáře pravidelně zásobuje novými příběhy. Po dvou knihách pro děti (Teribear – Tajemství modré krabice a Kapka Ája) se vrací s velice depresivním románem pro dospělé. Novinku Les v domě vydal v polovině dubna Host a současně s ní vyšla tradičně již pod hlavičkou OneHotBook i…
Hned několik falešných identit během svého nezákonného počínání používal Frank William Abagnale jr. Pod jménem Frank Williams vystupoval jako pilot letecké společnosti Pam Am a téměř rok strávil jako noční lékař Frank Conners na dětském oddělení v Georgii. Nějaký čas pracoval také v advokátní kanceláři nebo jako vysokoškolský pedagog sociologie.

Dále od recenzenta

Vachkův inspektor Klubíčko patří např. vedle Čapkova dr. Mejzlíka ke klasice v české meziválečné detektivce. Není proto s podivem, že jak Čapkovy Povídky z obou kapes, tak i případy z pera Emila Vachka byly a jsou s oblibou auditivně zpracovávány, některé pak nejednou. U povídek Karla Čapka se už z toho stává pomalu anomálie. Věnujme…
Národní třída (2013) je zatím posledním románem českého spisovatele Jaroslava Rudiše. Na román vyšla řada recenzí, proto jen stručně o obsahu. Jde o příběh člověka, který kdysi selhal a své selhání se snaží maskovat falešným nadhledem, ranařstvím, uměle vytvářenou a hlavně uměle udržovanou autoritou.
Ve spojitosti se jménem Mika Waltari si téměř každý vybaví jeho Egypťana Sinuheta, ti více sečtělí pak i Tajemného Etruska. Tento pompézní román o hledání sebe sama, místa svého určení, svého jezera, hory, města, román o rozmachu řecké kultury, zániku a vzniku civilizací, mocenských bojích, nejen milostných intrikách, o podlostech a moci božské psal Waltari…
Roku 2012 si celý svět připomínal dvousté výročí narození britského spisovatele Charlese Dickense. Stranou nezůstal ani Český rozhlas, který u této příležitosti nastudoval dodnes strhující příběh Olivera Twista, tentokrát ve formě patnáctidílné dramatiované četby na pokračování.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vystudoval práva, ale po řadu let vykonával nejrůznější manuální zaměstnání: byl sladovníkem v pivovaru, dělníkem na železnici, pojišťovacím agentem, pracoval u vysokých pecí, ve sběrných surovinách i jako kulisák v libeňském divadle, nedaleko něhož bydlel.
Postřižiny
Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.
Přejít nahoru