Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Potkat chobotnici v noční Praze

Datum: 

Autor recenze: 

Druhé město
Druhé město

Vůbec poprvé se zvukového vydání dočkalo literární dílo Michala Ajvaze. O audioknižní podobu jeho magicko-realistického románu Druhé město se postaralo mladé vydavatelství Čti mi!

Že se právě Čti mi! zvukově ujalo právě Ajvaze, nepřekvapí – v jeho vydavatelském portfoliu dominují dobrodružné příběhy, žánry hybridizující fantastiku s napětím a občas i s (byť jaksi podvratným) humorem. Možná však překvapí výběr právě tohoto titulu. Druhé město není ani první Ajvazovou prózou (jde o jeho třetí počin), ani nepatří mezi ty nejvýznamnější či čtenáři nejoblíbenější. Přesto jakožto vstupenka do autorova imaginária funguje více než dobře. Zvláště, bavíme-li se o audioknižní úpravě.
 
Rozsahem Druhé město sotva přesahuje 170 stran, což v nezkrácené podobě odpovídá bezmála šesti hodinám poslechu, má celou řadu typických rysů sdílených s pozdější, vyspělejší autorovou tvorbou. Umně atakuje čtenářovu fantazii, provokuje k mnohovýznamovému čtení, a to i přesto, že Michal Ajvaz sám v rozhovorech boří mýtus leckterých (nad)intepretací a metafor. Naopak tvrdí, že Druhé město je výhradně o ději a nic kromě děje v románu není.

Jakmile si však vpustíte první kapitoly do uší, stěží se ubráníte touze si za všemožnými, až surreálnými obrazy dosazovat významy, které by pomohly alespoň trochu ospravedlnit, že třeba na Staroměstském náměstí potkáte tučňáka. Zkrátka, Ajvaz ani tentokrát nešetří posuny reality do svébytného světa, stále však pevně napojeného na ten náš, až vám budou oči/uši přecházet.
 

 

 
Druhé město poskytuje velmi hravý, intelektuálně stimulující zážitek, a přitom – jak autor tvrdí – vlastně „o nic nejde”, jen o příběh, o zápletku, o tajemství, které se snaží hlavní hrdina rozlousknout. (Mimochodem, ani netušíme, jak je starý a co ve skutečnosti dělá.) Ne snad, že by klíčovým nápadem vybočil z řady již mnohokrát použitých vzorců (ono druhé město je jakýmsi místem paralelně existujícím s tím naším), zkušenější čtenáře či posluchače možná ani tolikrát nepřekvapí, přesto baví. Zaujímá pozornost, a to především díky své imaginaci, schopnosti vrstvit nejen scény, ale i popisy do toku, který může čas od času mást (až působit zmatečně), který má však většinou rozměr nadprůměrné kvality práce s jazykem a s výstavbou informací, jimiž se „prokousáváme”.
 
Čti mi! znovu oslovilo svého kmenového interpreta Martina Čevoru, aby se s vrstvením Ajvazova textu vypořádal. Pro posluchače může být první hodina ve znamení obtížného sžívání se s interpretací. Čevorův projev jako by neznal práci s pauzami. Rytmus četby se nese na stále stejné vlně, jako vlastně i zacházení s intonací. Jenže… kdoví, zda za to může text sám, nebo posluchačova akceptace, s přibývajícím časem tráveným s audioknižním Druhým městem se ukazuje, jak funkční a ve vztahu s poetikou románu adekvátní Čevorův způsob podání je. Posluchače přivádí chvílemi k šílenství nebo přinejmenším nervozitě, současně skrytě baví, podvratně pomrkává. Posiluje dojem, že vše, co hrdina v románu prožívá, je možná jen snem, nikoliv realitou. Audiokniha by se docela dobře obešla bez krátkých hudebních předělů (ne nepovedených, ale možná zbytečně zcizujících onen pocit, o němž byla o pár vět výše řeč), natolik se Čevora s Ajvazem dokázal sloučit.
 
Nyní vlastně nezbývá nic jiného než doufat, že se Čti mi! nebo nějaký jiný vydavatel k bohaté tvorbě Michala Ajvaze vrátí. Je rozhodně z čeho vybírat.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rodinu Ducháčkových už znáte! Tatínek Mlživoj, maminka Blanka a jejich svérázné děti Simon, Olívie a Bubi budou tentokrát prožívat příhody, které spojuje tajemný mlžný opar. Seznámíme se s Mlžany z Blatšeru, dozvíme se, jaké záhady zkoumají na Mlžanské akademii věd, a vydáme se na mlžanský karneval přízraků.
Velkolepé dobrodružství na křídlech jednorožců pokračuje Skandaru Smithovi se splnil jeho dětský sen — stal se jezdcem. První ročník výcviku byl pro něj i jeho jednorožce Kvítka náročný. Jenže když Skandar a jeho přátelé postoupí do druhého ročníku, v Hnízdě nečekaně vyvstane nová hrozba.
Přírodní pohroma Lionet z Glastonbury! Osm historických detektivních povídek s prvky magie, záhad a černého humoru. Londýnský koroner Lionet vyšetřuje úmrtí způsobená nadpřirozenými silami či úkladnými vrahy.
VÝPRAVA DO FANTASY SVĚTA PODRUHÉ! Z trosek pradávného Amdailu povstal nový Nurheim a zdá se, že je národ Nurů konečně v bezpečí před šílenou bohyní. Všichni ale tuší, že jde pouze o dočasné období klidu a že kdykoli může přijít bouře, která je smete. A ač vždy chtěla být hrdinkou, Arila nyní musí dělat něco…

Recenze ze stejného žánru

Zachary se před začátkem nového semestru snaží zabavit v knihovně vermontské univerzity. Jako vášnivý čtenář ji sice zná skoro celou, s jednou knihou se ale ještě nikdy nesetkal. Uchvátí ho natolik, že si ji odnese do svého pokoje i přes to, že knihovní systém hlásí chybu. A potom – najde v knize sám sebe.
Henika je mladá čarodějka, která díky jednomu náhodnému setkání dostane dar léčitelství. Ve smyslu přísahy, kterou složila, pomáhá tam, kde je to zapotřebí. Její kroky vedou nehostinným světem, ve kterém není místo pro vědu, umění ani naději. Na svých cestách, na kterých jí dělají společnost klisna Potvora a straka Trdlo, se potkává s rozličnými lidskými…
Američané chtěli tajnou zbraň a také ji dostali. Proč se jí najednou potřebují zbavit? Kvůli Rusům? Kvůli radosti z utrpení neznámého tvora? A proč celou situaci umí vyřešit pouze němá uklízečka?
Stephen King ji označuje za své opus magnum. Sedmidílná knižní série Temná věž má své zapřisáhlé fanoušky, stejně jako ty, kteří se na cestě k věži nedostali dál než přes první svazek. A nyní konečně vychází ve zvukové podobě.

Dále od recenzenta

Byly časy, kdy jsem o tom snil. A pak doba, kdy jsem smířený na sen zapomněl. Mít tak možnost Respekt nejen číst, ale také poslouchat..
Poprvé román vyšel v roce 1782 a hned na to nejen v literárních kruzích vyvolal senzaci. Choderlose de Laclose si vzal na paškál pokrytectví tehdejší společnosti a ťal do živého. Vždyť právě jeho čtenářstvo se do značné míry překrývalo s hlavními postavami románu. Od té doby uplynula nejen spousta času, ale také adaptací, takže se…
Účinnost teoretických příruček o obchodování v kontaktu s praxí vesměs dostává řádně zabrat. Mnohem rozumnější strategii při hledání inspirace představují životopisy úspěšných podnikatelů. Kupříkladu Jeffa Bezose, zakladatele a vedoucího společnosti Amazon.
Pro řadu z nás představuje osvojení cizí řeči takřka nemožný úkol. „Syndrom Achillovy paty” roste o to více, o co déle s budováním návyku učit se jazyk bojujeme. Jenže, jak se popasovat s tvrzením, že „nic takového jako těžký jazyk neexistuje”? Autorem tohoto postřehu je Gabriel Wyner, který své zkušenosti s osvojením (několika) cizích jazyků…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Druhé město
Osamělý hrdina knihy narazí v antikvariátu na knížku psanou neznámým písmem a přinese si ji domů. Tím začíná dlouhé hledání neznámého města, z něhož kniha pochází a jež žije v podivné symbióze s Prahou, na jejích okrajích a na rubu známých prostorů.
Přejít nahoru