Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Spisovatelka mezi vykopávkami

Datum: 

Autor recenze: 

Pověz mi, jak žijete
Pověz mi, jak žijete

Pověz mi, jak žijete je jednou ze dvou knih, kterou Agatha Christie vydala pod jménem Agatha Christie Mallowan. Vedl ji k tomu zřejmě nejen vděk svému druhému manželovi, archeologovi Maxi Mallowanovi, který měl na jejím vzniku značný podíl, ale snad i váhání ze strany vydavatele. Ten se velmi obával odmítnutí titulu ze strany čtenářů, očekávajících další detektivní záhadu.

Naštěstí neopodstatněně. Ačkoliv zde nenajdeme žádnou z rafinovaných zápletek, nahlédnutí do soukromí jedné z nejslavnějších spisovatelek všech dob v kulisách prašných archeologických nalezišť v severní Sýrii je neméně zajímavé.

Archeologických výprav svého muže se Agatha Christie účastnila nejen v roli jeho choti, ale jako platná členka týmu. Dostala totiž na starosti fotografování a drobné opravy nalezených předmětů. Přesto není její vzpomínková kniha vědeckým pojednáním plným odborných popisů a nudných historických pasáží. Naopak, jde o navýsost živé a poutavé zachycení problematiky cest do oblasti Blízkého východu, ať už jde o složité přípravy a balení, budování tábora či najímání místních dělníků. Agatha Christie vždy psala lehce a s jemným humorným podtónem, takže nepřekvapí, že si namísto stesků dělá legraci i z útrap, jakými bylo například soužití s početnými zástupy blech či sociální zařízení neodpovídajícímu moderním standardům. Pro Evropana velmi zajímavé je i líčení mentality místních obyvatel, ať už šlo o chudé kopáče, trochu vypočítavé a ziskuchtivé vlastníky půdy, či neochotné příslušníky veřejných institucí. Život v těchto místech byl v meziválečné době nesmírně barvitý, země byla pod francouzskou správou, snažící se vypořádat s odlišnými světonázory Kurdů, Arabů a Arménů, přesto zde nebylo tak nebezpečno, jak bychom si dnes možná představovali.
 
Koncem letošního roku by se na pultech knihkupců měl tento titul objevit pod hlavičkou Ikaru ve zbrusu novém překladu, pro audioknižní zpracování ale vydavatelství Tympanum sáhlo po prozatím jediné aktuálně dostupné verzi Knižního klubu, vycházející z původního překladu Dušana Zbavitele ze sedmdesátých let. O interpretaci osmihodinové nahrávky se postarala Martina Hudečková, známá svým komediálním talentem, který předvádí nejen na divadelních prknech, ale i v dabingu. Nepojala svou úlohu vypravěčky tak expresivně, jako Alena Vránová ve zkraje roku vydané autobiografii Vlastní životopis, přesto nezapře svůj smysl pro ironii a humornou nadsázku. Nadhled, s kterým Agatha Christie líčí nevšední zážitky, tak v její interpretaci vynikne více, než v případě tištěné knihy. Vyprávění Martiny Hudečkové doplňuje také citlivě zvolený hudební doprovod, jehož melodie se odkazují k východní tradici a navozují příjemnou exotickou atmosféru.
 

 
Archeologické výpravy do oblastí v dnešní Sýrii a Iráku přímo inspirovaly některé z detektivních příběhů, s nimiž Agatha Christie slavila u svých čtenářů nebývalé úspěchy. Není náhodou, že ve třicátých letech spatřily světlo světa známé poirotovské romány Vražda v Mezopotámii a Schůzka se smrtí, odehrávající se v místech, která spisovatelka na Blízkém východě navštívila. I o tom, jaké si vytvořila podmínky pro psaní uprostřed vykopávek, se ve vzpomínkách nezapomněla zmínit. Pokud patříte mezi fanoušky Agathy Christie, kteří se rádi dovídají něco o ní samotné, pak je rozhodně poslech Pověz mi, jak žijete nutností.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Po dvojici bestsellerů přichází Ladislav Zibura s novým dobrodružstvím – tentokrát se vydává do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Princ Ládík putuje po těch nejzapadlejších vesnicích, aby mohl naslouchat příběhům místních a načerpat něco z jejich moudrosti.
Francouz Henri Charrière byl v roce 1931 nespravedlivě odsouzen za vraždu na doživotí, strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech, uprchl a dvacet let poté popsal svůj příběh v bestselleru, jehož filmová verze se Stevem McQueenem v titulní roli obletěla svět.
Příběh Radovana Krejčíře vrátí posluchače na začátek jeho kariéry a to do let devadesátých a na přelom tisíciletí. Co ho vedlo k tomu dát se na profesionální dráhu gangstera?
Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Audiokniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport.

Recenze ze stejného žánru

S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Ač ve veřejném prostoru se v posledních letech toto téma skloňuje čím dál častěji, břemena rasismu vůči romům se česká společnost prozatím ani zdaleka nezbavila. Své o tom ví i úspěšný novinář a všestranný hudebník Patrik Banga, který k tématu v roce 2022 přispěl autobiografickou knihou Skutečná cesta ven. Tu ve stejném roce v režii…
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.

Dále od recenzenta

Detektiv William „Wolf“ Fawkes je mezi kolegy policisty opravdovým vlkem samotářem. Chce dosáhnout svých cílů stůj co stůj, i kdyby měl jít přes mrtvoly. Jednoho rána je však na dohled jeho bytu nalezena skutečná mrtvola, bizarně sešitá ze šesti lidských těl. Vzápětí vrah předá novinám seznam zamýšlených obětí včetně dnů, kdy mají zemřít. Na posledním…
Jamie Conklin by mohl vést běžný život newyorského školáka. Chodil by do školy, hltal čínská jídla, hrál si s autíčky. To by ale nesměl být obdařen jistou zvláštní schopností.
Do zapadlé vesničky Kåsund na severu Norska přichází tajemný muž. Říká si Ulf a tvrdí, že přijel lovit bělokury. Brzy se ale ukáže, že lovnou zvěří na útěku je on sám a jeho pronásledovatelé se den za dnem přibližují. Na svérázné místní obyvatele není zrovna největší spoleh a jeho vyhlídky jsou proto nevalné. Sám o…
Guru české fantasy a sci-fi, Jiří Walker Procházka, spojil své síly se spisovatelkou dětských knížek Klárou Smolíkovou aby společně vytvořili.. severskou detektivku z jižních Čech. Na první pohled by se mohlo zdát, že takové spojení může vést k rozpačitému výsledku, ale bylo by chybou odsuzovat hned zpočátku. Pojďme se tedy podívat detektivní Mrtvé šelmě blíže…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Pověz mi, jak žijete
Vzpomínky z archeologických expedic na tajemném Středním východě   Tato kniha je odpovědí. Odpovědí na otázku, kterou mi lidé kladou velmi často. „Takže vy kopete v Sýrii, viďte? Povězte mi o tom všechno! Jak tam žijete? Ve stanech?“
Přejít nahoru