Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Povídky o (trochu jinak) uzamčených

Lockdown
Lockdown

Česká audioknižní scéna by potřebovala více povídkových souborů, ať už z pera jednoho nebo několika autorů. Pro mnoho posluchačů by mohly být cestou k delším audioknižním útvarům, nebo přinejmenším způsobem, jak si zpříjemnit čekání jakéhokoli druhu. Audioknižní vydavatelé by se však nejdříve museli naučit přistupovat k vydání těchto souborů zodpovědně. Tím spíš, pokud jde o žánrovou literaturu.

Většina knižních nakladatelství tvrdí, že vydat povídky je velice riskantní krok s malou nadějí na úspěch. Zkrátka se neprodávají, pokud nejde o díla českých nebo zahraničních bestselleristů (z audiovydání známe například Povídky o nelásce Michala Viewegha z roku 2019 nebo Nejlepší povídky z cest Ephraima Kishona vydané 2020). Určitou výjimku tvoří antologie nebo tematické povídkové soubory více autorů, mezi nimiž figurují známá jména, která přitáhnou pozornost. Pro méně známé autory jsou pak takové knihy cestou, jak se dostat ke čtenářům.
 
Mezi antologiemi a povídkovými soubory, které pravidelně vycházejí i audioknižně, najdeme vydavatelské počiny nakladatelství Listen skupiny Euromedia Group (ve spolupráci se značkou Témbr) a nakladatelství Epocha (ve spolupráci s Audiotékou). Z první jmenované skupiny jmenujme například Zamilované povídky (2020), V bílém plášti (2020) nebo Žít jako single (2021). Počiny z druhé skupiny patří k literární fantastice.
 
Co se povídek týče, donedávna se nakladatelství Epocha odvážilo vejít do audioknižního světa pouze s těmi podepsanými pseudonymem František Kotleta. Z antologií Ve stínu magie nebo Ve stínu apokalypsy vyšly audioknižně pouze jeho prózy. Jejich audiovydání následoval samostatný výbor dříve publikovaných Kotletových povídek s názvem Válkotvůrci (2021). Ve stejném roce však vyšla ve spolupráci s Audiotékou coby první počin toho druhu kompletní antologie žánru fantastiky s názvem Lockdown.
 
Deset českých autorů napsalo deset příběhů z různých světů. Všechny zápletky ale sjednocuje nějaký prvek uzavření či uzamčení, což výborně předestírá už v pořadí první povídka Panenka Romana Bureše. Kristýna Sněgoňová nabízí hi-tech manipulaci se skutečností v Sobotní směně, Petra Kubašková přináší podivný chudobinec, Lucie Lukačovičová zase noir se superschopnostmi v povídce Divadlo zrůd. Zjistíte, zda hrdinové zachrání mladou vdovu v příběhu Oskara Fuchse nebo jak to dopadne mezi starými přáteli v próze Michaely Merglové. Nemělo by se zapomenout ani na Stíny nad Prahou Davida Šenka, Staré vznešené časy Františka Kotlety, Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka a napínavou detektivku s démony a kostějem Cesta na jih Dalibora Váchy.
 

Pro interpretaci více než devítihodinového Lockdownu byli vybráni Petr Burian a Zuzana Slavíková. Burian čte svižně, jeho hlasový projev je však poněkud řezavý, navíc se chytá každého expresivnějšího slova nebo vyjádření emoce, aby „měl co hrát“, a málokdy jde tedy po smyslu. Slavíková disponuje o něco příjemnější barvou hlasu, čte však o čtvrtinu pomaleji než Burian, což samo o sobě je výraznou vadou na kráse. Navíc si ovšem nedává velkou práci s charakterovou diferenciací postav.
 
Hudební motiv oddělující povídky je výrazný a dává patřičně najevo, že se pouštíme do dobrodružství, kde půjde o život a možná i o svět. Nicméně z intonace, jakou se nám představují názvy příběhů a jejich autoři, můžeme soudit, že interpreti pouze četli jeden dlouhý seznam, který byl následně rozstříhán a použit pro zahájení povídek. Samotná první věta povídky se pak málokdy trefí za úvodní hudební motiv. Naopak ji leckdy zaslechneme za posledními apokalypticky znějícími takty a získáme silný dojem, že „tady se něco nepovedlo“.
 
Přesto je dobře, že byla prolomena určitá hranice a české audioknižní antologie už nejsou doménou pouze společenské prózy nebo humoristiky, ale i fantastiky. Zbývá si už jen přát, aby to Lockdownem neskončilo a dočkali jsme se audioknižního vydání například letos čerstvé velké antologie z produkce Epochy Krásky a vetřelci. Pouze ale za předpokladu, že jejímu vydání bude věnována podstatně větší péče, a to z hlediska výběru interpretů, režie, střihu i kontrolních poslechů.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Částečně autobiografická kniha přináší příběh osmiletého Saši žijícího s babičkou a dědou v Moskvě koncem sedmdesátých let minulého století. Je plná někdy groteskních, jindy tragikomických příhod z běžného života, vyprávěných syrovým jazykem malého chlapce, který postupně čtenáři odhaluje, jak křehká může dětská duše být.
EINE KLEINE KOKAINE LEINE Protektorátní městská legenda o superhrdinovi vzdorujícím nacistům. Barvitým jazykem a s černým humorem líčí autor hrdinské činy Péráka, který prohlašuje: „Němci si to odskáčou…“ Za protektorátu vznikla legenda o superhrdinovi, který vzdoruje nacistům. Je krásný, je mladý, nebrání se kontaktům se ženami a umí v pravou chvíli zasáhnout. Muž, který všem…
Prý je to příznak doby a taky se tomu říká syndrom Sexu ve městě. Ženy a muži, kteří se nikterak neženou do společného života, o svatbě ani potomcích ani nemluvě. A vlastně ani ten vztah, natožpak dlouhodobější, není dost možná to, co hledají. Vědí alespoň protagonisté povídek jedněch z nejpopulárnějších českých autorů, co by vlastně…

Recenze ze stejného žánru

František Kotleta je ve světě audioknih stale častějším hostem. Po Hustém nářezu a především po postapokalyptické trilogii Spad, kterou pozvedl Borek Kapitančik a která potvrdila, že načítat drsnou akční fantastiku není úplně špatný nápad, se v poměrně rychlém sledu vynořila trilogie s Tomášem Koskem v hlavní roli, následována superhrdinskými akčními Lovci. Čekání na další várku…
Paulo Coelho celým svým spisovatelským dílem dokazuje, že vhodně namíchaný koktejl triviálních pravd, působivých přirovnání a nekonfliktních příběhů nejen, že v pohodě zaplatí svému autorovi složenky, ale dokáže z něj dokonce udělat jednoho z nejvydávanějších, nejpřekládanějších, nejvýdělečnějších a také nejvlivnějších literátů své doby, kterého například OSN jmenovala svým „poslem míru“, ať už to znamená cokoli.
Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.
Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…

Dále od recenzenta

Když v dřívějších letech tu a tam vyšla některá z próz Agathy Christie v audioknižní podobě, šlo vždy o vítané zpestření audiální produkce. Teprve až v poslední době ale můžeme mluvit o cílevědomém uvádění jejích sérií s Poirotem nebo Jane Marplovou na český audioknižní trh. Vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo Smysluplnou vraždu coby pátý…
Trilogie Neala Shustermana Žatva smrti se u nás v roce 2018 stala výrazným trendem mezi čtenáři young adult literatury, podobně jako cosplaye stavěné na plášti pastelové barvy a kose. A rozhodnutí začít pracovat na kvalitní zvukové podobě celé série lze považovat za svého času velmi výrazný krok na poli české audioknižní scény.
Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta…
Českým audioknižním vydavatelům jde ke cti, že krom překladů zahraniční produkce a české takzvané „společenské prózy“ vydávají i literární fantastiku, jelikož o tu je nejen z řad čtenářů ale i posluchačů nemalý zájem. Avšak zatímco vydání překladové fantastiky se co do invence a kvality nahrávky mohou s audioknihami jiných žánrů rovnat, s tou českou to mnohdy bývá na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lockdown
Sborník, který vznikl jako inciativa nakladatelství v době krizového stavu republiky, vás zavede do nových fantastických světů – ať už mezi skřety, elfy a půlčíky jako povídka Staré vznešené časy od Františka Kotlety, nebo do světa technologických vymožeností jako Panenka Romana Bureše. Navštívíte futuristickou budoucnost v Sobotní směně Kristýny Sněgoňové, jeden prazvláštní magický chudobinec v povídce Petry Kubaškové nebo třeba Divadlo zrůd v příběhu Lucie Lukačovičové. Zjistíte, zda se hrdinům podaří zachránit mladou vdovu v příběhu Allerseelen od Oskara Fuchse nebo své blízké v povídce Staří přátelé od Michaely Merglové. Odhalíte Stíny nad Prahou s Davidem Šenkem, ponoříte se do světa cti a alchymie v Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka a s Daliborem Váchou okusíte Cestu na jih.
Přejít nahoru