Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Povídky Š+G znovu po letech

Datum: 

Autor recenze: 

Povídky Šimka a Grossmanna
Povídky Šimka a Grossmanna

Od poloviny šedesátých let bavili Jiří Grossmann a Miloslav Šimek sebe i diváky kratšími autorskými povídkami, které byly součástí jak jejich raných vystoupení v klubu Olympik, tak pozdějších pořadů na prknech divadla Semafor, kde dvojice působila až do Grossmannovy předčasné smrti v roce 1971. Ačkoliv nedlouho poté začal Šimek vystupovat s jinými hereckými partnery, už koncem sedmdesátých let se začal k tvorbě pod značkou Š+G vracet prostřednictvím nahrávek z veřejných předčítání jejich společných povídek. První z nich nyní vyšla po více než čtyřech desetiletích v reedici.

Pro koho je určena?

Hodinový záznam z pražského studia Lucerna byl za přítomnosti publika natočen v lednu 1977, na LP desce jej pak v následujícím roce (byť na přebalu je udáván letopočet 1979) vydal Supraphon pod názvem Povídky Šimka a Grossmanna. Ve dvou následujících letech na úspěch této nahrávky navázaly ještě obdobně koncipované záznamy vystoupení, nesoucí názvy Povídky Šimka a Grossmanna 2 a 3. „Dvojka“ se zatím reedice nedočkala, překvapivě už roku 2019 ale v digitální podobě znovu vyšel závěrečný díl této řady, ovšem pod drobně poupraveným názvem Povídky Šimka a Grossmanna 3., patrně aby nedošlo k záměně s jinou, mladší řadou čtených povídek Š+G.

 

Supraphon si totiž počátkem 90. let trochu zavařil tím, že ze tří výše uvedených výběrových desek vybral ty nejzajímavější texty, přidal jednu povídku načtenou v roce 1966 Grossmannem a naopak zcela vynechal písničky, a to vše vydal jako dvojici magnetofonových kazet pod poněkud matoucími názvy Povídky Šimka a Grossmanna 1 a 2. Když v roce 1996 vyšly všechny povídky Š+G knižně, a to včetně textů, které za minulého režimu cenzoři nedovolili veřejně inscenovat, začaly vznikat nové záznamy čtení povídek v Šimkově podání, které pokračovaly v nové číselné řadě. Proto v nabídce distributorů dnes najdeme i Povídky Šimka a Grossmanna 3, které z hlediska obsahu a doby nahrávky nemají s původní stejnojmennou LP deskou z roku 1981 společného už vůbec nic. Šimek dále stihl natočit ještě díly s pořadovými čísly 4-6, po jeho smrti pak zbývající dva disky vyšly s hlasem Jiřího Krampola. Aby toho nebylo málo, některé povídky z původní trojice LP vyšly od té doby na různých kompilacích a část z nich existuje díky zaznamenaným představením i v dobovém podání Jiřího Grossmanna. Vyznat se v diskografii Š+G zkrátka není zrovna snadné. Pokud někdo tedy chce mít všechny natočené povídky, má co dělat, aby mu žádná neunikla.  Naopak posluchač, který by se chtěl vyhnout tomu, že zakoupí nahrávku s povídkami, které už má zakoupeny na jiném výběru z dřívějška, má před sebou takřka neřešitelný úkol.
 

Vraťme se ale k samotné nahrávce. Povídky Šimka a Grossmanna jsou cenným artefaktem především pro věrné fanoušky, protože přinášejí záznam z Lucerny v takové podobě, v jaké od konce sedmdesátých let nevyšel. Povídky pro toto představení vybíral sám Šimek tak, aby byly zastoupeny jak starší texty, tak mladší, které psal s Grossmannem při jeho stále častěji se opakujících pobytech v nemocnici. O doprovodné písně se postarala dvojice Janík a Paleček, kterou znají posluchači už z některých pořadů Návštěvní dny Š+G. Vybrané melodie ale povětšinou zestárly víc, než samotné povídky. Na rozdíl od nich, nebo od písní, které na základě zahraničních hitů otextoval sám Grossmann a které zazněly i na následujících LP, bohužel nejsou nadčasové ani zvlášť zapamatováníhodné. Samotné Šimkově interpretaci ale není co vytknout, je znát, že se do časů, kdy povídky interpretovali spolu s Grossmannem, vrátil rád. Z jeho hlasu je cítit radost ze vzpomínek na společné chvíle, které oba přátelé a kolegové strávili při jejich psaní, ale i trocha nostalgie a sentimentu z toho, jak málo času bylo jednomu z nich na tomto světě vyměřeno.
 
Povídky Šimka a Grossmanna představují tedy dobrou volbu pro ty, kteří si chtějí doplnit sbírku o další kousek, byť v zásadě nepřináší nic nového. Pro případné zájemce o reprezentativní průřez tvorbou této komediální dvojice poslouží jistě také dobře, i když v tomto ohledu udělá ještě lepší službu například výběrový disk To byli pánové Šimek a Grossmann, který kromě hlasů obou autorů nabídne i zajímavější hudební dramaturgii.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pro zpěněnou modrou krev nemůže být život procházka růžovým sadem. Poté co se Mariina plánovaná svatba s Maxem ocitá v ohrožení a bláznivá matka Vivien se utápí v žalu kvůli tragédii lady Di, rozhodne se mladá aristokratka z Kostky navzdory výslovnému otcovu zákazu stvrdit účast rodiny na vernisáži jejich „Bordelu v kuchyni“. Sám zámecký pán…
Českého herce, komika a dabéra Petra Nárožného není třeba představovat. Začínal jako konferenciér skupiny Rangers, v letech 1973-1980 hrál v Semaforu a letos působí již čtyřicátou sezónu v Činoherním klubu v Praze. Je známý z televize, filmů i divadla a jeho osobitý mluvený projev patří neodmyslitelně k řadě animovaných seriálů.
Audioknižně vydané blogové příspěvky Ženy filmového kritika, jejichž autorka za ně byla nominovaná na prestižní literární cenu Magnesia Litera (a přesto si přeje zůstat v anonymitě) jsou vtipným, ironickým i nekompromisně sebeironickým – a nezdráháme se říct až allenovským – nahlédnutím do rodinného soužití ženy a muže, což většina lidí nad 30 let nejspíš důvěrně…
Neumíte si představit, že by mohlo v domově důchodců dojít k něčemu nezákonnému - ať už k podezřelému úmrtí, krádeži nebo obchodu s léky? Jeho devadesátileté obyvatelky Siiri, Irma a Anna-Liisa ano!

Recenze ze stejného žánru

Napíše-li herec knihu, je obtížné dopředu odhadovat jak její obsah, tak její kvality. Pomineme-li tradiční herecké memoáry a donutilovské populární, nicméně – přiznejme si – nijak hodnotné veselé historky, zůstává stále dostatek herců, kteří se vedle své hlavní profese věnují malování, hudbě či – a to většinou ke své škodě – literatuře. K nim se…
Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“.
Zlo v Ankh-Morporku nikdy nespí – o tom by vám kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, mohl vyprávět. Ne každý zlý čin je ovšem hned zločinem. Když vás okrade zloděj, který je členem cechu, dostanete písemné potvrzení.
Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve…

Dále od recenzenta

V Teorii vraždy, třetím dílu thrillerové série Naturalista, se opět vrací do hry profesor bioinformatiky Theo Cray. Ten v předchozích příbězích prokázal, že se díky kombinaci inteligence a moderní vědy dokáže dostat na kobylku i těm nejprohnanějším zločincům. Jak to ale dopadne, když narazí na někoho přinejmenším stejně chytrého, jako je on sám?
Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Základy první pomoci. Věc, kterou by měla většina z nás znát ze školy či autoškoly. Jenže jak to tak bývá, člověk časem zapomíná, metody ve zdravotnictví se vyvíjejí a tak rozhodně neškodí si jednou za čas tyto znalosti zopakovat. A pokud se vám zrovna nechce na nějaký ten…
Nestává se tak často, aby se světy televizních obrazovek a audioknih prolínaly. Pro čtenáře detektivek Agathy Christie a příznivce televizních adaptací jejích knížek s Herculem Poirotem však taková chvíle nastala právě nyní. U příležitosti akce Audioknihy NAHLAS! vychází četba jejího prvního detektivního románu Záhada na Zámku Styles v podání herce Jaromíra Meduny.
Hercule Poirot plánuje svůj odchod do důchodu. Namísto hledání zločinců chce najít způsob, jak pěstovat chutnější dýně. Když mu jeho přítel doktor Burton jednoho večera v žertu naznačí, že přes shodné křestní jméno s bájným hrdinou se malý Belgičan svému jmenovci Herkulovi v ničem vlastně ani trochu nepodobá, nevědomky přivede detektiva na myšlenku zopakovat činy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru