Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Praktický průvodce na cestě k soustředění

Datum: 

Autor recenze: 

Zaměřte svou pozornost
Zaměřte svou pozornost

Audioknižní nabídku obohatil další titul, který nám může pomoci k větší produktivitě. Ačkoliv Michael Hyatt přichází na velmi přesycený trh, jeho příspěvek stojí za povšimnutí (a poslech). Zaměřte svou pozornost je totiž až překvapivě dobrá kniha.

Plusové body si u vás Hyattova kniha nastřádá především tehdy, pokud do problematiky zvyšování produktivity a cesty k soustředění teprve vstupujete. V takovém případě nabídne akurátní dávku informací a rad, nesnaží se být nikterak složitá, naopak strukturou i jazykem předpokládá, že se chcete dozvědět to základní a záhy začít praktikovat pár postupů, které začnou brzy pomáhat. Neopomíjí mindset, čili důležitost myšlenkového nastavení a našeho postoje jako takového, přesto je v porovnání s některými – více hlubinnými – knihami přízemnější a funguje spíše jako praktická příručka. Co kapitola, to téma/problém, který se většiny z nás týká, ale který má i takové řešení, na něž lze dosáhnout.
 
Michael Hyatt nešetří ani tipy na nastavení tzv. workflow i se zmínkami nástrojů, jež používá nebo doporučuje. Zaměřte svou pozornost, ač spíše návod, nepodléhá iluzi, že dokáže všechny uzly rozplést, že je univerzální. Nepoučuje, nýbrž citlivě popostrkává k akci. Sympaticky se také vyhýbá klišé obdobných titulů, a to všelijakým reálným příběhům – nastavované kaši, která má zatraktivnit čtení o skutečné životní osudy a situace, mnohdy ale vesměs zavání účelovou fabulací.
 
Filip Jančík jakožto interpret na posluchače, obdobně jako autor textu na čtenáře, nikterak netlačí. Nevsugeruje nám pocit, že promlouvá někdo zkušenější, moudrý. Jde o hlas sparing partnera, který vybízí, ale přátelsky, abychom se nad postupy zamysleli, možná je přehodnotili, ale rozhodně se nebáli změn. Nespěchá, na stranu druhou nechlácholí a dikcí a vůbec i svým zabarvením hlasu dává pocit, že stojí při nás a chce (v dobrém) poradit.
 

 

Při poslechu dost možná budete chtít zastavit a udělat si poznámky, přeci jen Michael Hyatt tipy nešetří a i řada jeho komentářů a postřehů může v budoucnu zafungovat jako takový budič k akci či revizi systému a našeho chování. V tomto směru by byla výhodnější klasická podoba textu, na stranu druhou se ale zvuková podoba provedením mimořádně povedla a jazyk knihy jako takové (i její délka a členění do krátkých kapitol) se pro načtení hodí. Nic nám ostatně nebrání si čas od času některé z kapitol znovu poslechnout, třeba při procházce, cestě do práce, a nastřádané informace si zopakovat. Ač je to kniha o cestě k pozornosti, nijak mimořádnou koncentraci při samotném poslechu nevyžaduje a pro začátečníky nebo i ty více zatížené jde o kousek více než vhodný.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Toltécká tradice říká, že k naší pravé povaze nás vede štěstí, svoboda a láska. Chceme-li najít svobodu, musíme si uvědomit, čím opravdu jsme a osvobodit se od znalostí, jež nás zotročují. Láska je potom z hlediska Toltéků výsledkem dokonalého zvládnutí vlastního vědomí. Je samotný život. Naučíme-li se opravdu milovat, začneme žít v harmonii s duchem života,…
Po několika letech od vydání bestselleru Čtyři dohody vychází kniha Pátá dohoda. Don Miguel Ruiz v ní spolu se svým synem donem Josem Ruizem nabízí nový pohled na Čtyři dohody.
Chytrá a vtipná knížka o tvoření, novátorství a plagiátorství v digitální době. Lze dnes vůbec být 100% původní? A má smysl o to usilovat?

Recenze ze stejného žánru

Pro řadu z nás představuje osvojení cizí řeči takřka nemožný úkol. „Syndrom Achillovy paty” roste o to více, o co déle s budováním návyku učit se jazyk bojujeme. Jenže, jak se popasovat s tvrzením, že „nic takového jako těžký jazyk neexistuje”? Autorem tohoto postřehu je Gabriel Wyner, který své zkušenosti s osvojením (několika) cizích jazyků…
„Nenávidím tě!“ „To je nespravedlnost!“ „Nebudu to dělat!“ Jak často slýcháme tyto a mnohé další repliky z dětských úst, a jak často jsme je i my sami jako malí se smrtelně vážným výrazem deklamovali? Pokud jsme měli štěstí, dokázali nám naši rodiče se všemi těmi rozporuplnými pocity, pramenícími z nejistoty, nedostatku zkušeností, ze samy podstaty…

Dále od recenzenta

S příchodem jara jsem si – byla to náhoda? – naordinoval poslech tří audioknih, o kterých mi dává smysl napsat pospolu v jednom textu. Pro všechny totiž představuje „něco jako příběh“ druhořadou úroveň, naopak jejich ambicí se stala cesta do (našeho) nitra. Vím, poslední větu bychom mohli snadno onálepkovat titulkem „klišé“.
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albrightová, se již poněkolikáté vrátila k psaní. Pětici u nás doposud přeložených knižních titulů doplnilo loni nakladatelství Argo i o její dosud nejangažovanější práci, Fašismus – Varování, které se nyní díky Tympanu dočkalo zvukové verze.
Magnesii Literu za nejlepší prózu si v roce 2019 odnesla Pavla Horáková, pro niž román Teorie podivnosti znamenal vůbec první komplexní zkušenost s vážnou prózou pro dospělé. Překladatelka a bývalá novinářka zaujala čtenáře i recenzenty příjemně ironickým vhledem do rozhárané, po symetrii však tolik toužící ženské duše.
U příležitosti výročí atentátu na Heydricha byla znovuvydána Binetova kniha s prapodivně znějícím názvem HHhH, současně se v kinech objevilo její filmové zpracování (pod názvem Smrtihlav) a na audioknižním trhu i verze zvuková, s níž vydavatelství Bookmedia rozšířilo své portfolio čtené literatury faktu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Zaměřte svou pozornost
Práce pohlcuje téměř veškerý náš čas – lidé v mnoha profesích a ve vedoucích funkcích v ní tráví 70 i více hodin týdně. Přesto pochybujeme o své produktivitě. Zároveň přicházíme o drahocenný čas, který bychom mohli trávit s rodinou, přáteli, koníčky nebo při inspirativním odpočinku, ačkoliv právě díky všem těmto věcem je náš život jedinečný.
Přejít nahoru