Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Každý má na světě své místo

Datum: 

Autor recenze: 

Prázdniny blbce číslo 13
Prázdniny blbce číslo 13

Miloš Kratochvíl bývá často považován za jednoho z nejlépe píšících současných autorů české literatury pro děti. Dokáže se dokonale ponořit do dětského vnímání světa, pohrává si se čtenářovou fantazií a s humorem se věnuje tématům, která jsou chlapcům a dívkám blízká. K nejpovedenějším Kratochvílovým titulům zajisté patří pětidílná série Pachatelé dobrých skutků.

Nerozluční kamarádi Michal Souček a Filip Fialka se v ní pokoušejí všem pomáhat, jejich snažení však pokaždé skončí průšvihem. Vydavatelství Tympanum ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá fronta posluchačům nabídlo první díl Puntíkáři s Davidem Prachařem už v roce 2009. Ve stejný den, kdy byla vydána poslední část této série, ovšem vyšly i Prázdniny blbce číslo 13.

Tadeáš nikdy nepatřil k jedničkářům. Ne proto, že by byl líný – učení mu do hlavy zkrátka nelezlo. Spolužáci, učitelé i rodiče ho považovali za blbce a Tadeáš proto trpěl komplexem méněcennosti. Když na konci školního roku obdržel tři trojky, rozčílilo to jeho maminku natolik, že v plné rychlosti srazila autem žebřík, na jehož vrcholu stál tatínek a sama svou zběsilou jízdu zakončila nárazem do višně. Autonehoda se neobešla bez následků – z rodičů se staly zasádrované postavy, odkázané na cizí pomoc a obviňující Tadeáše ze svých zlámaných končetin. Jen strýček Olda vytušil, jak se jeho synovec cítí. Prozradil mu, že mamince nešla nikdy matematika a otci pravopis a zároveň v něm začal odkrývat jeho silné stránky.

Prázdniny blbce číslo 13 reflektují rodičovskou chybu – kladení příliš vysokých nároků na bedra svých dětí. Tatínkové i maminky si tak mnohdy kompenzují vlastní neúspěchy. Autor v knize pracuje se dvěma způsoby důsledků: Tadeášovi učení nejde a neví, co má dělat. Jeho kamarád Nádvorník má pro změnu samé jedničky, nicméně se strachuje před každým písemným testem a před ústním zkoušením. Bojí se vlastního selhání, co kdyby náhodou dostal horší známku? Jeho kariérní otec by chtěl mít ze syna doktora, Nádvorník jím být ale nechce. Miloš Kratochvíl však nesklouzl do tragického vylíčení nešvarů společnosti. Vystavěl velmi vtipný příběh, na kterém vedle těchto dospěláckých přehmatů poukázal i na stále více mizející komunikaci z očí do očí.

Audioknihu vyrobilo Tympanum a vydala Mladá fronta. O zvuk, střih, mastering a režii se postaral Pavel Musil. Interpretace byla svěřena Matouši Rumlovi, který spolu s Veronikou Kubařovou zazářil už v titulech Bertík a Čmuchadlo a Hvězdy nám nepřály. Své vynikající herecké schopnosti dokázal promítnout i do Kratochvílových Prázdnin a to i přes skutečnost, že se v jeho případě jednalo o vůbec první samostatné načtení celé knihy. Rumlův výkon však bohužel kazí často se opakující špatné Musilovy střihy. Režisérovi ani odpovědné redaktorce se místy nepodařilo uhlídat pomlky mezi jednotlivými větami – někdy jsou příliš dlouhé, jindy naopak velmi krátké. Tyto neprofesionální zásahy bohužel narušují dynamiku vyprávění. Téměř na samotném konci nahrávky pak posluchače dokonce vyleká neznámé hlasité bouchnutí. 

banner 1200x150

O hudební složku se postaral Mario Buzzi. Ve skladbách vhodným způsobem vyjádřil veselost i zoufalství. Muzika je zvlášť u titulů pro děti velmi důležitá, Tympanum s ní však velmi šetřilo. Očekával bych na konci každé kapitoly alespoň kratičký předěl, režisérova představa byla odlišná. Skladby byly vloženy víceméně nahodile, jednou se ozvaly po dvou kapitolách, podruhé po třech, jindy zase zakončily dvě kapitoly za sebou. Můj dojem z nahodilosti potvrzuje i rozjásaný hudební motiv, který zazní, když se Tadeášovi nepodaří vylézt na strom a ve své beznaději propukne v pláč.
 

Nahrávka mne navíc bohužel nemile překvapila i v dělení jednotlivých stop. Tam, kde se mezi kapitolami neobjevil předěl, se většinou na konci jedné stopy vypravěč nadechl, aby přečetl další nadpis. Plíce však často doplnil až v následujícím tracku. Považuji tento způsob dýchání v audioknihách za poněkud nepřirozený. Tympanum literární předlohu nijak neupravovalo, přesto si myslím, že by si několik drobných dramaturgických zásahů zasloužila. Z úst Matouše Rumla občas zazněla nadbytečná informace, jakým způsobem pronesla postava svou repliku. Domnívám se, že přímou řeč by měl hlasem vyjádřit pouze interpret.

Poslech Prázdnin blbce číslo 13 byl pro mne bolestný a jsem skutečně velmi nešťastný z nezdárného výsledku. Miloš Kratochvíl napsal půvabnou knihu a Matouš Ruml byl pro ni tím pravým čtecem. Bohužel nahrávka obsahuje na můj vkus příliš mnoho nedostatků, za které autor ani interpret nemůžou.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný…
Věčné hádky rodičů jsou pro čestného, citlivého Jindru Sochora k nevydržení, a tak uteče z domova. Objeví přitom tajemnou čtvrť Řásnovka a partu hochů. Společné se pustí do hledání klubovny a založí Stráž Řásnovky. To pravé dobrodružství začíná, když je osloví Tonda Menčík, vynálezce stolní hry Fan-Tan, kterou hraje celá Řásnovka. Pomůže Jindra a jeho…
Další audiokniha pěti moderních pohádek Arnošta Goldflama o statečném tatínkovi si svým svérázným humorem a fantazií nijak nezadá se svou předchůdkyní.
Tak jako se děti straší čerty, tak se čertí děti straší lidmi. Protože stejně jako je pro lidi peklo za trest, je pro čerty největším trestem jít mezi lidi. Vždyť jsou přece tak zlí a hamižní, dělají si naschvály a šijí na sebe boudy.

Recenze ze stejného žánru

Spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora ve svých knížkách dokázal velmi umně propojit smyšlený příběh s fakty. Ve svém díle předává malým čtenářům zcela nenásilnou a zábavnou formou zajímavé informace ze života zvířat a zároveň děj obohacuje o ponaučení. Sekora ale není jen autorem příběhů o všeznalém mravenci Ferdovi, napsal také knížku Uprchlík na ptačím stromě,…
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Parafrází tohoto známého výroku by snad šlo shrnout vše, o co obyvatelé ctihodného městečka Kocourkova usilují a s jakým výsledkem se jejich snažení setkává. Nadšeně se vrhají do nových projektů, kterými chtějí zvelebit svou obec, ale nakonec nic nedopadne podle jejich plánů.
Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to…
Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…

Dále od recenzenta

Pravdomil – to je opravdu trest takhle se jmenovat! Zvlášť, když jste devítiletým žákem základní školy. No, jen si to představte: někam vejdete a chtějí po vás, abyste se s tímhle jménem uvedli.. Pokaždé je to stejné – údiv a následný výbuch smíchu. Není tedy divu, že Pravdomil Madlafousek chce od ostatních, aby mu říkali Bill.
Malého medvídka mluvícího anglicky, v ošuntělém klobouku a s miniaturním kufříkem v tlapičkách, naleznou jednoho dne na londýnském nádraží rodiče Fouskovi. Je jim líto tohoto opuštěného a hladového chlupáče a tak se rozhodnou vzít si ho k sobě a poskytnout mu domov, jídlo, ošacení a hlavně lásku. Pojmenují ho po místě nalezení, tedy Paddington.
Při cestách vlakem se často můžeme setkat s rozzářenými dětskými obličeji. Jsou to právě mašinky, výhybky, semafory, koleje, depa a nádraží, které fascinují již několik generací dětí. A u některých se z fascinace může vyklubat láska na celý život.
David Walliams, autor dětských knížek, je plným právem považován za pokračovatele Roalda Dahla. V jeho dílech se pokaždé objevují bizarní postavy, jejichž chování je v běžné společnosti vnímáno jako velká odchylka od normálu. Vzpomeňme např. na pana Smraďocha, který se dostane do rodiny, ve které se přehnaným způsobem dbá na čistotu. Ne jinak je to…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Spisovatel, televizní scénárista, sportovní redaktor. V letech 1970 –1980 byl redaktorem časopisu Stadion, poté se stal spisovatelem „na volné noze“.
Prázdniny blbce číslo 13
Taky znáte ten pocit, když nesete domů vysvědčení a víte, že pochvalu za něj nedostanete? Tak přesně tohle zažívá každý rok Tadeáš. Prima kluk, ale učení mu prostě neleze do hlavy.
Přejít nahoru