Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Osudový road trip

Pražské jaro
Pražské jaro

Nedlouho po vydání Skleněného pokoje přišlo vydavatelství OneHotBook také s nahrávkou čerstvé novinky Simona Mawera Pražské jaro. Jak už název napovídá, z Brna se tentokrát přesuneme do Prahy prázdninových dnů roku 1968.

Audioknižní vydání je Skleněnému pokoji hodně podobné: režijní otěže opět pečlivě drží Jitka Škápíková, grafická úprava obalu má podobný styl. Výrazné hudební předěly mají tentokrát náladu beatovou, až bluesovou. Na své si ale přijdou především příznivci vícehlasé četby.

Komorní příběh, shodou náhod zasazený do období, kdy zhruba končí hlavní dějová linka Skleněného pokoje, nás seznámí s dvěma různorodými páry, které by se za normálních okolností možná nikdy nepotkaly a když, tak spíše v Británii. Jejich životní cesty se ale díky náhodám protnou právě v Praze, v době nadějí upínajících se k socialismu s lidskou tváří.

Vyprávění začíná u seznámení se dvěma studenty Oxfordu, volnomyšlenkářskou Ellie 
a „slušňákem“ Jamesem, kteří se společně vydají na přátelské prázdninové putování celou Evropou. Jejich značně turbulentním vztahem, kdy oba postupně hledají tu pravou podobu porozumění, sounáležitosti a lásky, provází posluchače mladý, rozpustilý a uvolněný hlas Roberta Hájka. Do osudů britského diplomata Sama, působícího právě v dubčekovském Československu, zahrnujících jeho vzplanutí k mladé české studentce Lence Konečkové, vtiskl potřebnou dávku ironie, dramatu, charismatu a důstojnosti Jan Teplý a vytvořil tak příjemný kontrast k Hájkovým kapitolám.
 

Nahrávka obsahuje jedno překvapení, kterým je nikde v bookletu neuvedený ženský hlas, provázející jak uvozením jednotlivých částí, tak zejména menšími vedlejšími „historickými okénky“. Hlas patří přímo režisérce Jitce Škápíkové. Berme to jako sympatický podpis, podobný tomu, jakým si dabingoví režiséři označují svá díla přečtením závěrečných titulků. Navíc se Škápíková interpretačně postarala i o jeden ze silných momentů příběhu.

banner 1200x150

Opět můžeme obdivovat pečlivou Mawerovu práci s československými i světovými reáliemi (jakkoli například malý odkaz na rockovou operu Jesus Christ Superstar musíme spíš brát jen jako současné přirovnání – v srpnu 1968 ještě neexistovala ani jako koncepční album), vstupujícími do děje nenápadně, ale o to účinněji. Stejně tak je nutno přiznat, že oba úhly pohledu na okupaci Československa, jak ze strany zahraničních studentů, tak hlavně zahraničního politika, navíc ze „západní“ části železné opony, jsou na poli dokumentární fikce osvěžující. Přesto by si zejména „oxfordská linka“ zasloužila být zpracována trochu přímočařeji. Leccos však vynahradí působivé finále.
 
I když v porovnání se Skleněným pokojem není tentokrát způsob Mawerova vyprávění zcela strhující a občas je naopak rozvláčnější, lze se díky pečlivé interpretaci nad literárním kolísáním tempa dobře přenést. Audioknižní Pražské jaro jistě bude příjemnou záležitostí právě pro nadcházející letní měsíce.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída „zbytečných lidí“? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley…
Rákosová loďka se houpe na hladině Nilu. Jaký dar bohů v ní najdou vesetský lékař chudých Senmut a jeho žena Kipa? Nalezenec se stává jejich jediným synem a vyrůstá v nadaného hocha toužícího po vojenské kariéře. Setkání s vysloužilcem však Sinuheta přiměje vydat se v otcových šlépějích a studovat medicínu v chrámové škole.
Zaskočilo vás ruské válečné tažení na Ukrajinu? Chcete uvést do kontextu, ale nemáte rádi sáhodlouhá vědecká pojednání? Pak je pro vás kniha Petra Holého tím pravým úvodem do aktuálního problému. Autor si v ní nebere servítky a svižně a s humorem rozebírá, proč je Putin v Rusku tak oblíbený, v čem selhal Západ, jak se…
Polosirotek Ulrika, její opilecký otec a jeho milenka se stanou rukojmími německé skupiny pod vedením fanatické jeptišky Salome, hledající na čas úkryt a stravu. Samota Berhof se stává svědkem psychologického boje o přežití.

Recenze ze stejného žánru

Už ani netuším, jaký počátek měl iniciační moment, kdy jsem se rozhodl sáhnout po knize Vlastimila Vondrušky. Možná mě natolik převládla zvědavost, možná mě popíchl ediční plán vydavatelství Tympanum, které se rozhodlo Přemyslovskou epopej nechat načíst. Do té doby naprosto nepoznamenán Vondruškovým fenoménem, začal jsem poslouchat pětadvacetihodinový první díl, který se věnuje Přemyslu Otakaru I.
Ve své nejnovější knize Pravomil aneb Ohlušující promlčení se spisovatel Petr Stančík inspiroval životními osudy Pravomila Raichla, hrdiny protifašistického a protikomunistického odboje. Historický román autor vystavěl jako fiktivní deník, do kterého Raichl od svých 14 let zaznamenává důležité události svého života. Od idylického dětství a dospívání na vesnici a prvních lásek ve třicátých letech nás…
Motáky nezvěstnému Karla Pecky představují klíčové literární zachycení pobytu v pracovních táborech komunistického Československa. Čtyřsetstránkový dokumentárně laděný román vyšel v loňském roce ve vydavatelství Daniela Pagáče a současně tamtéž i v nekrácené zvukové podobě s hlasem Igora Bareše.
Je Grace jen nevinná dívka, která se připletla ke strašlivému zločinu, nebo nebezpečná vražednice? Margaret Atwoodová se ve své knize rozhodla rozplést jednotlivé nitky případu, který se v polovině 19. století opravdu stal. Z vraždy Thomase Kinneara a jeho služebné Nancy Montgomeryové byla spolu s podkoním Jamesem McDermottem obviněna i mladičká Grace Marksová. A zatímco…

Dále od recenzenta

Leonard Cohen byl a stále je jedním z nejuznávanějších světových básníků, filozofů a písničkářů. Přinejmenším jeho hit Hallelujah je dobře znám široké veřejnosti a aspiruje s přehledem na titul „skladba s největším počtem coververzí na světě“. Cílová skupina Vyšehradem právě vydané audioknihy, obsáhlé studie s názvem Leonard Cohen: Život, hudba a vykoupení, se ale bude…
Vydavatelství OneHotBook přichází v krátké době s další nahrávkou, v níž hlavní roli hraje honosný moderní dům, skrývající mnohá tajemství. Tentokrát se ale od žánru rodinné kroniky ve Skleněném pokoji přesouváme v románu Ta přede mnou na půdu čistokrevného thrilleru.
Román Simona Mawera Skleněný pokoj, pro jehož fiktivní příběh posloužila jako inspirace brněnská vila Tugendhat, zarezonoval v našich kulturních kruzích po svém vydání v roce 2009 hned několikrát. Rok po českém překladu vznikla v brněnském rozhlase třináctidílná četba na pokračování v podání Ondřeje Mikuláška. O pět let později se v Městském divadle Brno uskutečnila premiéra…
Pokud bychom hledali typickou současnou reprezentantku českého herectví, jistě by se z odpovědí široké veřejnosti vylouplo mezi prvními jméno Jiřiny Bohdalové. Nejen v souvislosti s mnoha populárními televizními Večerníčky, kterým propůjčila svůj hlas, ale také pro herecké výkony na divadle, ve filmech a televizních inscenacích, a jistě i pro výraznou stopu v rozhlasové tvorbě a v nahrávkách mluveného slova…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pražské jaro
Rodící se přátelství – a možná i něco víc – zpečetí oxfordští studenti James a Eleanor prázdninovým výletem do Evropy. Během stopování se rozhodnou zamířit do Československa, kde právě dochází k zásadním změnám a Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ se usmívá na svět kolem. Je léto roku 1968 a první tajemník britské ambasády v Praze Sam Wareham s cynismem diplomata sleduje vývoj v zemi. Do víru událostí ho však vtáhne živelná a idealistická Lenka, která u sebe také ubytuje  oba anglické turisty. Společnost je plná očekávání, ale nad budoucností se již stahují mračna.
Přejít nahoru