Vyhledat
Předvečer sv. Mikuláše
Předvečer sv. Mikuláše

Je večer 5. prosince a městem chodí Mikuláš, jenže v Petrově bydlišti vypadá tradiční obchůzka trochu jinak. Každý rok se zde střetávají čerti s dospívajícími dětmi a nastává boj. Pro Petra by to letos mělo být poprvé, ale ne všechno je tak, jak si vysnil… Předvečer sv. Mikuláše od Lukáše Csicselyho vznikl původně jako scénář hraného filmu a byl v roce 2014 na Famufestu oceněn jako nejlepší nerealizovaný scénář. Autor následně text přepracoval do knižní podoby, která v roce 2017 vyšla v nakladatelství Meander. A do třetice Csicsely text upravil pro Audiotéku, tentokrát do podoby třídílné audiohry. 

Je patrné, že nejnovější verze v sobě kombinuje původní filmový scénář a jeho následné knižní přepracování. Samotný příběh je hodně vizuální, což obvykle bývá pro audiální ztvárnění na překážku. Toho si ale naštěstí byli tvůrci z Audiotéky velmi dobře vědomi a provedli patřičné úpravy, aby vizuálnost příběhu nebránila audiálnímu porozumění (zde je třeba ocenit práci dramaturgyně Terezy Novákové). Tomu napomáhá především postava vypravěče. Využití vypravěče v audiohře bývá často považováno jako pomocná berlička, kterou tvůrci používají ve chvíli, kdy si úplně neví rady. To ale v tomto případě neplatí. Zde nejde o odosobněného vypravěče, který nám pouze zprostředkovává neviděné. Tady je naopak vypravěč jednou z postav (i když nejednající), která komentuje a glosuje děj v přímém přenosu. Ve spojení s dramatickou hudbou, autentickými zvuky a popisovanou akcí přispívá k celkovému napětí (zejména v „souboji“ mezi čerty a dětmi). V důsledku toho je Předvečer sv. Mikuláše skvělým dokladem toho, jak lze v audiálním dramatickém díle pracovat s publicistickými principy, a to do takové míry, že o něm lze mluvit jako o reportážní audiohře. Lví podíl na tom má především Saša Rašilov, který vypravěče ztvárnil.

Rašilov jde po celou dobu s příběhem a jeho interpretace se proměňuje v závislosti na vývoji děje. Žádný suchý komentář viděného tedy nečekejte. Herec skvěle dokázal využít všechny polohy, které mu scénář nabídl. Tu je jízlivý, tu postavy popichuje k dalšímu jednání, tu zprostředkovává jejich myšlenky nebo jim „radí“, co mají udělat. Jindy je zase jeho projev naopak věcnější, když s lehkým odstupem posunuje děj dále. Právě v této roli byla „uryta“ největší herecká příležitost, což režisér Petr Gojda velice dobře odhalil a důsledným vedením tuto postavu společně se Sašou Rašilovem pozvedl na vyšší úroveň. Nelze však ale zapomenout ani na představitele dospívajících dětí (Daniel Vano jako Petr, Alex Mojžíš jako Vojta a Lukáš Vejšický jako Tomáš), kteří zdatně sekundují zkušenějším kolegům a v budoucnu o nich zřejmě ještě uslyšíme. 
 

Důležitou roli v této audiohře má sound design. Propracovaný zvukový plán je dílem, jak je u Audiotéky zvykem, Bojana Bojiče. Tento tvůrce opět ukázal, že je v práci se zvukem opravdový mistr. Nahrávka vznikala jednak ve studiu, ale velká část byla natočena přímo v plenéru v Královské oboře Stromovka. Tento princip práce znatelně prostupuje celým dílem a přispívá k autenticitě sdělení. Herci jsou snímáni v pohybu, pracuje se s prostorovostí a s dalšími zvuky, které dokreslují atmosféru. Posluchač tak má vskutku pocit, že se spolu s Petrem ocitl ve večerní vřavě mezi čerty. V této souvislosti je vhodné dodržet doporučení ohledně věku posluchače 12+, audiohra je totiž natolik sugestivní, že by se mladší děti během poslechu opravdu mohly bát. Zároveň je však třeba dodat, že dílo není určeno jen starším dětem, i dospělí posluchači si v něm leccos najdou. 

banner 1200x150

Audiotéka v případě Předvečera sv. Mikuláše neponechala nic náhodě. Důsledná režie Petra Gojdy, pozorná dramaturgie Terezy Novákové, promyšlený zvukový plán Bojana Bojiče, autorská hudba Martina Kyšperského, který mimochodem složil i velice povedenou závěrečnou píseň, a skvělé herecké výkony dávají dohromady titul, který by určitě neměl uniknout vaší pozornosti, a to nejen na Mikuláše.

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

Kdo by neznal Gumpa – psího hrdinu knih Gump a Gump – Jsme dvojka autora Filipa Rožka. Obě jsou součástí většího projektu Se psem mě baví svět, který pomáhá opuštěným psům najít vhodný domov. Přestože předlohou byl Rožkovi skutečný pes Gump, který je už několik let součástí jeho rodiny, nejedná se o Gumpovu „autobiografii“. Oba tituly…
V Lidových novinách se v první polovině 20. století sešlo hned několik dnes velice významných českých spisovatelů. Redaktory těchto listů byli v té době například Karel Poláček, Karel a Josef Čapkové, Rudolf Těsnohlídek nebo Ondřej Sekora. Publikovali v nich také Vítězslav Nezval a František Halas. V letech 1933 až 1938 byl jejich šéfredaktorem Eduard Bass. Jméno…
Kdo by neznal sedmidílnou ságu „o chlapci, který přežil” od J. K. Rowlingové. Minimálně s filmovou verzí se snad již musel setkat každý. Do doby, kdy probíhalo filmové natáčení, se ve vzpomínkách vrací autobiografická kniha S kouzelnickou hůlkou, kterou napsal představitel filmového Draca Malfoye Tom Felton. Autor v knize popisuje filmové začátky, dospívání před kamerou…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Předvečer sv. Mikuláše
Každý rok se v předvečer sv. Mikuláše po městě prohání tlupy maskovaných čertů a prohání menší děti. Ze všech koutů znějí petardy, štěkot a křik. A malý Petr letos bude u toho! Kdo by se na takové dobrodružství netěšil? Ale jak už to bývá, večer dopadne úplně jinak, než jak o něm snil. Starší kamarád Vojta, kterého se Petr snaží zaujmout, frajer Tomáš, který nikdy neví, kdy přestat… Petr se musí poprat s ledasčím. Zjistí, že není kamarád jako kamarád, a nečekané události jednoho večera ho navždycky změní. Předvečer svatého Mikuláše vznikl původně jako filmový scénář a byl oceněn jako vítězný nerealizovaný scénář na Famufestu 2014. Doporučený věk: 12+
Přejít nahoru